EU roept op tot staakt-het-vuren in Libië
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept de partijen in Libië op onmiddellijk de vijandelijkheden te beëindigen en het VN-wapenembargo strikt na te leven. "Er is geen militaire oplossing in Libië", zei EU-buitenlandchef Josep Borrell na afloop van spoedoverleg in Brussel met de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Duitsland, Italië en Groot-Brittannië.
De spanningen in Libië lopen op nu krijgsheer Khalifa Haftar, die vecht tegen de internationaal erkende regering in Tripoli, maandag meldde dat zijn troepen Sirte onder de voet hebben gelopen. Regeringsgezinde milities hebben volgens eigen zeggen dinsdag de strategisch belangrijke kuststad verlaten om onnodig bloedvergieten te voorkomen.
De Libische premier Fayez al-Sarraj, die in hoofdstad Tripoli wordt belegerd door de troepen van Haftar, heeft Turkije om hulp gevraagd. Borrell zei dat de EU tegen het sturen van Turkse troepen is.
Volgens de Italiaanse minister Luigi Di Maio vormt Libië een terroristisch risico voor Europa. Vrijdag buigen de 28 EU-ministers van Buitenlandse Zaken zich over nadere stappen. Ze praten dan ook over de ontwikkelingen in Iran, dat zich uit het atoomakkoord zegt terug te trekken.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP) - De Nobelprijs voor de Scheikunde gaat dit jaar naar de wetenschappers Henri Kagan (95) uit Frankrijk en Kenso Soai (76) uit Japan. Het Zweedse Nobelcomité eert hen voor hun onderzoek naar moleculen.
45 minuten geledenATHENE (ANP) - De Verenigde Staten zeggen Nederland en andere landen niet te hebben gevraagd de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado te beletten naar haar land terug te keren. Dat is "niet waar", bezwoer buitenlandminister Marco Rubio woensdag in Athene.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie stelt "dat de onbeschrijfelijke wreedheid en terreur" van 7 oktober 2023 "nooit meer mogen voorkomen". Ze doelt op de terroristische aanslagen van Hamas in Israël. Ze tekent daarbij meteen aan dat de EU ervan overtuigd is dat "niets terreur rechtvaardigt", schrijft ze op X.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse inlichtingendiensten hebben een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de aanhouding van een voormalige Duitse inlichtingenchef, meldt de krant The Telegraph. Het voormalige hoofd van de Duitse buitenlandse inlichtingendienst BND August Hanning zit vast voor het kopen van geheimen nadat hij voor zichzelf was begonnen. Mogelijk waren daar ook buitenlandse geheimen bij.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn sinds dinsdagavond zeker twintig mensen omgekomen, melden de autoriteiten in dat land. Daarbij werden tientallen kruis- en ballistische raketten ingezet, aldus de Oekraïense luchtmacht woensdagochtend op Telegram.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk schort het gebruik van flitsgranaten bij de massale scholierenprotesten op. De stap volgt nadat een 15-jarige scholier door een flitsgranaat van de politie een hand had verloren.
3 uur geledenKFAR AZA/GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Bij de Israëlische kibboets van Kfar Aza waar 64 inwoners zijn omgekomen en 18 werden ontvoerd bij een aanval van Hamas drie jaar geleden, heeft een herdenking plaatsgevonden. Zo'n 1221 mensen in Israël kwamen om toen Hamasstrijders een grootschalige aanval in het zuiden van Israël pleegden. Ze ontvoerden 251 gijzelaars naar Gaza, waarvan 44 al waren gedood tijdens de aanval.
4 uur geleden