EU presenteert actieplan om relatie met Turkije te verbeteren
BRUSSEL (ANP) - In een poging de verzuurde relatie van de EU met Turkije te verbeteren, hebben de Europese Commissie en de Europese buitenlanddienst een actieplan gepresenteerd om toenadering te vinden. Het plan ziet lichtpunten op het vlak van visaverstrekking, handelsrelaties en samenwerking rond klimaat waar mogelijk.
Bij de presentatie van het rapport op woensdag zei EU-buitenlandchef Josep Borrell dat ondanks de verschillen, de intentie van de EU is om met Turkije zoveel mogelijk samen te werken. Dat is, volgens Borrell, in het belang van de gezamenlijke handel en veiligheid. Hij onderstreepte nog dat door de oorlog tussen Oekraïne en Rusland en de oorlog tussen Israël en Hamas, de gezamenlijke belangen alleen maar zijn toegenomen.
De problemen tussen de Europese Unie en Turkije zijn talrijk. Zo maakt Turkije aanspraak op enkele Griekse eilanden en vlogen tot voor kort Turkse vliegtuigen zonder toestemming over Grieks grondgebied. Turkije erkent ook de EU-lidstaat Cyprus niet en steunt de beoogde Turkse onafhankelijkheid van het noordelijke deel van Cyprus. Ook bleek recent Turkije een schakel bij het ontwijken van de Europese sancties tegen Rusland. In de oorlog tussen Israël en de Palestijnen heeft Turkije de kant van Hamas gekozen, terwijl de EU Hamas als een terroristische organisatie ziet. Dan zijn er nog de problemen in de NAVO, waar Turkije de toetreding van de nieuwe lidstaat Zweden vertraagt.
Hoogst haalbare
Tegelijk zijn er ook raakpunten. Zo heeft Turkije het mogelijk gemaakt dat Oekraïne via dit land graan kon exporteren, ondanks de oorlogsproblemen. "Daar moeten we de Turkse autoriteiten voor bedanken", aldus Borrell.
Turkije is een officiële kandidaat-lidstaat van de EU. Maar de onderhandelingen over die toetreding liggen al heel lang stil. De aanbevelingen in dit rapport lijken op het moment het hoogst haalbare in de EU-Turkije relatie. Het rapport wordt nu voorgelegd aan de Europese lidstaten om te oordelen of ze hiermee akkoord willen gaan.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
10 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
10 uur geleden