Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlementariërs: houd EU-geld vast, Hongarije glijdt verder af

EU-parlementariërs: houd EU-geld vast, Hongarije glijdt verder af

BOEDAPEST (ANP) - De Europese Unie moet geblokkeerde EU-subsidies voor Hongarije nog niet vrijgeven, vinden PvdA'er Lara Wolters en andere Europarlementariërs die toezien op de begroting. De rechtsstaat in Hongarije holt alleen maar verder achteruit en de EU kan er niet op rekenen dat Europees geld goed terechtkomt, hebben ze tijdens een bezoek aan het land vastgesteld.

Vele miljarden aan EU-subsidies voor Hongarije zijn bevroren wegens onder meer de beroerde staat van de rechtspraak en grootschalige corruptie. Brussel houdt onder meer geld uit het coronaherstelfonds vast en subsidies om armere delen van de unie te steunen. Maar enkele maatregelen om de rechterlijke macht weer onafhankelijker te maken zijn goed gevallen bij de Europese Commissie. Zij lijkt aanstalten te maken om de regering in Boedapest nu al tegemoet te komen, zegt Wolters.

Zover mag het niet komen, vindt de PvdA-Europarlementariër, die met andere specialisten van het parlement de afgelopen dagen poolshoogte nam in Hongarije. Ze constateerden dat "de oppositie en kritische media worden achtergesteld en getreiterd" en dat "buitenlandse bedrijven worden weggedrukt of gedwongen worden om zich te laten overnemen". Zo moet Boedapest, waar de oppositie de baas is, plotseling veel meer afdragen aan de regering en kreeg een gaarkeuken van een kritische kerk intimiderend bezoek van met mitrailleurs bewapende inspecteurs.

Vijandig

De delegatie uit Brussel werd ook "vijandig ontvangen", met name door de regeringsgezinde pers, vertelt Wolters. "Vanaf onze aankomst is het moddergooien geweest. Van een kinderachtigheid waar je even niet van terug hebt." Een sleutelfiguur als de Hongaarse justitieminister had geen tijd voor de bezoekers en onder meer de rekenkamer had geen antwoord op hun vele vragen.

"Tegelijkertijd merk je dat ze wel wat van ons willen", aldus Wolters. Officiële ontmoetingen verliepen met alle egards. Ze heeft daarom toch ook goede hoop dat premier Viktor Orbán uiteindelijk bijdraait. De Hongaarse economie staat er slecht voor en hij zit dringend om het Europese geld verlegen. "Ze zitten echt in de penarie en hebben ons nodig."

Uiteindelijk gaan de EU-landen en de Europese Commissie over de subsidies voor Hongarije, erkent Wolters. "Maar wij houden de druk erop. We willen Hongarije graag erbovenop helpen, maar pas als aan álle voorwaarden is voldaan."

Meer uit Buitenland

Olieprijzen stijgen door onzekere vooruitzichten wapenstilstand

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Amerikaanse minister van Marine verlaat onmiddellijk functie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.

3 uur geleden
Aanval op hulpverleners bij reddingspoging journalist in Libanon

TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.

7 uur geleden
Trump noemt referendum in Virginia doorgestoken kaart

WASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.

7 uur geleden
Trump: Iran ziet op mijn verzoek af van executies van vrouwen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.

8 uur geleden
Iraanse toponderhandelaar eist einde blokkade door VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.

8 uur geleden
Griekse politici kunnen vervolgd worden in fraudezaak met EU-geld

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.

9 uur geleden