EU-Rode Zee missie gaat van start
BRUSSEL (ANP) - De EU-marinemissie in de Rode Zee kan beginnen, hebben de EU-buitenlandministers in Brussel afgesproken. De missie zal enkel defensief van karakter zijn en geen aanvallen uitvoeren.
De missie, Aspides gedoopt, is bedoeld om de internationale handel te beschermen tegen aanvallen in de Rode Zee door Houthi-rebellen in Jemen. Zij willen met die aanvallen druk zetten op de uitkomst van de oorlog in Gaza, waarin ze de zijde van de Hamas-strijders hebben gekozen.
Aspides, naar het Griekse woord voor schild, zal een aanvulling vormen op de Amerikaanse marinemissie Prosperity Guardian, die al in het gebied opereert en waarmee Aspides zal samenwerken. Nederland doet al mee aan de Amerikaanse missie en zal misschien ook aan Aspides deelnemen. De Tweede Kamer moet daarover nog beslissen.
Frankrijk, Griekenland en Italië willen in ieder geval deelnemen aan Aspides. De Duitse Kamer stemt vrijdag over een bijdrage.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.
3 uur geledenLANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.
5 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova heeft de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen gewonnen, zo blijkt uit drie exitpolls. Zij kan rekenen op 50,7 tot 52,5 procent van de stemmen. Jotova's opponent Andrej Gjoerov, een bankier en voormalig interim-premier, krijgt 43,4 tot 44 procent van de stemmen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Chris Murphy (53) is opgenomen in het ziekenhuis vanwege een beroerte. Naar verwachting zal hij volledig herstellen, vertellen zijn medewerkers aan de politieke nieuwssite Politico.
6 uur geledenADEN (ANP) - Meer dan 300.000 mensen zijn in Jemen ontheemd geraakt sinds het geweld in het land weer is toegenomen. Door escalerende gevechten in het westen van het land zien veel burgers zich genoodzaakt te vluchten, ziet de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de VN.
8 uur geleden