EU-parlement wil Loekasjenko op sanctielijst
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de lidstaten sancties instellen tegen de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko. In een resolutie die met overgrote meerderheid in Brussel werd aangenomen roept het parlement op onmiddellijk strafmaatregelen te treffen tegen de verantwoordelijken voor de verkiezingsfraude in het land begin augustus en het gewelddadige antwoord van de autoriteiten op de daaropvolgende protesten, inclusief Loekasjenko.
De lidstaten beloofden eind augustus een sanctielijst op te stellen tegen medestanders "op hoog politiek niveau" van het regime in Wit-Rusland zonder te onthullen of Loekasjenko daarbij zou zijn. EU-buitenlandchef Josep Borrell zei toen na een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken in Berlijn vaart achter de sanctielijst te zetten maar die is er nog steeds niet. Cyprus blokkeert dit volgens ingewijden omdat het land wil dat de EU ook sancties instelt tegen Turkije vanwege illegale boringen. Er is unanimiteit nodig voor EU-sancties.
Borrell zei dinsdag in het EU-parlement dat die sancties er uiterlijk voor de bijeenkomst van EU-leiders volgende week moeten zijn "als de EU geloofwaardig wil blijven."
Het parlement zegt Loekasjenko niet langer als president te erkennen nadat zijn termijn op 5 november verloopt en roept op tot spoedige vrije en eerlijke verkiezingen. Loekasjenko claimt te zijn herverkozen door 80 procent van de kiezers. De Europese politici veroordelen ook de massale arrestaties van oppositie- en stakingsleiders en journalisten in het land.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Minsk noemde de resolutie van het parlement "duidelijk agressief van aard en niet constructief", berichtte het Russische persagentschap Interfax.
De naar Litouwen uitgeweken Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja ontmoet maandag in Brussel de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen, zei de woordvoerder van Borrell donderdag.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.
40 minuten geledenDOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.
2 uur geledenALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.
3 uur geledenFAIRFORD (ANP) - De vijf Britse mannen die werden opgepakt op verdenking van het beramen van een aanslag op de RAF-luchtmachtbasis nabij Fairford, worden maandagmiddag op borgtocht vrijgelaten. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie in een persconferentie. De politie doet wel nog verder onderzoek naar het vijftal.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Aanklagers in Frankrijk hebben een straf van twee jaar met een enkelband geëist tegen oud-minister Rachida Dati. Ze wordt beschuldigd van corruptie en beïnvloeding, omdat ze tussen 2009 en 2013 als Europarlementariër zou hebben gelobbyd voor Renault-Nissan. Ze zou toen 900.000 euro hebben aangenomen van een Nederlandse dochteronderneming van dat autobedrijf.
4 uur geledenKYAUKTAW (ANP/RTR) - Bij een luchtaanval in het westen van Myanmar zijn zeker 33 doden gevallen, meldt de gewapende groep Arakan Army en een lokale hulpverlener. Volgens de opstandelingen werd de aanval uitgevoerd door de krijgsmacht. Die is al jaren in conflict met rebellen in het land en bombardeert daarbij regelmatig hele dorpen.
5 uur geleden