
EU-president schuift aan bij overleg Johnson en Von der Leyen
BRUSSEL (ANP) - Aan de vooravond van de EU-top van donderdag spreekt de Britse premier Boris Johnson woensdagavond niet alleen met Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, maar ook met EU-president Charles Michel. Het video-overleg begint volgens de woordvoerder van Michel om 20.30 uur.
Het was de bedoeling dat de Europese leiders op de aanstaande tweedaagse top in Brussel de balans van de onderhandelingen zouden opmaken en idealiter over een akkoord op hoofdlijnen zouden kunnen overleggen. Maar daarvoor zijn de onderhandelingen te weinig opgeschoten.
De onderhandelingen over de toekomstige betrekkingen tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie zijn in principe het werk van EU-onderhandelaar Michel Barnier en zijn Britse evenknie David Frost. Maar rechtstreekse bemoeienis van de leiders kan die soms bespoedigen, en de tijd begint te dringen. Michel, die de top van regeringsleiders en staatshoofden voorzit, riep Londen vorige week op zijn "kaarten op tafel te leggen".
Johnson noemde donderdag eerder als deadline voor een akkoord. Als de EU en het Verenigd Koninkrijk het dan nog niet eens zouden zijn, leek verder praten hem naar eigen zeggen niet zinvol meer.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Frankrijk heeft de Israëlische aanval op een beruchte Iraanse gevangenis veroordeeld. "De aanval op de Evin-gevangenis in Teheran heeft onze burgers Cécile Kohler en Jacques Paris, die al drie jaar vastzitten, in gevaar gebracht. Dit is onacceptabel", schreef minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op X.
18 minuten geledenDOHA (ANP/DPA/RTR) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben burgers in Qatar opgeroepen voorlopig op een veilige plek te blijven. Dat advies wordt uit voorzorg gegeven, benadrukken de landen. Die treden verder niet in detail over mogelijke risico's.
36 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-ministers hebben een "intense discussie" gehad over het associatieverdrag met Israël, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering. Uit onderzoek in opdracht van Kallas bleek dat er indicaties zijn dat Israël mensenrechten schendt, waarmee het voorwaarden van het associatieverdrag met de EU schendt. De EU-ministers hebben daar nog geen consequenties aan verbonden.
36 minuten geledenATHENE (ANP/AFP/DPA) - De Griekse autoriteiten hebben de noodtoestand uitgeroepen op Chios. Op het eiland woeden meerdere grote branden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-landen hebben dit jaar al meer dan 35 miljard euro bijeengebracht aan militaire steun voor Oekraïne, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Ze zouden daarmee goed op weg zijn om de vorig jaar beloofde 40 miljard te halen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse legerleider Abdolrahim Mousavi heeft een "krachtig optreden" aangekondigd na Amerikaanse aanvallen op Iraanse nucleaire installaties. Hij zei op de staatstelevisie dat "deze misdaad niet onbeantwoord zal blijven".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Duitsland wil zijn defensie-uitgaven gestaag verhogen tot 3,5 procent van de nationale economie in 2029, melden regeringsbronnen kort voor de presentatie van de Duitse begrotingsplannen en aan de vooravond van de NAVO-top in Den Haag.
2 uur geleden