EU: referenda in Oekraïne zijn illegaal en de uitslagen vervalst
BRUSSEL/BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De referenda die de afgelopen dagen in het zuidoosten van Oekraïne zijn gehouden over aansluiting bij Rusland zijn "illegaal en de uitslagen zijn vervalst". Dit zei de buitenlandcoördinator van de Europese Unie, Josep Borrell. De stembusgang in door Rusland bezette delen van Oekraïne is "een nieuwe schending van de territoriale onschendbaarheid van Oekraïne", aldus Borrell.
Bijna alle kiezers hebben zich volgens de machthebbers in de regio's waar is gestemd, uitgesproken voor aansluiting bij de Russische Federatie. Oekraïne en westerse bondgenoten hebben de referenda al meermaals gekenmerkt als schijnvertoningen waarvan de uitslag bij voorbaat vaststond. Mogelijk stelt de Russische president Vladimir Poetin vrijdag in een toespraak tot het parlement dat Rusland de gebieden die naar schatting 15 procent van Oekraïne beslaan, zal annexeren.
Kiev heeft in een reactie laten weten dat het land doorgaat de "tijdelijk bezette gebieden te bevrijden". Oekraïne heeft daarbij opnieuw opgeroepen "aanzienlijk meer" militaire hulp te sturen en meer sancties tegen Rusland af te kondigen. Bondskanselier Olaf Scholz heeft beklemtoond dat het beleid van de Bondsrepubliek jegens Rusland en Oekraïne niet verandert door de "nepreferenda".
De volksraadpleging was in vier provincies waar ook voor de Russische inval in februari veel Russisch als eerste taal werd gesproken en waar in de oostelijke provincies Donetsk en Loehansk al sinds 2014 een burgeroorlog woedt tussen pro-Russische separatisten en Oekraïense strijdkrachten en milities.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse parlementsleden die onderzoek doen naar de spraakmakende juwelenroof uit het Louvre hebben geopperd dat museumdirecteur Laurence des Cars zou moeten opstappen. Ze spreken in een tussentijdse conclusie van falend leiderschap, dat "bij flink wat landen en instituties" genoeg reden zou zijn om af te treden.
30 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV reist in juli naar Lampedusa. Het wordt de eerste keer dat een paus het Italiaanse eiland, waar veel migranten aankomen, aandoet sinds het historische bezoek van Leo's voorganger Franciscus in 2013.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De voorzitter van het Palestijnse technocratische comité dat tijdelijk het bestuur van de Gazastrook op zich neemt, Ali Shaath, is in Washington voor de eerste formele top van de Raad van Vrede. Dit hebben Palestijnse functionarissen bevestigd. Shaath was afgelopen maand ook bij de ceremoniële start van de raad in Davos.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen brengt volgende maand een bezoek aan Groenland, laat haar woordvoerder weten. Een exacte datum is nog niet bekend.
1 uur geledenWINDSOR (ANP) - De Britse politie doorzoekt de voormalige residentie van de opgepakte oud-prins Andrew, bevestigt omroep BBC. Op beelden in Britse media is te zien dat agenten toegangspoorten bewaken bij de Royal Lodge in Berkshire.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nabestaanden van Virginia Giuffre, de vrouw die Andrew Mountbatten-Windsor heeft beschuldigd van seksueel wangedrag, hebben opgelucht gereageerd op de arrestatie van de ex-prins. "Eindelijk is vandaag ons gebroken hart verlicht door het nieuws dat niemand boven de wet staat - zelfs koninklijke personen niet", staat in een verklaring die in handen is van The Guardian.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles zegt dat de autoriteiten na de arrestatie van zijn jongere broer Andrew kunnen rekenen op medewerking van het koningshuis. "Laat me heel duidelijk zijn: het recht moet zijn beloop hebben", stelde de vorst.
2 uur geleden