Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU presenteert actieplan om relatie met Turkije te verbeteren

EU presenteert actieplan om relatie met Turkije te verbeteren

BRUSSEL (ANP) - In een poging de verzuurde relatie van de EU met Turkije te verbeteren, hebben de Europese Commissie en de Europese buitenlanddienst een actieplan gepresenteerd om toenadering te vinden. Het plan ziet lichtpunten op het vlak van visaverstrekking, handelsrelaties en samenwerking rond klimaat waar mogelijk.

Bij de presentatie van het rapport op woensdag zei EU-buitenlandchef Josep Borrell dat ondanks de verschillen, de intentie van de EU is om met Turkije zoveel mogelijk samen te werken. Dat is, volgens Borrell, in het belang van de gezamenlijke handel en veiligheid. Hij onderstreepte nog dat door de oorlog tussen Oekraïne en Rusland en de oorlog tussen Israël en Hamas, de gezamenlijke belangen alleen maar zijn toegenomen.

De problemen tussen de Europese Unie en Turkije zijn talrijk. Zo maakt Turkije aanspraak op enkele Griekse eilanden en vlogen tot voor kort Turkse vliegtuigen zonder toestemming over Grieks grondgebied. Turkije erkent ook de EU-lidstaat Cyprus niet en steunt de beoogde Turkse onafhankelijkheid van het noordelijke deel van Cyprus. Ook bleek recent Turkije een schakel bij het ontwijken van de Europese sancties tegen Rusland. In de oorlog tussen Israël en de Palestijnen heeft Turkije de kant van Hamas gekozen, terwijl de EU Hamas als een terroristische organisatie ziet. Dan zijn er nog de problemen in de NAVO, waar Turkije de toetreding van de nieuwe lidstaat Zweden vertraagt.

Hoogst haalbare

Tegelijk zijn er ook raakpunten. Zo heeft Turkije het mogelijk gemaakt dat Oekraïne via dit land graan kon exporteren, ondanks de oorlogsproblemen. "Daar moeten we de Turkse autoriteiten voor bedanken", aldus Borrell.

Turkije is een officiële kandidaat-lidstaat van de EU. Maar de onderhandelingen over die toetreding liggen al heel lang stil. De aanbevelingen in dit rapport lijken op het moment het hoogst haalbare in de EU-Turkije relatie. Het rapport wordt nu voorgelegd aan de Europese lidstaten om te oordelen of ze hiermee akkoord willen gaan.

Meer uit Buitenland

Trump komt met initiatief om zorgkosten burger omlaag te krijgen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.

21 minuten geleden
Topfiguur Hamas gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza

DEIR AL-BALAH (ANP/RTR) - Door twee Israëlische luchtaanvallen op de stad Deir al-Balah in Gaza zijn volgens gezondheidsfunctionarissen zeven mensen omgekomen. Onder de doden is een hooggeplaatst lid van de gewapende tak van Hamas, meldt een bron binnen de militante beweging.

26 minuten geleden
Weer prominent lid Britse conservatieven naar partij Farage

LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.

1 uur geleden
Vierde motie van wantrouwen tegen Von der Leyen

BRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.

1 uur geleden
VN-chef boos op wereldleiders die samenwerking laten afsterven

NEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.

1 uur geleden
Defensieplannen acht landen goedgekeurd door Europese Commissie

BRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".

2 uur geleden
Oekraïense overheid neemt crisismanagement Kyiv over

KYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.

2 uur geleden