Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-rekenkamer: steun hervormingen Balkanlanden weinig effectief

EU-rekenkamer: steun hervormingen Balkanlanden weinig effectief

LUXEMBURG (ANP) - Twintig jaar financiële en politieke steun van de Europese Unie voor fundamentele hervormingen van de rechtsstaat in de Westelijke Balkan hebben weinig effect gehad, meent de Europese Rekenkamer. In veel landen in de regio blijven problemen bestaan rond de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, wijdverbreide corruptie en de vrijheid van meningsuiting.

Volgens een speciaal verslag van de rekenkamer (ERK) worden de vier kandidaat-lidstaten van de EU Albanië, Noord-Macedonië, Montenegro en Servië, alsook aspirant-lidstaten Bosnië en Herzegovina en Kosovo allemaal ondanks de jarenlange inspanningen van de EU nog steeds geconfronteerd met kwesties als machtsconcentratie, politieke inmenging en corruptie. In de regio is er fundamenteel maar weinig verbeterd. De EU-steun was "verre van toereikend voor de aanpak van aanhoudende problemen". Er is ook sprake van onvoldoende politieke wil en gebrek aan betrokkenheid, schrijft de rekenkamer.

De EU verleent landen die in aanmerking kunnen komen voor het lidmaatschap hulp om te voldoen aan de EU-criteria. Zo was er tussen 2014 en 2020 ongeveer 700 miljoen euro beschikbaar voor de hervormingsagenda in de regio. "De EU is er met haar steun voor de rechtsstaat in de Westelijke Balkan duidelijk niet in geslaagd grote veranderingen teweeg te brengen", zegt Juhan Parts, het lid van de rekenkamer dat verantwoordelijk is voor het verslag. Ook heeft de EU te weinig gebruikgemaakt van de mogelijkheid om bijstand op te schorten als een land geen vorderingen maakt met hervormingen. Zonder tastbare resultaten wordt de geloofwaardigheid bedreigd, vindt hij.

In oktober besloten de EU-regeringsleiders de zes Balkanlanden voorlopig niet tot de unie toe te laten. Wel willen ze de (handels-)banden aantrekken, onder meer uit zorg over de toenemende Russische en Chinese belangstelling voor de regio.

Meer uit Buitenland

Pride-vlag verwijderd van lhbti-monument in New York

NEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.

2 uur geleden
Colombiaanse president zegt ontsnapt te zijn aan moordaanslag

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.

2 uur geleden
Trump zei volgens FBI-document dat 'iedereen' wist over Epstein

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een onlangs opgedoken FBI-document roept vragen op over wat de Amerikaanse president Donald Trump wist over het seksueel misbruik door Jeffrey Epstein. Nadat de eerste aanklachten tegen Epstein in 2006 openbaar werden, zou hij tegen een politiechef hebben gezegd dat "iedereen" op de hoogte was.

3 uur geleden
Democraten willen af van verjaringstermijn bij zedenmisdrijven

WASHINGTON (ANP/RTR) - Democraten in het Amerikaanse Congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee een einde moet worden gemaakt aan de verjaringstermijn bij zedenmisdrijven. Het voorstel heet Virginia's Law, naar een van de bekendste slachtoffers van Jeffrey Epstein: Virginia Giuffre.

5 uur geleden
FBI geeft beelden vrij van persoon met masker bij huis Guthrie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI heeft dinsdag beelden vrijgegeven van een gemaskerde en vermoedelijk gewapende persoon bij de voordeur van Nancy Guthrie in Arizona. De 84-jarige moeder van presentatrice Savannah Guthrie werd op 31 januari voor het laatst gezien.

5 uur geleden
Trump dreigt tweede oorlogsvloot naar Iran te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met nieuwssite Axios gedreigd om een tweede vloot oorlogsschepen naar Iran te sturen. De Verenigde Staten en Iran onderhandelen over het Iraanse atoomprogramma en Trump wil dat er snel een deal wordt gesloten.

6 uur geleden
Rusland zet Telegram onder druk, drijft burgers naar staatsapp

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische internetwaakhond heeft aangekondigd beperkingen op te leggen aan de populaire berichtendienst Telegram. Volgens Moskou voldoet het platform niet aan de wet, omdat niet alle data in Rusland worden bewaard.

6 uur geleden