Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-president: zet EU na Kabul-debacle militair op eigen benen

EU-president: zet EU na Kabul-debacle militair op eigen benen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet voorkomen dat zij nog eens de militaire kracht mist om bedreigde EU-burgers als die in Kabul in veiligheid te brengen, vindt EU-president Charles Michel. Dat EU-landen zo op de Verenigde Staten moesten leunen om hun mensen te evacueren, heeft volgens Michel duidelijk gemaakt dat de EU moet streven naar "een groter vermogen om wereldwijd in actie te komen".

De evacuatie van personeel en andere burgers van EU-landen uit het door de Taliban overrompelde Kabul verliep moeizaam. Nederland en veel andere Europese landen bleken afhankelijk van de Amerikanen. Dat mag de EU niet nog eens gebeuren, vindt Michel, de voorzitter van de regeringsleiders van de EU-lidstaten.

"We moeten openlijk en met een heldere blik nadenken over een nieuwe fase in ons vermogen tot collectieve veiligheid en defensie", zei Michel op een strategische topconferentie in Slovenië. Voor die slotsom moet één 'Afghanistan' genoeg zijn, denkt hij.

Meer uit Buitenland

Trump: ik heb Netanyahu gezegd geen gasvelden meer aan te vallen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Israël opgedragen niet opnieuw Iraanse gasvelden aan te vallen. "Ik heb hem gezegd: doe dat niet", aldus Trump over zijn woorden tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.

14 minuten geleden
Turkije vraagt Iran conflict niet verder te verspreiden in regio

DOHA (ANP/RTR) - Turkije wil niet dat Iran de strijd tegen de Verenigde Staten en Israël laat ontaarden in een conflict waarin het hele Midden-Oosten betrokken raakt.

57 minuten geleden
Zelensky waarschuwt EU-top: kunnen geld niet missen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."

1 uur geleden
Israëlische functionarissen: VS wisten wel van aanval op gasveld

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.

1 uur geleden
Libanon meldt meer dan duizend doden na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.

2 uur geleden
Orbán trekt veto nog niet in ondanks druk EU-leiders

BRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.

2 uur geleden
Nederland en bondgenoten 'klaar' voor hulp Straat van Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".

3 uur geleden