Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlement wil Loekasjenko op sanctielijst

EU-parlement wil Loekasjenko op sanctielijst

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de lidstaten sancties instellen tegen de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko. In een resolutie die met overgrote meerderheid in Brussel werd aangenomen roept het parlement op onmiddellijk strafmaatregelen te treffen tegen de verantwoordelijken voor de verkiezingsfraude in het land begin augustus en het gewelddadige antwoord van de autoriteiten op de daaropvolgende protesten, inclusief Loekasjenko.

De lidstaten beloofden eind augustus een sanctielijst op te stellen tegen medestanders "op hoog politiek niveau" van het regime in Wit-Rusland zonder te onthullen of Loekasjenko daarbij zou zijn. EU-buitenlandchef Josep Borrell zei toen na een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken in Berlijn vaart achter de sanctielijst te zetten maar die is er nog steeds niet. Cyprus blokkeert dit volgens ingewijden omdat het land wil dat de EU ook sancties instelt tegen Turkije vanwege illegale boringen. Er is unanimiteit nodig voor EU-sancties.

Borrell zei dinsdag in het EU-parlement dat die sancties er uiterlijk voor de bijeenkomst van EU-leiders volgende week moeten zijn "als de EU geloofwaardig wil blijven."

Het parlement zegt Loekasjenko niet langer als president te erkennen nadat zijn termijn op 5 november verloopt en roept op tot spoedige vrije en eerlijke verkiezingen. Loekasjenko claimt te zijn herverkozen door 80 procent van de kiezers. De Europese politici veroordelen ook de massale arrestaties van oppositie- en stakingsleiders en journalisten in het land.

Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Minsk noemde de resolutie van het parlement "duidelijk agressief van aard en niet constructief", berichtte het Russische persagentschap Interfax.

De naar Litouwen uitgeweken Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja ontmoet maandag in Brussel de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen, zei de woordvoerder van Borrell donderdag.

Meer uit Buitenland

Bron: G7 is akkoord over nieuwe energiesancties tegen Rusland

ÉVIAN-LES-BAINS (ANP/AFP/RTR) - De landen van de G7 zijn het eens geworden over nieuwe energiesancties tegen Rusland, meldt een Franse diplomatieke bron aan persbureaus Reuters en AFP. Zo willen ze de druk op het land opvoeren. De wereldleiders van de G7 zijn bijeengekomen in het Franse Évian-les-Bains.

1 uur geleden
FBI voorkwam mogelijke terreuraanslag bij kooigevecht Witte Huis

WASHINGTON (ANP) - De FBI heeft een mogelijke terreuraanslag voorkomen die tijdens het kooigevecht in de tuin van het Witte Huis had moeten plaatsvinden, meldt Fox News. Het UFC-kooigevecht werd afgelopen weekend georganiseerd ter ere van de 80e verjaardag van de Amerikaanse president Donald Trump.

2 uur geleden
Trump: Syrië kan strijd tegen Hezbollah overnemen van Israël

ÉVIAN-LES-BAINS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet tevreden over de manier waarop Israël oorlog voert in Libanon. Hij suggereerde tijdens de G7-top in Évian-les-Bains dat Syrië wat hem betreft de strijd tegen Hezbollah in Libanon zou kunnen overnemen. "Want om eerlijk te zijn denk ik dat zij het beter zouden doen."

3 uur geleden
Trump ontmoet Zelensky dinsdag op G7-top in Frankrijk

ÉVIAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt later op dinsdag een ontmoeting te hebben met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. De twee leiders zijn in Frankrijk voor een G7-top.

3 uur geleden
Polen pakt twee personen op na moord op Poetin-criticus

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse politie heeft twee personen uit Belarus opgepakt nadat een Russische Poetin-criticus in het oosten van Polen werd doodgeschoten. De betrokkenheid van de mannen bij de moord wordt nog onderzocht.

3 uur geleden
Belgisch OM eist 27 jaar tegen man die carnavalsvierders doodreed

BERGEN (ANP/BELGA) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van 27 jaar geëist voor Paolo Falzone, die hoofdverdachte is in het proces rond het carnavalsdrama van Strépy-Bracquegnies. In 2022 reed hij onder invloed met hoge snelheid een groep carnavalsvierders aan. Hierbij vielen zeven doden en tientallen gewonden.

5 uur geleden
Duitsland wijst EU-meerjarenbegroting 2028-2034 af

LUXEMBURG (ANP) - Duitsland wijst het voorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 af. De financiering ervan is "volstrekt buitensporig", zei de Duitse minister Günther Krichbaum (Europese Zaken) dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers het compromisvoorstel van raadsvoorzitter Cyprus. Dat stelt een begroting voor die 2 procent lager is dan de 2000 miljard euro die de Europese Commissie wil. "We wijzen de voorgestelde bedragen af", zei Krichbaum.

5 uur geleden