EU presenteert concurrentieplannen: minder regels, meer innovatie
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft woensdag haar ideeën gepresenteerd om de concurrentiekracht van de Europese Unie te vergroten. Dit "kompas" moet richting geven aan het beleid de komende jaren en spitst zich toe op drie aandachtsgebieden: innovatie, het terugdringen van de koolstofuitstoot en veiligheid. Brussel wil onder andere de regeldruk voor bedrijven flink verlagen, met tot 35 procent voor het mkb.
De plannen zijn gebaseerd op het rapport van Mario Draghi, oud-premier van Italië en voormalig president van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij stelde in september vorig jaar dat het concurrentievermogen van de EU moet worden versterkt. De aanbevelingen in dit rapport zijn nu omgezet. "We hebben nu dus een plan. We hebben de politieke wil. Wat telt is snelheid en eenheid. De wereld wacht niet op ons", zegt Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie.
Op het gebied van innovatie richt Brussel zich onder meer op de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) en de toepassingen hiervan in de industrie. Ook moet de EU een omgeving worden waarin innovatieve start-ups kunnen gedijen. Voor deze jonge bedrijven en scale-ups wil de Commissie obstakels wegnemen die ze nu nog belemmeren bij het doorgroeien.
Koolstofuitstoot
Voor wat betreft het terugdringen van de koolstofuitstoot wil Brussel de toegang tot schone en betaalbare energie makkelijker maken. De zogeheten Clean Industrial Deal is gericht op het terugdringen van de koolstofuitstoot, maar tegelijkertijd het versterken van het concurrentievermogen. Daarmee moet de EU een aantrekkelijke plek worden voor productie, ook voor energie-intensieve industrieën, maar tegelijkertijd schone technologie bevorderen.
De Commissie wil daarnaast een reeks 'partnerschappen voor schone handel' aangaan. Daardoor moet de EU verzekerd zijn van de toelevering van bijvoorbeeld grondstoffen, schone energie en duurzame brandstof. De Commissie wil verder bij openbare aanbestedingen in strategische sectoren een Europese voorkeur invoeren.
Brussel kwam ook nog met plannen die het concurrentievermogen in alle sectoren moeten versterken. Het gaat dan onder meer om het flink verminderen van de regeldruk voor ondernemers. Maar ook om het verlagen van barrières voor de interne markt en het bevorderen van professionele vaardigheden die aansluiten op de vraag vanuit de arbeidsmarkt.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de rechtbank in Rotterdam gevraagd het platform Knaken Cryptohandel en de daaraan verbonden stichting failliet te verklaren. Het OM neemt deze stap na signalen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) over een "zeer zorgwekkende situatie" bij de aanbieder van cryptodiensten. Knaken heeft geen vergunning voor de handel in cryptomunten verkregen en is inmiddels gestopt met zijn activiteiten.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen in de industrie zijn in mei 5,8 procent gestegen in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat hing voor een groot deel samen met de sterk gestegen olieprijzen, die vaak een grote invloed hebben op de industriële afzetprijzen.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie groeit dit jaar weer na drie jaar krimp, verwacht ING Research. Dat komt volgens de bank door de snel aantrekkende vraag naar chipmachines en door investeringen in defensie en infrastructuur.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Gevoelige lijsten met onderdelen en leveranciers, evenals foto's van de nog niet aangekondigde iPhone 18 Pro-modellen van Apple, zijn op het dark web verschenen. De bestanden zijn geplaatst door de ransomwaregroep die eerder gegevens stal bij Tata Electronics, een Indiase toeleverancier van Apple. Dat bericht persbureau Reuters op basis van documenten en een bron die bekend is met de zaak.
11 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Reclame voor snelwisselende mode van Chinese webwinkels zoals Shein, Temu en AliExpress wordt binnenkort verboden in Frankrijk. Dat volgt op een stemming in de Senaat, die een wetsvoorstel aannam om deze als milieuschadelijk beschouwde praktijk terug te dringen.
11 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Gebruikers van WhatsApp kunnen straks een gebruikersnaam kiezen voor hun account. Die verandering moet de privacy vergroten, doordat mensen met elkaar in contact kunnen komen zonder hun telefoonnummer te hoeven delen.
12 uur geleden