Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-regeringsleiders vergaderen woensdag over Wit-Rusland

EU-regeringsleiders vergaderen woensdag over Wit-Rusland

BRUSSEL (ANP) - De regeringsleiders van de EU-landen vergaderen woensdag per video over de situatie in Wit-Rusland. Charles Michel, voorzitter van de Europese Raad, heeft dat maandag bekendgemaakt.

"Het Wit-Russische volk heeft het recht om te beslissen over zijn eigen toekomst en zelf een leider te kiezen", twitterde Michel. "Geweld tegen demonstranten is onaanvaardbaar en kan niet worden toegestaan."

De EU-landen kondigden vrijdag sancties aan tegen Wit-Russische functionarissen die betrokken zijn bij het geweld en de veronderstelde verkiezingsfraude.

De snelle ontwikkelingen na de als frauduleus bestempelde herverkiezing van president Loekasjenko rechtvaardigen een EU-top, laat een bron in Brussel weten. Zo demonstreerden zondag meer dan 100.000 Wit-Russen tegen de stembusuitslag, het geweld en de vele arrestaties.

Onvrij en oneerlijk

De verkiezingen waren onvrij en oneerlijk, oordeelden de EU-landen eerder al. Zij willen hertelling van de stemmen of nieuwe verkiezingen. "De unie wil een belangrijke boodschap van solidariteit sturen aan de Wit-Russische bevolking", aldus de bron.

De leiders van de grote fracties in het Europees Parlement roepen maandag in een gezamenlijke verklaring op tot nieuwe verkiezingen onder toezicht van onafhankelijke waarnemers. "Wij prijzen de mensen in Wit-Rusland voor hun moed en vasthoudendheid en steunen krachtig hun wens voor democratische verandering en vrijheid", schrijven zij, het geweld en de "marteling" van vreedzame demonstranten veroordelend.

Loekasjenko ziet buitenlandse machten achter de protesten en heeft troepen naar de grens gestuurd voor oefeningen. De Russische president Poetin heeft positief geantwoord op een verzoek om steun van zijn buurman. De fractieleiders in het EU-parlement roepen Rusland op af te zien van openlijke of geheime bemoeienis. EU-instellingen en de lidstaten krijgen de oproep "waakzaam" te reageren op eventuele Russische acties.

Meer uit Buitenland

'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

28 minuten geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

8 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

9 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

9 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

10 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

10 uur geleden
Hezbollah klaar voor 'lang conflict' met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.

11 uur geleden