Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-rapport over defensie adviseert delen van gevoelige informatie

EU-rapport over defensie adviseert delen van gevoelige informatie

BRUSSEL (ANP) - Om de grote bedreigingen voor de Europese Unie als oorlog en klimaatverandering het hoofd te bieden, moeten EU-landen beter samenwerken en gevoelige informatie met elkaar delen. Dat heeft de voormalige Finse president Sauli Niinistö gezegd bij de presentatie van een rapport over de Europese defensie. Niinistö heeft het rapport geschreven in opdracht van de Europese Commissie.

"We moeten leren om vertrouwen te hebben in elkaar", aldus Niinistö. Dit vertrouwen moet er niet alleen binnen landen zijn, maar ook over de landsgrenzen heen. "Als een lidstaat zijn veiligheid verliest, hebben we allemaal een probleem."

Het rapport over de Europese burgerlijke en militaire paraatheid bespreekt niet alleen de dreiging die uitgaat van buitenlandse mogendheden of de klimaatverandering, maar noemt bijvoorbeeld ook pandemieën. De aanwezigheid van al die bedreigingen samen "wijzen in de richting van een langere periode van verhoogd risico en grote onzekerheid voor de unie". Dat is vooral het geval als bedreigingen tegelijkertijd optreden, zoals overstromingen in combinatie met een cyberaanval.

Anti-sabotage netwerk

Het rapport onderstreept dat de omgang met die problemen niet alleen een kwestie is voor overheden, maar ook voor bedrijven en de gehele bevolking "zodat de Europese Unie en haar lidstaten onder alle omstandigheden kunnen blijven functioneren".

Een van de vele andere aanbevelingen is de oprichting van een anti-sabotage netwerk, waarop EU-lidstaten een beroep kunnen doen als ze plotseling te maken krijgen met schade aan belangrijke infrastructuur.

Leidraad

Von der Leyen had in maart aan Niinistö gevraagd om het rapport te schrijven in reactie op de Russische inval in Oekraïne. De keus viel op de Finse politicus Niinistö omdat Finland niet alleen een lange traditie heeft van een sterk leger maar ook in het voortdurend onderwijzen van de eigen bevolking over andere mogelijke gevaren zoals desinformatie.

De adviezen uit het rapport worden de leidraad voor de volgende Europese Commissie, die misschien op 1 december gaat beginnen. De ideeën van Niinistö over de aanpak van Europese bedreigingen zijn alvast opgenomen in de functieomschrijvingen van de aankomende Eurocommissarissen, zei commissievoorzitter Ursula von der Leyen bij de presentatie van het rapport.

Meer uit Buitenland

Secret Service doodt man die Mar-a-Lago wilde binnendringen

MAR-A-LAGO (ANP/RTR) - Agenten van de Secret Service hebben een man van in de twintig doodgeschoten nadat die had geprobeerd een beveiligd gebied te betreden bij het Mar-a-Lago-resort van president Donald Trump. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag.

45 minuten geleden
Hongarije blokkeert EU-sancties tegen Rusland om oliepijpleiding

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Hongarije gaat het twintigste sanctiepakket tegen Rusland van de Europese Commissie blokkeren, tenzij Oekraïne een belangrijke pijpleiding die het land van olie voorziet heropent. Dat zeiden de Hongaarse premier Viktor Orbán en minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.

1 uur geleden
Frankrijk ontbiedt ambassadeur VS in verband met moord activist

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot, heeft aangekondigd dat hij de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, Charles Kushner, zal ontbieden vanwege diens opmerkingen over de moord op een Franse radicaal-rechtse activist vorige week.

2 uur geleden
Skelet Sint Franciscus 800 jaar na zijn dood tentoongesteld

ASSISI (ANP/AFP) - Het skelet van Sint Franciscus van Assisi is vanaf zondag, voor het eerst sinds zijn dood 800 jaar geleden, te bezichtigen. De tentoonstelling loopt tot 22 maart en trekt naar verwachting honderdduizenden bezoekers uit de hele wereld, meldt het Franciscaanse klooster in Assisi.

2 uur geleden
Deense minister: Groenland heeft ziekenhuisschip VS niet nodig

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Groenland heeft geen medische hulp van andere landen nodig, heeft de Deense minister van Defensie Troels Lund Poulsen zondag benadrukt. Hij reageert daarmee op de Amerikaanse president Donald Trump, die aankondigde een ziekenhuisschip naar Groenland te sturen om de "vele zieke mensen" te helpen.

4 uur geleden
Iran: in maart nieuwe gesprekken met VS over nucleair programma

TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten plannen begin maart nieuwe gesprekken over het nucleaire programma, meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. "De onderhandelingen gaan door, en er is een kans op een voorlopig akkoord." De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi zei vrijdag dat hij binnen enkele dagen verwachtte een conceptvoorstel klaar te hebben.

5 uur geleden
Ontploffingen gehoord in Kyiv na waarschuwing voor raketaanval

KYIV (ANP/AFP) - Nadat de Oekraïense autoriteiten in Kyiv in de nacht van zaterdag op zondag hadden gewaarschuwd voor een Russische ballistische raketaanval, hebben verslaggevers van persbureau AFP in de stad meerdere krachtige explosies gehoord. Inwoners waren opgeroepen naar de schuilplaatsen in de stad te gaan.

5 uur geleden