EU-parlement stemt in met verlenging kwekersrecht
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement stemt in met de verlenging van 25 tot 30 jaar van het kwekersrecht op bloembollen, asperges, houtig kleinfruit (allerlei soorten bessen) en houtige sierplanten. Dat is goed nieuws voor Nederlandse kwekers omdat ze daarmee vijf jaar langer de tijd krijgen hun investeringen in nieuwe en waardevolle plantensoorten terug te verdienen.
Het voltallige parlement stemde in overgrote meerderheid voor (641 stemmen voor, 38 tegen en 8 onthoudingen). Volgens Europarlementariƫr en rapporteur Bert-Jan Ruissen (SGP) zal de verlenging een impuls geven aan de innovatie in de sector. En dus leiden tot de ontwikkeling van nieuwe varianten tulpen, narcissen en andere bloembollen, een langdurig en kostbaar proces. Bloembollen zijn een belangrijk exportproduct van Nederland.
Het kwekersrecht is een vorm van intellectuele eigendom dat de houder ervan het alleenrecht op de verhandeling van zaad en vermeerderingsmateriaal van het betrokken ras geeft. Een bedenker van een nieuwe bloembol bijvoorbeeld krijgt door het kwekersrecht ook de mogelijkheid een vergoeding te vragen voor zijn inspanningen om een nieuw ras te creƫren. Nederland huisvest internationaal toonaangevende bedrijven die planten veredelen en nieuwe eigenschappen ontwikkelen.
De landbouwcommissie van het EU-parlement steunde de verlenging in mei al met grote meerderheid.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP) - De Chinese tak van de Nijmeegse chipfabrikant Nexperia kan binnenkort halfgeleiders in China produceren. Dat hebben twee bronnen bij het bedrijf volgens het Franse persbureau AFP gezegd. Daarmee zou Nexperia China de exportbeperkingen van zijn Europese fabrieken naar China kunnen omzeilen.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal bezoekers in de Nederlandse winkelstraten is in het eerste kwartaal afgenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat becijfert onderzoeksbureau RMC. Vooral het weer zorgde voor tegenvallende aantallen.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft organisator van bingo-evenementen Legs Eleven gewaarschuwd. Evenementen onder de naam Bingo Loco, onder meer in de Maassilo in Rotterdam en Complex in Maastricht, vallen niet onder de wettelijke uitzondering van bingo's en zijn daardoor niet toegestaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat kijken of middelbare scholen wel genoeg keuze hebben bij de inkoop van digitale leermaterialen. De waakhond laat weten signalen te hebben ontvangen dat deze markt mogelijk niet goed werkt en dat scholen niet altijd genoeg keuzevrijheid ervaren.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse miljardair Nick Candy heeft zijn huis in de Londense wijk Chelsea verkocht voor meer dan 270 miljoen pond. Dat is omgerekend meer dan 300 miljoen euro. Volgens persbureau Bloomberg gaat het naar verluidt om het duurste verkochte huis ooit. Wie de koper is, is niet bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gasverbruik van Nederlandse huishoudens is sinds de energiecrisis van 2022 structureel verminderd. Dat meldt energieleverancier Vattenfall. Volgens een analyse van het klantenverbruik werd afgelopen winter gemiddeld 14 procent minder verbruikt dan in de winter van 2021/2022. Vattenfall zegt dat deze ontwikkeling extra relevant is vanwege de onrust op de energiemarkt door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is donderdag gedaald na de toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump, die weinig duidelijkheid bood over een oplossing voor de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de prijs van zilver daalde fors.
2 uur geleden