EU-regeringsleiders: Oekraïne moet snel meer wapens krijgen
BRUSSEL (ANP) - De regeringsleiders van de Europese Unie vinden dat Oekraïne snel meer wapens moet krijgen. Het gaat vooral om luchtverdedigingssystemen, munitie en raketten, stellen zij donderdag in een gezamenlijke verklaring. Die wapens zijn "dringend nodig om de Oekraïense bevolking en de energie-infrastructuur te beschermen", aldus de verklaring.
Daarin onderstrepen de EU-leiders ook het belang van de financiële steun van 35 miljard euro aan Oekraïne. De lening is onderdeel van een uitgebreider plan van ruim 44 miljard euro om Oekraïne te helpen, waarover de Verenigde Staten en de G7 eerder een akkoord bereikten. Het geld wordt geleend met het rendement op bevroren Russische tegoeden als onderpand. De miljarden moeten aan het eind van dit jaar voor Oekraïne beschikbaar zijn, zo vinden de EU-regeringsleiders.
Het Europees Parlement moet nog met het voorstel van de Europese Commissie instemmen.
Besteding
Oekraïne mag het geld gebruiken voor de aankoop van militair materiaal, het herstel van het land en de financiële stabiliteit van het land. Eerder zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dat hij er wapens zoals drones en luchtafweer, de bouw van schuilkelders bij scholen en de bescherming van de energievoorziening in het land mee wil betalen.
De EU-regeringsleiders veroordelen opnieuw de Russische agressie tegen Oekraïne, waaronder de aanhoudende beschietingen op de kritieke energie- en civiele infrastructuur van Oekraïne. Nieuwe sancties worden niet uitgesloten.
In de verklaring spreken de EU-leiders hun afschuw uit over 'derde landen' die blijven doorgaan met steun aan Rusland. China levert bijvoorbeeld onderdelen die voor de bouw van wapens kunnen worden gebruikt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding is prioriteit voor de EU, zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding) maandag voor het begin van een overleg tussen de EU-lidstaten en de landen van de Westelijke Balkan. "Ik heb een zeer duidelijke boodschap. Er is plaats voor alle Westelijke Balkanstaten in de Europese Unie." Het gaat om Albanië, Bosnië en Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Noord-Macedonië en Servië.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Letland en Litouwen willen graag Amerikaanse troepen verwelkomen als die bijvoorbeeld uit Duitsland worden weggehaald. De Baltische landen staan er goed op in Washington, menen ze, en de regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil voorbeeldige bondgenoten belonen.
43 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Hongarije wil het eigen vetorecht binnen de Europese Unie niet meer inzetten als chantagemiddel. Dat maakte beoogd minister van Buitenlandse Zaken Anita Orbán duidelijk tijdens een hoorzitting in het parlement. Ze gaf aan dat haar land zich gaat inzetten om het vertrouwen terug te winnen van andere landen in de EU en de NAVO.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwerpt het idee om de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder namens de EU tussen Rusland en Oekraïne te laten onderhandelen over vrede. Dat opperde de Russische president Vladimir Poetin dit weekend.
3 uur geleden