EU-parlement stelt klimaatplannen uit om ruzie tussen voorstanders
STRAATSBURG (ANP) - Om een aantal cruciale klimaatplannen te redden heeft het Europees Parlement de stemming erover op de valreep uitgesteld. Door onenigheid tussen de voorstanders dreigden de maatregelen het niet te halen. Christendemocraten en sociaaldemocraten en groenen betichtten elkaar in grote consternatie ervan met hulp van extreemrechts hun zin door te drukken en daarmee alles op het spel te zetten.
Het parlement zou in Straatsburg stemmen over onder meer het uitbreiden van het betaalsysteem voor CO2-uitstootrechten, een klimaatfonds om de gevolgen voor burgers te verzachten en een importheffing voor bijvoorbeeld klimaatonvriendelijk gemaakt staal en cement. Dat zijn sleutelonderdelen van het zogeheten Fit for 55-pakket van de Europese Commissie, dat de CO2-uitstoot in de EU in 2030 met minstens 55 procent moet verlagen.
Maar de moeizame overeenstemming tussen de christendemocratische EVP, de liberalen, de sociaaldemocraten en de groenen rafelde uiteen toen de EVP samen met de rechterflank van het parlement het emissierechtenplan (ETS) aanpaste. Onder meer staalfabrikanten zouden daardoor langer hun gratis emissierechten behouden en dat was voor links onaanvaardbaar. Ze stemden vervolgens tegen het hele ETS-plan.
Vertraging
Daardoor was de steun van de gelegenheidsklimaatcoalitie ook bij de andere belangrijke stemmingen niet langer verzekerd, schatten de christendemocraten en de sociaaldemocraten in. Ze schortten die daarop op.
Hoeveel vertraging de plannen nu oplopen is onduidelijk. Een van de hoofdrolspelers, PvdA-Europarlementariër Mohammed Chahim, wil de voorstellen met spoed weer opnieuw naar het parlement loodsen. Dat kan volgens hem deze week nog, maar anderen zijn somberder en houden rekening met maanden uitstel.
Geen paniek
De christendemocraten hadden hem verzekerd dat de afbouw van de gratis emissierechten niet verder zou worden vertraagd, houdt een bittere Chahim vol. Maar EVP-klimaatspil Esther de Lange ontkent dat. Chahim mocht volgens haar hooguit op wat Franse EVP'ers hopen, maar die keerden zich op de valreep toch van hem af.
Maar er is geen enkele reden voor paniek, bezweren De Lange, Chahim en Groenen-kopstuk Bas Eickhout. Ze denken dat de hoofdmoot van de afspraken overeind blijft, en zinspelen al op een compromis over de gratis rechten. Als ze allebei wat opschuiven komen ze op 2033 uit, suggereert Eickhout.
Gepoliticeerd
Het debacle toont wel hoezeer het klimaatbeleid is gepolitiseerd omdat "het nu pijn gaat doen", zegt Eickhout. Hij bespeurt het gevaar dat je "nog meer geharde posities krijgt".
Pas als het parlement een standpunt heeft ingenomen, kunnen de onderhandelingen met de EU-landen beginnen. Als zij het vervolgens eens zijn kunnen de klimaatplannen worden ingevoerd.
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
4 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
7 uur geleden