Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlementariërs willen onderzoek naar X-posts Elon Musk

EU-parlementariërs willen onderzoek naar X-posts Elon Musk

BRUSSEL (ANP/DPA) - Europarlementariërs roepen de Europese Commissie op om onderzoek te doen naar de manier waarop berichtenplatform X berichten bij gebruikers onder de aandacht brengt. Ze willen nagaan of eigenaar Elon Musk een voorkeursbehandeling kreeg die ervoor zorgde dat zijn bijdragen zichtbaarder werden.

De oproep, ondertekend door 42 parlementariërs, volgt op onderzoek van de Universiteit van Queensland naar de zichtbaarheid van Musks berichten. Volgens onderzoekers van de Australische universiteit wijzen de resultaten erop dat de algoritmes bij X eerder dit jaar zijn aangepast in het voordeel van Musk. Nadat 's werelds rijkste persoon in juli zijn steun uitsprak voor Donald Trump bij de Amerikaanse verkiezingen steeg het aantal weergaven van zijn posts veel sterker dan bij andere politieke accounts.

De leden van het Europees Parlement vrezen dat Musk de openbare veiligheid in Europa bedreigt, door ook hier via X het publieke debat te beïnvloeden. "De toename van de weergaven betreft ook Musks posts op X over de EU en kwesties in lidstaten, zoals Kremlin-vriendelijke propaganda over de oorlog in Oekraïne en antisemitische samenzweringstheorieën", schrijven de parlementariërs aan het dagelijks EU-bestuur. Ze hopen dat de Commissie een onderzoek kan openen met een beroep op de Wet op de Digitale Markten, die grote internetplatforms reguleert.

Imagoschade

De ondertekenaars zijn lid van verschillende linkse fracties, de liberale fractie en de centrumrechtse Europese Volkspartij. Vooralsnog heeft de Europese Commissie niet gereageerd.

Musk kocht X, dat toen nog Twitter heette, in 2022 voor 44 miljard dollar. Na de aankoop ontsloeg hij een groot deel van de werknemers, onder wie veel mensen die regels moesten handhaven tegen haatdragende of gewelddadige posts. Ook liet X gebruikers toe van wie de accounts eerder waren geblokkeerd, waaronder dat van Trump. Hij werd eerder voor onbepaalde tijd geschorst voor het aanzetten tot de bestorming van het Capitool in januari 2021.

Veel grote adverteerders, waaronder Unilever, Disney en Nike, trokken zich terug van X omdat ze vreesden voor imagoschade als hun reclame naast haatdragende berichten zou komen te staan.

Meer uit Financieel

Vliegtuigen wijken uit naar Maastricht door staking België

MAASTRICHT (ANP) - Het vliegveld van Maastricht verwacht in de komende dagen meer vluchten te verwerken door een grote staking in België. Meerdere maatschappijen laten hun vliegtuigen uitwijken, meldt Maastricht Aachen Airport zondag.

1 uur geleden
Veel uitval treinritten door staking in België

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Door een staking in België vervallen maandag en dinsdag veel treinritten. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij NMBS zal de helft van de intercitytreinen niet rijden. Daarnaast rijdt ook tweederde van de lokale en voorstedelijke treinen niet.

5 uur geleden
Bloomberg: hernieuwde interesse mijnbouwer BHP in overname Anglo

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Mijnbouwer BHP heeft opnieuw interesse in een overname van de kleinere branchegenoot Anglo American. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg heeft BHP de afgelopen dagen toenadering gezocht tot Anglo American voor een overnamedeal. In 2024 zag BHP nog af van een overname van Anglo American nadat een bod werd verworpen.

6 uur geleden
Chinese premier: economische samenwerking met Italië versterken

JOHANNESBURG (ANP/RTR) - China wil de economische samenwerking met Italië verder versterken en verwelkomt Italiaanse bedrijven die actief willen worden op de Chinese markt. Dat heeft de Chinese premier Li Qiang gezegd tegen de Italiaanse premier Giorgia Meloni op de G20-top in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg.

8 uur geleden
Krant: EssilorLuxottica wil belang nemen in modehuis Armani

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - EssilorLuxottica, het concern achter zonnebrillenmerk Ray-Ban en Pearle Opticiens, is bereid een belang van 5 tot 10 procent te nemen in modehuis Armani. Dat meldde de Italiaanse krant Il Sole 24 Ore. Volgens de krant heeft het bedrijf Armani geïnformeerd over de interesse in een belang, zonder dat het een actieve rol wil spelen in de gang van zaken bij het modehuis.

9 uur geleden
Britse regering wil meer eigen productie belangrijke grondstoffen

LONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.

11 uur geleden
VS werken aan alternatieven voor importheffingen, meldt Bloomberg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

1 dag geleden