EU-president tempert verwachtingen over herstelfonds
BRUSSEL (ANP) - De vierde virtuele top van de regeringsleiders van de EU-landen sinds het begin van de coronapandemie, zal donderdag naar verwachting nog geen uitsluitsel geven over het veelbesproken fonds voor het herstel van de economie. In zijn uitnodigingsbrief aan de leiders stelt voorzitter van de Europese Raad Charles Michel voor dat de Europese Commissie eerst de precieze behoeften analyseert en vervolgens met een voorstel komt.
Met name in Italië en Spanje worden bedragen van meer dan een biljard euro genoemd, bij voorkeur via eurobonds. Maar daar is een groep lidstaten waaronder Nederland fel tegen. Michel stelt dat het herstelfonds "voldoende" gevuld moet zijn, gericht op de sectoren en meest getroffen delen van Europa om de ongekende crisis het hoofd te bieden.
De Belgische oud-premier wil wel dat het fonds er zo snel mogelijk komt. De Europese meerjarenbegroting zal het hart vormen van de EU-bijdrage aan het herstel met een centrale rol voor de omslag naar een groene en digitale economie, schrijft hij. De Green Deal met als doel klimaatneutraliteit in 2050 is daarbij een "essentiële groeistrategie". De commissie komt volgende week met een aangepast voorstel voor de EU-begroting.
Actieplan
Aan de brief is een "routekaart voor herstel naar een weerbaarder, duurzamer en eerlijker Europa" gehecht. Omdat nog veel onbekend is over de pandemie pleit Michel daarin voor "flexibiliteit en wendbaarheid" in de benadering van het herstelproces, dat "inspanningen van het type Marshall-Plan" vergt. Een belangrijke rol is in ieder geval weggelegd voor de Europese Investeringsbank.
Michel roept de leiders op te vergaderen in een "geest van eenheid en solidariteit". Daarna gaat hij een actieplan uitwerken voor maatregelen die met de "gepaste timing" moeten worden genomen. "Zodat deze strategie kan slagen. Er is nog een lange weg te gaan. Er zullen geen makkelijke oplossingen zijn."
Exitstrategie
De ministers van financiën van de eurolanden bereikten eerder deze maand een akkoord over een pakket van 540 miljard euro om de sociaal-economische gevolgen van de crisis te verzachten. Michel vraagt de leiders hier hun zegen aan te geven, zodat het uit drie delen bestaande financiële vangnet tegen 1 juni operationeel is.
De raadsvoorzitter wijst verder op het plan voor een exitstrategie dat hij met commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft gemaakt in opdracht van de leiders. Hij roept hen op de "uitdagingen" rond het versoepelen van de (reis)beperkingen zoveel mogelijk te coördineren, "vooral met het oog op het zomerseizoen".
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Retaildeskundigen schatten dat Albert Heijn tot 200 miljoen euro omzet misloopt door de cyberaanval waar de supermarktketen al zo'n anderhalve week mee kampt. Vanwege het incident heeft AH preventief systemen uitgeschakeld, waardoor alle onlinebestellingen tot en met donderdag zijn geannuleerd en er lege schappen waren in verschillende supermarkten door problemen met de bevoorrading. Experts denken dat het imago van AH echter nauwelijks last heeft gehad van het incident.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is dinsdag voor het eerst sinds 2022 boven de 90 euro per megawattuur uitgekomen. Energieprijzen zijn opgelopen sinds het begin van Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en tegenacties van dat land in het Midden-Oosten.
58 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn gaat klanten van wie hun bezorgbestelling is geannuleerd door de cyberaanval en alle problemen bij de keten, compenseren met een shoptegoed van 10 euro. Het bedrag wordt automatisch verrekend zodra zij weer een bestelling kunnen plaatsen, heeft de supermarktketen dinsdag bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkgevers hebben de vakbonden uitgenodigd om de onderhandelingen voor een nieuwe cao voor het streekvervoer te hervatten. Ze zijn bereid terug te komen op hun eerdere voorstellen als er aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Een van de eisen is dat er zes weken niet meer wordt gestaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij verschillende supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdag nog veel lege schappen te zien, hebben verslaggevers van het ANP waargenomen. Vooral de schappen groenten en fruit zijn vaak nog behoorlijk leeg. AH zelf zegt al een aantal dagen dat de winkels weer volledig en meerdere keren per dag worden bevoorraad.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - Een storing bij Google Cloud-diensten in het Verenigd Koninkrijk leidt tot grote technische problemen in Europa. Onder meer van de Britse onlinebank Revolut, die ook veel Nederlandse klanten heeft, zijn bepaalde diensten tijdelijk niet beschikbaar.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Met 652 voorstemmers stemde dinsdag bijna het hele Europees Parlement in met regels die ervoor moeten zorgen dat passagiers betere en duidelijke informatie krijgen over hun reis. De regels scheppen met name duidelijkheid over waar reizigers recht op hebben als hun reis geannuleerd wordt als ze hebben geboekt bij een derde partij, zoals een reisbureau of online-boekingsplatform.
2 uur geleden