EU-parlement stemt in met verlenging kwekersrecht
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement stemt in met de verlenging van 25 tot 30 jaar van het kwekersrecht op bloembollen, asperges, houtig kleinfruit (allerlei soorten bessen) en houtige sierplanten. Dat is goed nieuws voor Nederlandse kwekers omdat ze daarmee vijf jaar langer de tijd krijgen hun investeringen in nieuwe en waardevolle plantensoorten terug te verdienen.
Het voltallige parlement stemde in overgrote meerderheid voor (641 stemmen voor, 38 tegen en 8 onthoudingen). Volgens Europarlementariër en rapporteur Bert-Jan Ruissen (SGP) zal de verlenging een impuls geven aan de innovatie in de sector. En dus leiden tot de ontwikkeling van nieuwe varianten tulpen, narcissen en andere bloembollen, een langdurig en kostbaar proces. Bloembollen zijn een belangrijk exportproduct van Nederland.
Het kwekersrecht is een vorm van intellectuele eigendom dat de houder ervan het alleenrecht op de verhandeling van zaad en vermeerderingsmateriaal van het betrokken ras geeft. Een bedenker van een nieuwe bloembol bijvoorbeeld krijgt door het kwekersrecht ook de mogelijkheid een vergoeding te vragen voor zijn inspanningen om een nieuw ras te creëren. Nederland huisvest internationaal toonaangevende bedrijven die planten veredelen en nieuwe eigenschappen ontwikkelen.
De landbouwcommissie van het EU-parlement steunde de verlenging in mei al met grote meerderheid.
Meer uit Financieel
OSNABRÜCK (ANP/AFP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft een deal gesloten waarbij de fabriek in Osnabrück wordt omgebouwd voor de productie van defensie-apparatuur. Daarbij wordt de fabriek verkocht aan het Israëlische investeringsbedrijf Aurelius Capital en de deelstaat Nedersaksen, die aandeelhouder is van Volkswagen.
1 uur geledenGAYDON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Jaguar Land Rover gaat de komende twee jaar ongeveer 4000 banen schrappen. Dat bevestigt de topman van de grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk, nadat de Britse krant The Times hier dit weekend al over schreef. Jaguar Land Rover heeft last van Amerikaanse importheffingen en de gevolgen van een cyberaanval vorig jaar.
2 uur geledenROME (ANP/DPA) - Treinverkeer in Italië wordt vanaf maandagavond deels platgelegd door een staking. Verschillende vakbonden hebben het personeel van de Italiaanse spoorwegen opgeroepen om het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de publieke dienstverlening en om het behoud van banen, melden Italiaanse media.
3 uur geledenJAKARTA (ANP) - Tientallen Nederlandse reizigers zijn gestrand in Indonesië, bevestigt een woordvoerster van reisbranchevereniging ANVR na berichtgeving van De Telegraaf. De internationale luchthaven van Jakarta is sinds zondagochtend dicht vanwege een vulkaanuitbarsting.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat is er een groei van 0,6 procent in vergelijking met de voorgaande periode. Bij een voorlopige raming eind juli werd nog een plus van 0,4 procent gemeld door Eurostat.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk verwacht dat de wijnproductie dit jaar een van de slechtste in de afgelopen dertig jaar wordt vanwege de hitte. Dat stelt het ministerie van Landbouw in een eerste schatting voor de oogst van 2026. De extreme droogte en hitte hebben volgens het ministerie wijngaarden aangetast. Ook is het oppervlak voor de productie afgenomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Novartis heeft maandag ruim 3 procent aan beurswaarde verloren op de beurs in Zürich. De Zwitserse farmaceut heeft binnen een week tijd een tweede tegenslag te verduren gekregen bij zijn medicijnonderzoek, nadat een veelbelovend hartmedicijn in een vergevorderde studie toch niet zo goed bleek te werken. Beleggers zijn daarvan geschrokken.
5 uur geleden