EU-parlement wil meer ruimte voor gentechniek die plant veredelt
STRAATSBURG (ANP) - Soepeler regels voor nieuwe gentechnieken om planten sterker te maken in de Europese Unie zijn een flinke stap dichterbij. Het Europees Parlement heeft ingestemd met de controversiële plannen.
Voorstanders zien gentechgewassen als een grote belofte. Zogenoemde veredelaars zouden granen, groenten, fruit en andere gewassen met de nieuwe methoden bijvoorbeeld weerbaarder, voedzamer of minder bederfelijk kunnen maken. Dat is belangrijk, nu planten het moeilijk krijgen door hitte, droogte en ander extreem weer door het veranderende klimaat. Zuiniger voedselgebruik kan helpen het milieu en het klimaat te sparen. Met technieken als CRISPR-Cas kunnen planten veel sneller worden veredeld dan met het traditionele selecteren en kruisen.
Daarom wil het Europees Parlement de regels voor een deel van deze zogeheten NGT-gewassen versoepelen. Ze moeten niet langer als genetisch gemodificeerde gewassen, maar als gewone worden behandeld. Wel moeten producten waarin deze gewassen worden verwerkt herkenbaar blijven, zodat kopers een andere keus kunnen maken. Het moet op het etiket worden vermeld, als het aan het parlement ligt.
Teleurgesteld
Het is nu wachten op de landbouwministers van de EU-landen, die het nog niet eens zijn over de plannen. Als het zover is, moeten de lidstaten en het parlement er samen uit zien te komen.
Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren vindt het "zeer zorgelijk" dat gentechgewassen minder streng worden beoordeeld als de nieuwe regels er komen. Straks kunnen ze "in ons milieu en op ons bord terechtkomen" zonder dat genoeg is gecontroleerd of ze de natuur en de gezondheid niet schaden, vreest Hazekamp. Ze is teleurgesteld dat "de lobby van multinationals het in Brussel wint van de belangen van milieu, consumenten en boeren".
Haar mede-onderhandelaar Jan Huitema (VVD) is juist blij. Hij doet de weerstand af als "onderbuikgevoelens". "Andere delen van de wereld hebben al toegang tot nieuwe veredelingstechnieken, terwijl Europa achterbleef" door de strenge regels, waarschuwt Huitema. "Hierdoor dreigde Nederland haar positie als plantveredelaar te verliezen." Nederland staat vanouds sterk in deze branche.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - In 2025 bedroeg het woningtekort in Nederland 4,8 procent van de woningvoorraad. Doordat er afgelopen jaar meer huishoudens zijn bijgekomen dan de stijging van de woningvoorraad, is het woningtekort opgelopen tot ongeveer 410.000 woningen. Dat meldt adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
26 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver lieten dinsdag voorzichtig herstel zien van de enorme prijsdalingen eerder. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) steeg in Singapore met ruim 4 procent tot meer dan 4800 dollar en zilver werd 7 procent duurder op ruim 82 dollar. Waarschijnlijk slaan koopjesjagers hun slag door te profiteren van de fors lagere prijzen.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verf- en coatingconcern AkzoNobel heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar minder verf en coatings verkocht. De onderneming wijt dat onder andere aan "macro-economische onzekerheid" in Noord-Amerika. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens werd tegelijkertijd winstgevender dankzij kostenbesparingen, waarbij vorig jaar 1800 banen verloren gingen.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Verenigde Staten groeiden vorig jaar uit tot de belangrijkste markt voor chocolademaker Tony's Chocolonely. Dit gebeurde ondanks de handelsoorlog die president Donald Trump ontketende door tal van landen importheffingen op te leggen. Het snelgroeiende Nederlandse bedrijf had ook last van stijgende cacaoprijzen en twee terugroepacties. Daardoor zag Tony's zich genoodzaakt de prijzen extra te verhogen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.
6 uur geledenHAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
9 uur geleden