Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU presenteert actieplan om relatie met Turkije te verbeteren

EU presenteert actieplan om relatie met Turkije te verbeteren

BRUSSEL (ANP) - In een poging de verzuurde relatie van de EU met Turkije te verbeteren, hebben de Europese Commissie en de Europese buitenlanddienst een actieplan gepresenteerd om toenadering te vinden. Het plan ziet lichtpunten op het vlak van visaverstrekking, handelsrelaties en samenwerking rond klimaat waar mogelijk.

Bij de presentatie van het rapport op woensdag zei EU-buitenlandchef Josep Borrell dat ondanks de verschillen, de intentie van de EU is om met Turkije zoveel mogelijk samen te werken. Dat is, volgens Borrell, in het belang van de gezamenlijke handel en veiligheid. Hij onderstreepte nog dat door de oorlog tussen Oekraïne en Rusland en de oorlog tussen Israël en Hamas, de gezamenlijke belangen alleen maar zijn toegenomen.

De problemen tussen de Europese Unie en Turkije zijn talrijk. Zo maakt Turkije aanspraak op enkele Griekse eilanden en vlogen tot voor kort Turkse vliegtuigen zonder toestemming over Grieks grondgebied. Turkije erkent ook de EU-lidstaat Cyprus niet en steunt de beoogde Turkse onafhankelijkheid van het noordelijke deel van Cyprus. Ook bleek recent Turkije een schakel bij het ontwijken van de Europese sancties tegen Rusland. In de oorlog tussen Israël en de Palestijnen heeft Turkije de kant van Hamas gekozen, terwijl de EU Hamas als een terroristische organisatie ziet. Dan zijn er nog de problemen in de NAVO, waar Turkije de toetreding van de nieuwe lidstaat Zweden vertraagt.

Hoogst haalbare

Tegelijk zijn er ook raakpunten. Zo heeft Turkije het mogelijk gemaakt dat Oekraïne via dit land graan kon exporteren, ondanks de oorlogsproblemen. "Daar moeten we de Turkse autoriteiten voor bedanken", aldus Borrell.

Turkije is een officiële kandidaat-lidstaat van de EU. Maar de onderhandelingen over die toetreding liggen al heel lang stil. De aanbevelingen in dit rapport lijken op het moment het hoogst haalbare in de EU-Turkije relatie. Het rapport wordt nu voorgelegd aan de Europese lidstaten om te oordelen of ze hiermee akkoord willen gaan.

Meer uit Buitenland

Hikers vermist na uitbarsting vulkaan Indonesië

JAKARTA (ANP/AFP) - Twintig hikers zijn vermist geraakt na de uitbarsting van de Dukono-vulkaan op het oostelijke Indonesische eiland Halmahera. De vulkaan spuwde volgens een regeringsfunctionaris een rookwolk tot zo'n 10 kilometer de lucht in. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn.

1 uur geleden
Zelensky: Rusland doet ondanks bestand geen poging vuur te staken

KYIV (ANP) - De Russische krijgsmacht gaat ondanks het tijdelijke staakt-het-vuren door met aanvallen op Oekraïne, dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "Dit alles laat zien dat er aan Russische zijde geen enkele poging is gedaan het vuur aan het front te staken."

1 uur geleden
Gemeenteraadsverkiezingen VK: Reform UK op winst, Labour verliest

LONDEN (ANP) - Bij de donderdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen in het Verenigd Koninkrijk lijkt Labour, de partij van premier Keir Starmer, op een groot verlies af te stevenen. Winst is er, zoals verwacht, voor Reform UK, de anti-immigratiepartij van Nigel Farage.

3 uur geleden
Trump meldt volledige vernietiging van Iraanse aanvallers

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat "drie Amerikaanse torpedobootjagers van wereldklasse zojuist, onder vuur, zeer succesvol de Straat van Hormuz zijn uitgevaren".

3 uur geleden
Minister: bedreigingen VS kunnen leiden tot bloedbad op Cuba

HAVANA (ANP/RTR) - De bedreigingen van de VS kunnen leiden tot een bloedbad op Cuba. Dat heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegen ABC News gezegd.

6 uur geleden
Argentinië: bron besmetting hantavirus nog niet bevestigd

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Het is nog niet mogelijk om de bron van de besmetting met het hantavirus te bevestigen. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid donderdagavond in een verklaring.

6 uur geleden
Amerikaanse rechtbank: Trumps invoerheffingen onwettig

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.

8 uur geleden