EU reserveert 500 miljoen euro voor humanitaire hulp Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie trekt 500 miljoen euro uit voor humanitaire steun aan Oekraïne. Het geld is bedoeld om de nood van burgers te verzachten en vluchtelingen te verzorgen, zei voorzitter Ursula von der Leyen tijdens een speciale zitting in het Europees Parlement.
De Russische invasie van Oekraïne is een "moment van de waarheid", zei ze. "De toekomst van dit continent staat op het spel." Niet alleen antwoordt de EU met zware sancties tegen Rusland, maar ook met hulp aan Oekraïne. De 500 miljoen komt bovenop de 500 miljoen uit de EU-begroting voor de aankoop en levering van wapens en ander materiaal voor Oekraïne.
Von der Leyen sprak tijdens de zitting haar speciale dank uit aan Polen, Roemenië, Slowakije en Hongarije, de vier EU-buurlanden van Oekraïne, "voor het opvangen van de duizenden mannen, vrouwen en kinderen die voor de Russische bommen zijn gevlucht. Ze zijn welkom en daarom stellen we een tijdelijke noodregeling voor om deze vluchtelingen een veilige status te geven, met toegang tot scholen, medische zorg en werk", zei ze.
Het dagelijks EU-bestuur wil daarvoor een bijzondere noodregeling voor vluchtelingen activeren, die werd ontworpen na de oorlog in voormalig Joegoslavië, maar nooit is gebruikt. Daarmee krijgen de gevluchte Oekraïners speciaal recht op verblijf in de EU. Ze kunnen dankzij een partnerschapsverdrag met de EU al zonder visum negentig dagen in de EU verblijven, maar onder de noodregeling is dat een jaar. Die periode kan bovendien verlengd worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
2 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij journalisten van drie nieuwsmedia "waarschijnlijk" weer toelaat tot het Witte Huis als de rechter daartoe besluit. Trump weert de media, omdat hij het niet eens is met de inhoud van hun berichtgeving. De media vechten dat aan en zeggen dat de vrije meningsuiting in gevaar is.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Grondwettelijke Hof in Spanje heeft zijn steun uitgesproken voor het opnemen van verduistering onder een amnestie. Hierdoor kan mogelijk de voormalige Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont terugkeren. Hij bevindt zich momenteel in ballingschap.
4 uur geledenRIGA (ANP) - Nu de EU-sancties tegen de Russisch-Oezbeekse miljardairs Alisjer Oesmanov en Michaïl Fridman worden opgeheven, gaat Letland nationale sancties tegen hen instellen. Dat stelt de Letse regering dinsdag in een verklaring op haar website. "Letland zal alle juridische instrumenten waarover het beschikt blijven gebruiken om te voorkomen dat de tegoeden en economische middelen van deze personen in Letland vrijkomen", aldus de verklaring.
4 uur geleden