EU-parlementariërs: houd EU-geld vast, Hongarije glijdt verder af
BOEDAPEST (ANP) - De Europese Unie moet geblokkeerde EU-subsidies voor Hongarije nog niet vrijgeven, vinden PvdA'er Lara Wolters en andere Europarlementariërs die toezien op de begroting. De rechtsstaat in Hongarije holt alleen maar verder achteruit en de EU kan er niet op rekenen dat Europees geld goed terechtkomt, hebben ze tijdens een bezoek aan het land vastgesteld.
Vele miljarden aan EU-subsidies voor Hongarije zijn bevroren wegens onder meer de beroerde staat van de rechtspraak en grootschalige corruptie. Brussel houdt onder meer geld uit het coronaherstelfonds vast en subsidies om armere delen van de unie te steunen. Maar enkele maatregelen om de rechterlijke macht weer onafhankelijker te maken zijn goed gevallen bij de Europese Commissie. Zij lijkt aanstalten te maken om de regering in Boedapest nu al tegemoet te komen, zegt Wolters.
Zover mag het niet komen, vindt de PvdA-Europarlementariër, die met andere specialisten van het parlement de afgelopen dagen poolshoogte nam in Hongarije. Ze constateerden dat "de oppositie en kritische media worden achtergesteld en getreiterd" en dat "buitenlandse bedrijven worden weggedrukt of gedwongen worden om zich te laten overnemen". Zo moet Boedapest, waar de oppositie de baas is, plotseling veel meer afdragen aan de regering en kreeg een gaarkeuken van een kritische kerk intimiderend bezoek van met mitrailleurs bewapende inspecteurs.
Vijandig
De delegatie uit Brussel werd ook "vijandig ontvangen", met name door de regeringsgezinde pers, vertelt Wolters. "Vanaf onze aankomst is het moddergooien geweest. Van een kinderachtigheid waar je even niet van terug hebt." Een sleutelfiguur als de Hongaarse justitieminister had geen tijd voor de bezoekers en onder meer de rekenkamer had geen antwoord op hun vele vragen.
"Tegelijkertijd merk je dat ze wel wat van ons willen", aldus Wolters. Officiële ontmoetingen verliepen met alle egards. Ze heeft daarom toch ook goede hoop dat premier Viktor Orbán uiteindelijk bijdraait. De Hongaarse economie staat er slecht voor en hij zit dringend om het Europese geld verlegen. "Ze zitten echt in de penarie en hebben ons nodig."
Uiteindelijk gaan de EU-landen en de Europese Commissie over de subsidies voor Hongarije, erkent Wolters. "Maar wij houden de druk erop. We willen Hongarije graag erbovenop helpen, maar pas als aan álle voorwaarden is voldaan."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.
15 minuten geledenVAN HORN (ANP) - Een 33-jarige Duitse heeft zaterdag als eerste rolstoelgebruiker een reis richting de ruimte gemaakt. Michaela Benthaus, die in Nederland woont en werkt, vloog mee in een toeristische vlucht van Blue Origin naar de rand van de dampkring en terug.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben voorgesteld om in Florida gesprekken te voeren samen met Oekraïense en Russische vertegenwoordigers. Dat zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zaterdag tegen verslaggevers.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Verkiezingen in Oekraïne zijn alleen mogelijk wanneer de veiligheid van het stemproces is gewaarborgd, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarmee bedoelt hij dat verkiezingen nu niet kunnen worden gehouden in door Rusland bezette delen van het land.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een vrouw die in de jaren negentig voor Jeffrey Epstein werkte, diende in 1996 een klacht in bij de FBI over zijn interesse in kinderporno. De FBI deed er niets mee. Dat blijkt uit het recent vrijgegeven dossier over de in 2019 overleden Amerikaanse zedendelinquent. Justitie had Epstein destijds al zo'n tien jaar op de korrel.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan en zijn vrouw Bushra Bibi zijn elk veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf in verband met de aankoop van luxe staatsgeschenken tegen een te lage prijs. Dat melden de rechtbank en de advocaten van Khan.
5 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen woonden zaterdag de uitvaart bij van de vermoorde Bengalese studentenleider en verkiezingskandidaat Sharif Osman Hadi. Hij werd vorige week door gemaskerde aanvallers in zijn hoofd geschoten terwijl hij zijn verkiezingscampagne aftrapte. Zijn dood zes dagen later leidde tot gewelddadige protesten in het land.
5 uur geleden