EU presenteert concurrentieplannen: minder regels, meer innovatie
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft woensdag haar ideeën gepresenteerd om de concurrentiekracht van de Europese Unie te vergroten. Dit "kompas" moet richting geven aan het beleid de komende jaren en spitst zich toe op drie aandachtsgebieden: innovatie, het terugdringen van de koolstofuitstoot en veiligheid. Brussel wil onder andere de regeldruk voor bedrijven flink verlagen, met tot 35 procent voor het mkb.
De plannen zijn gebaseerd op het rapport van Mario Draghi, oud-premier van Italië en voormalig president van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij stelde in september vorig jaar dat het concurrentievermogen van de EU moet worden versterkt. De aanbevelingen in dit rapport zijn nu omgezet. "We hebben nu dus een plan. We hebben de politieke wil. Wat telt is snelheid en eenheid. De wereld wacht niet op ons", zegt Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie.
Op het gebied van innovatie richt Brussel zich onder meer op de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) en de toepassingen hiervan in de industrie. Ook moet de EU een omgeving worden waarin innovatieve start-ups kunnen gedijen. Voor deze jonge bedrijven en scale-ups wil de Commissie obstakels wegnemen die ze nu nog belemmeren bij het doorgroeien.
Koolstofuitstoot
Voor wat betreft het terugdringen van de koolstofuitstoot wil Brussel de toegang tot schone en betaalbare energie makkelijker maken. De zogeheten Clean Industrial Deal is gericht op het terugdringen van de koolstofuitstoot, maar tegelijkertijd het versterken van het concurrentievermogen. Daarmee moet de EU een aantrekkelijke plek worden voor productie, ook voor energie-intensieve industrieën, maar tegelijkertijd schone technologie bevorderen.
De Commissie wil daarnaast een reeks 'partnerschappen voor schone handel' aangaan. Daardoor moet de EU verzekerd zijn van de toelevering van bijvoorbeeld grondstoffen, schone energie en duurzame brandstof. De Commissie wil verder bij openbare aanbestedingen in strategische sectoren een Europese voorkeur invoeren.
Brussel kwam ook nog met plannen die het concurrentievermogen in alle sectoren moeten versterken. Het gaat dan onder meer om het flink verminderen van de regeldruk voor ondernemers. Maar ook om het verlagen van barrières voor de interne markt en het bevorderen van professionele vaardigheden die aansluiten op de vraag vanuit de arbeidsmarkt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met koersverliezen gesloten. Een turbulente beursweek eindigde in mineur door de verkoop van aandelen in de technologiesector en stijgende olieprijzen. Beleggers blijven twijfelen of zij hun investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) kunnen terugverdienen. Hoewel de vraag naar chips groot blijft, willen beleggers ook rendement zien op de bedragen die worden geïnvesteerd in datacenters en andere infrastructuur.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor een vat Brentolie heeft voor het eerst sinds mei de grens van 110 dollar per vat bereikt. De prijs steeg met bijna 4 procent nadat Amerikaanse politici vrijdag een wetsvoorstel indienden om een deal van de Amerikaanse president met Moskou te blokkeren. Deze deal zou het mogelijk maken dat Rusland honderden miljoenen vaten diesel zou vrijgeven.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat kijken of ze een nieuw handelsinstrument kan ontwikkelen waarmee "snel en onmiddellijk" de toegang tot de Europese markt kan worden stopgezet. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een tweedaagse top met EU-leiders in Brussel.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verlengt de periode waarin het bedrijf geen onlinebestelde boodschappen bezorgt. In een verklaring laat de supermarktketen weten dat het tot en met dinsdag alles moet annuleren. Eerder meldde het bedrijf al dat het tot en met zondag geen boodschappen zou bezorgen. De supermarktketen zegt er alles aan te doen om vanaf de tweede helft van de week klanten wel weer boodschappen thuis te bezorgen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag op een slotrecord geëindigd. De hoofdindex sloot 0,9 procent hoger op 1142,88 punten en verbeterde daarmee het vorige slotrecord van woensdag, toen de graadmeter nog op 1137,09 punten sloot. Het algehele sentiment op de beurs was vlak voor het weekend positief na een turbulente week, waarbij aandelen gerelateerd aan AI en in de technologiesector eerst werden verkocht, maar later weer deels in trek waren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB neemt energieleverancier NextEnergy over. Naar eigen zeggen wil de ANWB een grote speler op de Nederlandse energiemarkt worden en de overname van het Utrechtse bedrijf "brengt die ambitie dichterbij". ANWB Energie heeft momenteel 200.000 klanten, NextEnergy zo'n 90.000. Beide bedrijven leveren dynamische contracten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de onthulling van de vliegende auto van de elektrische autofabrikant. Tesla-topman Elon Musk presenteerde zijn nieuwe sportwagen, de Roadster, tijdens een lanceringsevenement op een testlocatie van zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX in Texas. Het aandeel Tesla werd kort na opening ruim 1 procent hoger gezet.
7 uur geleden