EU-parlement wil Loekasjenko op sanctielijst
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de lidstaten sancties instellen tegen de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko. In een resolutie die met overgrote meerderheid in Brussel werd aangenomen roept het parlement op onmiddellijk strafmaatregelen te treffen tegen de verantwoordelijken voor de verkiezingsfraude in het land begin augustus en het gewelddadige antwoord van de autoriteiten op de daaropvolgende protesten, inclusief Loekasjenko.
De lidstaten beloofden eind augustus een sanctielijst op te stellen tegen medestanders "op hoog politiek niveau" van het regime in Wit-Rusland zonder te onthullen of Loekasjenko daarbij zou zijn. EU-buitenlandchef Josep Borrell zei toen na een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken in Berlijn vaart achter de sanctielijst te zetten maar die is er nog steeds niet. Cyprus blokkeert dit volgens ingewijden omdat het land wil dat de EU ook sancties instelt tegen Turkije vanwege illegale boringen. Er is unanimiteit nodig voor EU-sancties.
Borrell zei dinsdag in het EU-parlement dat die sancties er uiterlijk voor de bijeenkomst van EU-leiders volgende week moeten zijn "als de EU geloofwaardig wil blijven."
Het parlement zegt Loekasjenko niet langer als president te erkennen nadat zijn termijn op 5 november verloopt en roept op tot spoedige vrije en eerlijke verkiezingen. Loekasjenko claimt te zijn herverkozen door 80 procent van de kiezers. De Europese politici veroordelen ook de massale arrestaties van oppositie- en stakingsleiders en journalisten in het land.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Minsk noemde de resolutie van het parlement "duidelijk agressief van aard en niet constructief", berichtte het Russische persagentschap Interfax.
De naar Litouwen uitgeweken Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja ontmoet maandag in Brussel de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen, zei de woordvoerder van Borrell donderdag.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Turkse rechtbank heeft een zaak laten vallen waardoor de leider van de belangrijkste oppositiepartij, Özgür Özel, uit zijn functie gezet had kunnen worden. Het proces draaide om vermeende onregelmatigheden tijdens de interne leiderschapsverkiezing van zijn partij in 2023.
1 uur geledenCAERPHILLY (ANP) - De Britse regeringspartij Labour heeft een "historische" en "buitengewone" nederlaag geleden bij een tussentijdse verkiezing in Wales, schrijven Britse media. De partij van premier Keir Starmer verloor een zetel in een kiesdistrict dat al meer dan honderd jaar onafgebroken in handen was van Labour. Nu is de zetel overgenomen door Plaid Cymru, een Welshe centrumlinkse nationalistische partij.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag (lokale tijd) de handelsonderhandelingen met Canada stopgezet. "Gebaseerd op hun schandalige gedrag worden alle handelsonderhandelingen met Canada hierbij beëindigd", schrijft Trump op zijn platform Truth Social.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De man die wordt verdacht van het aansteken van de grote brand in de buurt van Los Angeles begin dit jaar, heeft donderdag de beschuldigingen van brandstichting tegen hem ontkend. De zaak begint op 16 december.
7 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De betrekkingen tussen Noord-Korea en Rusland bevinden zich op een "historisch hoogtepunt", zei de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un donderdag. Hij sprak tijdens een ceremonie voor de bouw van een nieuw museum in Pyongyang, ter nagedachtenis aan de Noord-Koreaanse soldaten die zijn omgekomen tijdens de oorlog van Rusland tegen Oekraïne.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever wil en ziet verschillende mogelijkheden om Oekraïne snel aan de benodigde miljarden euro's te helpen, zonder de bevroren Russische tegoeden aan te spreken. Hij vreest echter dat de Europese Commissie toch alleen naar die tegoeden gaat kijken. Dat zei De Wever na afloop van de EU-top.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn regering het Amerikaanse Congres zal informeren over operaties tegen drugskartels die banden hebben met Venezuela, maar dat hij niet zal vragen om toestemming voor een oorlogsverklaring. Hij gaf aan dat de VS doorgaan met het opblazen van vermeende drugsboten.
12 uur geleden