EU-Rekenkamer waarschuwt voor risico's 'draaideur-affaires'
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer waarschuwt voor het risico op 'draaideur’-situaties bij EU-agentschappen. Het gaat om hooggeplaatst personeel dat overstapt naar een functie in een bedrijf of lobby-organisatie die gerelateerd is aan hun vroegere EU-baan, of omgekeerd. Volgens de financiële waakhond van de EU moeten de regels en controles worden aangescherpt bij het werven van personeel om belangenconflicten en aantasting van de integriteit van de EU-instellingen te verminderen.
"De wetgevers en agentschappen moeten onze waarschuwing ter harte nemen en strenger optreden bij potentiële draaideursituaties", schrijft de Europese Rekenkamer (ERK) in haar jaarverslag over de EU-agentschappen. Daar zijn er 44 van, verdeeld over de 27 EU-landen, zoals het in Nederland gevestigde Europees Geneesmiddelenbureau en Europol. Het werk van de agentschappen heeft grote invloed op het dagelijks leven van Europeanen, omdat ze zich bezighouden met zaken als gezondheid, veiligheid en justitie.
Volgens de ERK zijn er zeer weinig regels voor EU-organen voor het aannemen van personeel. De meeste agentschappen varen blind op iemands cv en controleren het arbeidsverleden niet. Ook is er veel personeelsverloop door tijdelijke contracten en behoren bestuursleden niet tot het personeel van het agentschap zodat de regels niet op hen van toepassing zijn. Dat leidt tot een juridisch vacuüm.
Bestuurskwesties
De ERK wijst onder meer op recente "bestuurskwesties" bij de Europese Bankautoriteit (EBA), de toezichthouder voor effecten en markten (ESMA) en de Europese Autoriteit voor Verzekeringen en Bedrijfspensioenen (EAVB). Het Europees Parlement kon in 2020 de overstap blokkeren van de Ier Gerry Cross naar een topfunctie bij de EBA, onder meer vanwege diens lobbyverleden bij AFME, de belangenorganisatie van de financiële sector in Europa. Maar dat was eerder niet gelukt toen EBA-directeur Adam Farkas juist naar datzelfde AFME overstapte. De Europese Ombudsman is vorig jaar een onderzoek naar tientallen van dergelijke draaideur-affaires begonnen.
De ERK onderzoekt ieder jaar de boekhoudingen van alle agentschappen die door de EU zijn opgericht. Daar bleek weinig mis mee, al heeft de Rekenkamer wel kritiek op het inkoopbeleid van een aantal. Dit jaar werd voor het eerst het risico van verlies van onafhankelijkheid en reputatieschade bij de agentschappen door draaideur-aanwervingen beoordeeld.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
3 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
5 uur geleden