EU presenteert actieplan om relatie met Turkije te verbeteren
BRUSSEL (ANP) - In een poging de verzuurde relatie van de EU met Turkije te verbeteren, hebben de Europese Commissie en de Europese buitenlanddienst een actieplan gepresenteerd om toenadering te vinden. Het plan ziet lichtpunten op het vlak van visaverstrekking, handelsrelaties en samenwerking rond klimaat waar mogelijk.
Bij de presentatie van het rapport op woensdag zei EU-buitenlandchef Josep Borrell dat ondanks de verschillen, de intentie van de EU is om met Turkije zoveel mogelijk samen te werken. Dat is, volgens Borrell, in het belang van de gezamenlijke handel en veiligheid. Hij onderstreepte nog dat door de oorlog tussen Oekraïne en Rusland en de oorlog tussen Israël en Hamas, de gezamenlijke belangen alleen maar zijn toegenomen.
De problemen tussen de Europese Unie en Turkije zijn talrijk. Zo maakt Turkije aanspraak op enkele Griekse eilanden en vlogen tot voor kort Turkse vliegtuigen zonder toestemming over Grieks grondgebied. Turkije erkent ook de EU-lidstaat Cyprus niet en steunt de beoogde Turkse onafhankelijkheid van het noordelijke deel van Cyprus. Ook bleek recent Turkije een schakel bij het ontwijken van de Europese sancties tegen Rusland. In de oorlog tussen Israël en de Palestijnen heeft Turkije de kant van Hamas gekozen, terwijl de EU Hamas als een terroristische organisatie ziet. Dan zijn er nog de problemen in de NAVO, waar Turkije de toetreding van de nieuwe lidstaat Zweden vertraagt.
Hoogst haalbare
Tegelijk zijn er ook raakpunten. Zo heeft Turkije het mogelijk gemaakt dat Oekraïne via dit land graan kon exporteren, ondanks de oorlogsproblemen. "Daar moeten we de Turkse autoriteiten voor bedanken", aldus Borrell.
Turkije is een officiële kandidaat-lidstaat van de EU. Maar de onderhandelingen over die toetreding liggen al heel lang stil. De aanbevelingen in dit rapport lijken op het moment het hoogst haalbare in de EU-Turkije relatie. Het rapport wordt nu voorgelegd aan de Europese lidstaten om te oordelen of ze hiermee akkoord willen gaan.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.
5 uur geleden