Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-plan gelanceerd om Balkanlanden versneld bij EU te betrekken

EU-plan gelanceerd om Balkanlanden versneld bij EU te betrekken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een speciaal programma ontwikkeld om zes landen op de Westelijke Balkan hecht aan de EU te verbinden nog voordat ze wellicht EU-lid worden. Op die manier moet worden voorkomen dat deze landen door armoede en corruptie wellicht de kant kiezen van andere grootmachten, zoals Rusland of China, in plaats van de EU.

Het gaat om Albanië, Montenegro, Bosnië-Herzegovina, Noord-Macedonië, Servië en Kosovo. De meeste van deze landen zijn al kandidaat-EU-lid. Sommige zelfs al jaren.

Op termijn is EU-lidmaatschap voor al deze landen mogelijk, als daarvoor alle procedures worden doorlopen. Het nieuwe groeiprogramma voor de Westelijke Balkan zou intussen een zinvolle tussenstap zijn om de welvaart in de regio te verbeteren. Kern van het plan is dat deze Balkanlanden onder bepaalde voorwaarden toegang krijgen tot de vrije markt van de EU. Andersom moeten ze ook met elkaar een vrije markt aangaan. Om deze Balkanlanden te helpen om aan de EU-eisen voor de gemeenschappelijke markt te voldoen, krijgen zij samen 6 miljard euro aan financiële EU-steun in de vorm van directe hulp en leningen. De daardoor verhoogde welvaart in deze landen ziet de commissie als een voordeel voor de huidige EU-landen. Die krijgen hierdoor een grotere gezamenlijke markt.

Behalve het economische doel is er bovenal het veiligheidsstreven. Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft woensdag het nieuwe programma verklaard door erop te wijzen dat de EU "een beslissende periode" doormaakt. Dit geldt volgens haar ook voor de landen die eventueel lid willen worden van de unie. Kandidaten moeten "kiezen aan welke kant ze staan", voor of tegen de EU.

Meer uit Buitenland

Minstens 139 arrestaties bij protest Palestine Action in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - In Londen zijn zaterdag minstens 139 mensen gearresteerd omdat ze deelnamen aan een bijeenkomst ter ondersteuning van de organisatie Palestine Action. Deze pro-Palestijnse beweging is sinds juli 2025 in het Verenigd Koninkrijk verboden en wordt aangemerkt als terroristisch.

3 uur geleden
Relschoppers plunderen winkels in Frankfurt na jongerenprotest

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft zaterdagavond een belangrijke winkelstraat in het centrum van Frankfurt afgezet na plunderingen. Relschoppers hadden etalages ingeslagen, winkels leeggeroofd en agenten aangevallen.

4 uur geleden
Tusk na onrust bij hof: oppositie wil democratie vernietigen

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.

5 uur geleden
Rubio: Washington niet betrokken bij vlucht Bolsonaro

ATLANTA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt dat Washington niet rechtstreeks betrokken was bij de vlucht van de Braziliaanse ex-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de VS. Amerikaanse media schreven eerder dat de vlucht was geregeld door een functionaris van het Witte Huis.

7 uur geleden
Jongerenprotesten monden uit in rellen in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Aanvankelijk vreedzame protesten van tienduizenden jongeren verspreid over Duitsland zijn in rellen uitgemond. In meerdere steden kwam het tot confrontaties tussen politie en demonstranten.

7 uur geleden
Spaanse media: meer dan 500 migranten uit zee gered

MADRID (ANP) - Met de inzet van de Spaanse reddingsdienst zijn het afgelopen etmaal meer dan vijfhonderd migranten aan land gebracht. Zij waren in drie boten op weg naar de Canarische Eilanden, melden het Spaanse persbureau EFE en nieuwskanaal RTVC.

9 uur geleden
Weg vrij voor linkse coalitieonderhandelingen in Berlijn

BERLIJN (ANP) - De onderhandelingen voor een linkse, progressieve coalitie in de Duitse deelstaat Berlijn kunnen beginnen. Zaterdag stemde ook Die Linke in met coalitiebesprekingen, nadat de SPD en de Groenen dat eerder al hadden gedaan.

9 uur geleden