EU-rapport over defensie adviseert delen van gevoelige informatie
BRUSSEL (ANP) - Om de grote bedreigingen voor de Europese Unie als oorlog en klimaatverandering het hoofd te bieden, moeten EU-landen beter samenwerken en gevoelige informatie met elkaar delen. Dat heeft de voormalige Finse president Sauli Niinistö gezegd bij de presentatie van een rapport over de Europese defensie. Niinistö heeft het rapport geschreven in opdracht van de Europese Commissie.
"We moeten leren om vertrouwen te hebben in elkaar", aldus Niinistö. Dit vertrouwen moet er niet alleen binnen landen zijn, maar ook over de landsgrenzen heen. "Als een lidstaat zijn veiligheid verliest, hebben we allemaal een probleem."
Het rapport over de Europese burgerlijke en militaire paraatheid bespreekt niet alleen de dreiging die uitgaat van buitenlandse mogendheden of de klimaatverandering, maar noemt bijvoorbeeld ook pandemieën. De aanwezigheid van al die bedreigingen samen "wijzen in de richting van een langere periode van verhoogd risico en grote onzekerheid voor de unie". Dat is vooral het geval als bedreigingen tegelijkertijd optreden, zoals overstromingen in combinatie met een cyberaanval.
Anti-sabotage netwerk
Het rapport onderstreept dat de omgang met die problemen niet alleen een kwestie is voor overheden, maar ook voor bedrijven en de gehele bevolking "zodat de Europese Unie en haar lidstaten onder alle omstandigheden kunnen blijven functioneren".
Een van de vele andere aanbevelingen is de oprichting van een anti-sabotage netwerk, waarop EU-lidstaten een beroep kunnen doen als ze plotseling te maken krijgen met schade aan belangrijke infrastructuur.
Leidraad
Von der Leyen had in maart aan Niinistö gevraagd om het rapport te schrijven in reactie op de Russische inval in Oekraïne. De keus viel op de Finse politicus Niinistö omdat Finland niet alleen een lange traditie heeft van een sterk leger maar ook in het voortdurend onderwijzen van de eigen bevolking over andere mogelijke gevaren zoals desinformatie.
De adviezen uit het rapport worden de leidraad voor de volgende Europese Commissie, die misschien op 1 december gaat beginnen. De ideeën van Niinistö over de aanpak van Europese bedreigingen zijn alvast opgenomen in de functieomschrijvingen van de aankomende Eurocommissarissen, zei commissievoorzitter Ursula von der Leyen bij de presentatie van het rapport.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
6 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
9 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
10 uur geleden