Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlement wil benoeming medestander Von der Leyen terugdraaien

EU-parlement wil benoeming medestander Von der Leyen terugdraaien

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet de omstreden benoeming van een land- en partijgenoot van voorzitter Ursula von der Leyen terugdraaien, vindt het Europees Parlement. De Duitser Markus Pieper zou de goedbetaalde baan van Europees mkb-gezant niet aan zijn kwaliteiten te danken hebben.

De commissie verkoos Pieper, Europarlementariër van Von der Leyens centrumrechtse EVP, boven twee kandidates. De Tsjechische liberale Europarlementariër Martina Dlabajova en de Zweedse werkgeversvoorvrouw Anna Stellinger golden volgens internationale media als geschikter, al was het maar omdat Pieper liefst alleen Duits lijkt te spreken. Ze zijn bovendien afkomstig uit EU-landen die in Brussel minder goed zijn vertegenwoordigd.

Een grote meerderheid van het Europees Parlement sprak donderdag uit dat de commissie de benoeming zou moeten overdoen. Maar die houdt vol dat zijzelf over zulke benoemingen gaat en dat zij de juiste procedure heeft gevolgd.

Onrust

Ook binnen de commissie zelf is onrust over Piepers aanstelling. Eurocommissarissen als de sociaaldemocraat Josep Borrell, de buitenlandchef van de EU, en de liberaal Thierry Breton (Interne Markt) hebben bezwaar gemaakt, zeggen bronnen tegen onder meer Euronews. De interne kritiek op Von der Leyen klinkt de laatste tijd luider nu de Europese verkiezingen naderen.

De Europese Commissie is er nog steeds van overtuigd dat Pieper de juiste man voor deze baan is, zegt haar woordvoerder. De nieuwe mkb-gezant gaat dinsdag aan de slag.

Contact

De Europese mkb-gezant moet contact onderhouden met het middelgrote en kleine bedrijfsleven in heel de EU. De unie kan dan in haar beleid beter rekening met hen houden. De commissie roemt het mkb steevast als de ruggengraat van de Europese economie.

Eerder vroegen onder anderen Europarlementariërs Lara Wolters (PvdA) en Sophie in 't Veld (Volt) al om opheldering over Piepers benoeming. "Hier is op z'n minst de schijn van vriendjespolitiek gewekt", vindt In 't Veld. Ze vraagt zich af of Von der Leyen op jacht naar een herbenoeming "rechts en ultrarechts achter zich probeert te scharen" nu zij "de midden-linkse fracties van haar vervreemdt".

Ook Wolters spreekt van "de zweem van vriendjespolitiek". De twee andere kandidaten "hadden betere resultaten in de sollicitatieprocedure". De PvdA'er eist duidelijkheid van de commissie: "op grond waarvan is Pieper aangesteld, en waarom was hij een betere kandidaat?".

Meer uit Buitenland

Media: Zelensky spreekt Kellogg voor overleg met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontmoet maandag ook de Amerikaanse gezant voor Oekraïne, Keith Kellogg, bericht het Oekraïense persbureau Ukrinform. Dat gebeurt voor Zelensky's overleg met de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis.

1 uur geleden
Trump voor komst Zelensky: grote dag in het Witte Huis

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt in aanloop naar het bezoek van Europese leiders over een grote dag in het Witte Huis. "We hebben nog nooit zoveel Europese leiders tegelijk hier gehad. Een grote eer voor Amerika", schreef hij op sociale media.

1 uur geleden
Ernstig voedseltekort dreigt in Syrië na droogte en machtswissel

ROME/DUBAI (ANP/RTR) - Syrië kampt met een uitzonderlijke droogte en na een chaotische machtswisseling met zeer ernstige voedseltekorten. Dit stelt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP).

1 uur geleden
Zoon van Noorse kroonprinses aangeklaagd voor vier verkrachtingen

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, wordt aangeklaagd voor vier verkrachtingen. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Oslo maandag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Axios: Witte Huis wilde weten of Zelensky in pak komt

WASHINGTON (ANP) - In aanloop naar het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het Witte Huis gaat ook weer aandacht uit naar zijn kleding. Bronnen zeggen tegen nieuwssite Axios dat het Witte Huis heeft geïnformeerd of Zelensky dit keer een pak draagt als hij president Donald Trump ontmoet.

2 uur geleden
Zelensky en Europese leiders overleggen voor bezoek aan Trump

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Europese leiders spreken elkaar maandag voor hun ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis. Er zijn geen details bekendgemaakt.

2 uur geleden
Branden in Spanje verwoesten recordhoeveelheid natuur

MADRID (ANP/AFP) - De natuurbranden in Spanje hebben dit jaar meer dan 343.000 hectare in de as gelegd, een nieuw record voor het land, aldus cijfers van het Europees bosbrandagentschap EFFIS. Dat is een gebied iets groter dan de provincie Zuid-Holland of bijna een half miljoen voetbalvelden.

2 uur geleden