Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlement stelt klimaatplannen uit om ruzie tussen voorstanders

EU-parlement stelt klimaatplannen uit om ruzie tussen voorstanders

STRAATSBURG (ANP) - Om een aantal cruciale klimaatplannen te redden heeft het Europees Parlement de stemming erover op de valreep uitgesteld. Door onenigheid tussen de voorstanders dreigden de maatregelen het niet te halen. Christendemocraten en sociaaldemocraten en groenen betichtten elkaar in grote consternatie ervan met hulp van extreemrechts hun zin door te drukken en daarmee alles op het spel te zetten.

Het parlement zou in Straatsburg stemmen over onder meer het uitbreiden van het betaalsysteem voor CO2-uitstootrechten, een klimaatfonds om de gevolgen voor burgers te verzachten en een importheffing voor bijvoorbeeld klimaatonvriendelijk gemaakt staal en cement. Dat zijn sleutelonderdelen van het zogeheten Fit for 55-pakket van de Europese Commissie, dat de CO2-uitstoot in de EU in 2030 met minstens 55 procent moet verlagen.

Maar de moeizame overeenstemming tussen de christendemocratische EVP, de liberalen, de sociaaldemocraten en de groenen rafelde uiteen toen de EVP samen met de rechterflank van het parlement het emissierechtenplan (ETS) aanpaste. Onder meer staalfabrikanten zouden daardoor langer hun gratis emissierechten behouden en dat was voor links onaanvaardbaar. Ze stemden vervolgens tegen het hele ETS-plan.

Vertraging

Daardoor was de steun van de gelegenheidsklimaatcoalitie ook bij de andere belangrijke stemmingen niet langer verzekerd, schatten de christendemocraten en de sociaaldemocraten in. Ze schortten die daarop op.

Hoeveel vertraging de plannen nu oplopen is onduidelijk. Een van de hoofdrolspelers, PvdA-Europarlementariër Mohammed Chahim, wil de voorstellen met spoed weer opnieuw naar het parlement loodsen. Dat kan volgens hem deze week nog, maar anderen zijn somberder en houden rekening met maanden uitstel.

Geen paniek

De christendemocraten hadden hem verzekerd dat de afbouw van de gratis emissierechten niet verder zou worden vertraagd, houdt een bittere Chahim vol. Maar EVP-klimaatspil Esther de Lange ontkent dat. Chahim mocht volgens haar hooguit op wat Franse EVP'ers hopen, maar die keerden zich op de valreep toch van hem af.

Maar er is geen enkele reden voor paniek, bezweren De Lange, Chahim en Groenen-kopstuk Bas Eickhout. Ze denken dat de hoofdmoot van de afspraken overeind blijft, en zinspelen al op een compromis over de gratis rechten. Als ze allebei wat opschuiven komen ze op 2033 uit, suggereert Eickhout.

Gepoliticeerd

Het debacle toont wel hoezeer het klimaatbeleid is gepolitiseerd omdat "het nu pijn gaat doen", zegt Eickhout. Hij bespeurt het gevaar dat je "nog meer geharde posities krijgt".

Pas als het parlement een standpunt heeft ingenomen, kunnen de onderhandelingen met de EU-landen beginnen. Als zij het vervolgens eens zijn kunnen de klimaatplannen worden ingevoerd.

Meer uit Buitenland

Trump vindt Amerikaanse grondtroepen in Iran tijdverspilling

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het zou momenteel zonde van de tijd zijn om te overwegen Amerikaanse grondtroepen naar Iran te sturen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen NBC News. Hij reageerde daarmee op een waarschuwing van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi dat een dergelijke stap een ramp zou betekenen voor indringers.

24 minuten geleden
Teheran hevig onder vuur, Israël kondigt 'nieuwe fase' aan

TEHERAN (ANP/AFP) - Meldingen van hevige aanvallen kwamen vrijdag uit de Iraanse hoofdstad Teheran. Israël had aangekondigd "infrastructuur van het regime" aan te vallen in "een nieuwe fase" van de oorlog.

1 uur geleden
Trump: Iran wil een akkoord sluiten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft contact gezocht met de Verenigde Staten om een akkoord te sluiten. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump donderdag op een bijeenkomst met het voetbalteam Inter Miami in het Witte Huis. Trump zei dat zijn reactie was: "Jullie zijn een beetje laat."

7 uur geleden
Ook Huis VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie verworpen om de macht van president Donald Trump te beperken om oorlog te voeren tegen Iran. De Senaat deed dat woensdag al.

7 uur geleden
Europol waarschuwt voor verhoogde dreiging EU door oorlog Iran

MADRID (ANP/RTR) - De spanningen in het Midden-Oosten hebben directe gevolgen voor de veiligheid in de Europese Unie, waarschuwde politiedienst Europol tegen het Spaanse persbureau EFE. Zo is er een verhoogd risico op terrorisme, georganiseerde misdaad, extremisme en cyberaanvallen.

9 uur geleden
NAVO versterkt raketverdediging na Iraanse raket richting Turkije

BRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.

9 uur geleden
Frans evacuatievliegtuig moest omkeren om raketvuur Midden-Oosten

PARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."

11 uur geleden