EU-president: zet EU na Kabul-debacle militair op eigen benen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet voorkomen dat zij nog eens de militaire kracht mist om bedreigde EU-burgers als die in Kabul in veiligheid te brengen, vindt EU-president Charles Michel. Dat EU-landen zo op de Verenigde Staten moesten leunen om hun mensen te evacueren, heeft volgens Michel duidelijk gemaakt dat de EU moet streven naar "een groter vermogen om wereldwijd in actie te komen".
De evacuatie van personeel en andere burgers van EU-landen uit het door de Taliban overrompelde Kabul verliep moeizaam. Nederland en veel andere Europese landen bleken afhankelijk van de Amerikanen. Dat mag de EU niet nog eens gebeuren, vindt Michel, de voorzitter van de regeringsleiders van de EU-lidstaten.
"We moeten openlijk en met een heldere blik nadenken over een nieuwe fase in ons vermogen tot collectieve veiligheid en defensie", zei Michel op een strategische topconferentie in Slovenië. Voor die slotsom moet één 'Afghanistan' genoeg zijn, denkt hij.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.
39 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven kwamen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar". Hij woonde vrijdagavond een herdenkingsdienst bij in een synagoge in Sydney voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee. Albanese zei in een toespraak dat de bijeenkomst in de synagoge "een avond van eenheid, veerkracht, trots, geloof en liefde" was.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.
9 uur geleden