EU-parlement wil meer ruimte voor gentechniek die plant veredelt
STRAATSBURG (ANP) - Soepeler regels voor nieuwe gentechnieken om planten sterker te maken in de Europese Unie zijn een flinke stap dichterbij. Het Europees Parlement heeft ingestemd met de controversiële plannen.
Voorstanders zien gentechgewassen als een grote belofte. Zogenoemde veredelaars zouden granen, groenten, fruit en andere gewassen met de nieuwe methoden bijvoorbeeld weerbaarder, voedzamer of minder bederfelijk kunnen maken. Dat is belangrijk, nu planten het moeilijk krijgen door hitte, droogte en ander extreem weer door het veranderende klimaat. Zuiniger voedselgebruik kan helpen het milieu en het klimaat te sparen. Met technieken als CRISPR-Cas kunnen planten veel sneller worden veredeld dan met het traditionele selecteren en kruisen.
Daarom wil het Europees Parlement de regels voor een deel van deze zogeheten NGT-gewassen versoepelen. Ze moeten niet langer als genetisch gemodificeerde gewassen, maar als gewone worden behandeld. Wel moeten producten waarin deze gewassen worden verwerkt herkenbaar blijven, zodat kopers een andere keus kunnen maken. Het moet op het etiket worden vermeld, als het aan het parlement ligt.
Teleurgesteld
Het is nu wachten op de landbouwministers van de EU-landen, die het nog niet eens zijn over de plannen. Als het zover is, moeten de lidstaten en het parlement er samen uit zien te komen.
Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren vindt het "zeer zorgelijk" dat gentechgewassen minder streng worden beoordeeld als de nieuwe regels er komen. Straks kunnen ze "in ons milieu en op ons bord terechtkomen" zonder dat genoeg is gecontroleerd of ze de natuur en de gezondheid niet schaden, vreest Hazekamp. Ze is teleurgesteld dat "de lobby van multinationals het in Brussel wint van de belangen van milieu, consumenten en boeren".
Haar mede-onderhandelaar Jan Huitema (VVD) is juist blij. Hij doet de weerstand af als "onderbuikgevoelens". "Andere delen van de wereld hebben al toegang tot nieuwe veredelingstechnieken, terwijl Europa achterbleef" door de strenge regels, waarschuwt Huitema. "Hierdoor dreigde Nederland haar positie als plantveredelaar te verliezen." Nederland staat vanouds sterk in deze branche.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
7 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
9 uur geleden