Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlementariërs willen onderzoek naar X-posts Elon Musk

EU-parlementariërs willen onderzoek naar X-posts Elon Musk

BRUSSEL (ANP/DPA) - Europarlementariërs roepen de Europese Commissie op om onderzoek te doen naar de manier waarop berichtenplatform X berichten bij gebruikers onder de aandacht brengt. Ze willen nagaan of eigenaar Elon Musk een voorkeursbehandeling kreeg die ervoor zorgde dat zijn bijdragen zichtbaarder werden.

De oproep, ondertekend door 42 parlementariërs, volgt op onderzoek van de Universiteit van Queensland naar de zichtbaarheid van Musks berichten. Volgens onderzoekers van de Australische universiteit wijzen de resultaten erop dat de algoritmes bij X eerder dit jaar zijn aangepast in het voordeel van Musk. Nadat 's werelds rijkste persoon in juli zijn steun uitsprak voor Donald Trump bij de Amerikaanse verkiezingen steeg het aantal weergaven van zijn posts veel sterker dan bij andere politieke accounts.

De leden van het Europees Parlement vrezen dat Musk de openbare veiligheid in Europa bedreigt, door ook hier via X het publieke debat te beïnvloeden. "De toename van de weergaven betreft ook Musks posts op X over de EU en kwesties in lidstaten, zoals Kremlin-vriendelijke propaganda over de oorlog in Oekraïne en antisemitische samenzweringstheorieën", schrijven de parlementariërs aan het dagelijks EU-bestuur. Ze hopen dat de Commissie een onderzoek kan openen met een beroep op de Wet op de Digitale Markten, die grote internetplatforms reguleert.

Imagoschade

De ondertekenaars zijn lid van verschillende linkse fracties, de liberale fractie en de centrumrechtse Europese Volkspartij. Vooralsnog heeft de Europese Commissie niet gereageerd.

Musk kocht X, dat toen nog Twitter heette, in 2022 voor 44 miljard dollar. Na de aankoop ontsloeg hij een groot deel van de werknemers, onder wie veel mensen die regels moesten handhaven tegen haatdragende of gewelddadige posts. Ook liet X gebruikers toe van wie de accounts eerder waren geblokkeerd, waaronder dat van Trump. Hij werd eerder voor onbepaalde tijd geschorst voor het aanzetten tot de bestorming van het Capitool in januari 2021.

Veel grote adverteerders, waaronder Unilever, Disney en Nike, trokken zich terug van X omdat ze vreesden voor imagoschade als hun reclame naast haatdragende berichten zou komen te staan.

Meer uit Financieel

Studie over economische klimaatschade ingetrokken wegens fouten

POTSDAM (ANP/BLOOMBERG) - Een veelgeciteerde studie die de gevolgen van klimaatverandering voor de wereldeconomie berekende, is ingetrokken na kritiek van wetenschappers. Het onderzoek werd door wetenschappers van het Potsdam Instituut voor Klimaateffectenonderzoek ingetrokken vanwege "aanzienlijke" problemen. De studie werd vorig jaar april gepubliceerd in het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift Nature.

25 minuten geleden
Mobiele storing bij telecomaanbieder Odido

DEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieder Odido kampte woensdagochtend met een storing bij het mobiele netwerk. Volgens een woordvoerder van Odido is de technische storing inmiddels verholpen. Er was volgens de zegsman geen sprake van een cyberaanval. Hij spreekt van een "vervelende situatie" door de storing.

1 uur geleden
Hof: oud-ING-topman Hamers niet verder strafrechtelijk vervolgd

DEN HAAG (ANP) - De voormalige ING-topman Ralph Hamers wordt niet verder strafrechtelijk vervolgd voor zijn rol in het eerdere witwasschandaal bij de bank. Het gerechtshof Den Haag heeft woensdag het verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) om de oud-ING-baas niet verder te vervolgen toegewezen.

1 uur geleden
Noorwegen stelt mijnbouw op zeebodem jarenlang uit

OSLO (ANP/AFP) - Noorwegen stelt de verstrekking van vergunningen voor de winning van grondstoffen op de zeebodem met minstens vier jaar uit. De regering sloot daarover een deal met kleinere partijen in het parlement als onderdeel van een begrotingsakkoord. Vorig jaar was Noorwegen nog het eerste Europese land dat zeegebieden had aangewezen voor de winning van grondstoffen.

2 uur geleden
Voorlopig akkoord alle EU-instituten over importstop Russisch lng

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement en de EU-lidstaten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een voorlopig akkoord gesloten over de importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Dat voorstel had de Europese Commissie gedaan in september. De import van Russisch gas via pijpleidingen wordt per 30 september 2027 verboden, zo is besloten.

3 uur geleden
Damrak volgt Wall Street omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters in Amsterdam zijn woensdag hoger geopend, in navolging van de koerswinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel daar kreeg een opsteker van een herstel van de bitcoin. Afgelopen weken ging de toonaangevende cryptomunt hard omlaag, wat voor grote onrust zorgde bij beleggers.

4 uur geleden
Heijmans krijgt grote opdracht van TenneT voor elektriciteitsnet

EDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.

4 uur geleden