EU-parlement neemt afstand van prijswinnaar Aung San Suu Kyi
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement neemt verder afstand van voormalig mensenrechtenicoon en Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi. De Myanmarese regeringsleider won in 1990 de mensenrechtenprijs van het parlement, maar mag niet meer deelnemen aan het netwerk van Sacharovprijswinnaars.
Een flink aantal EU-parlementariërs vroeg twee jaar geleden al om de onderscheiding in te trekken. Aung San verdiende die in 1990 met haar jarenlange vreedzame oppositie tegen de junta in Myanmar. Maar sinds de omwenteling in het land haar in het hart van de macht bracht, klinkt de kritiek luider en luider. Aung San zou niets doen om de wandaden tegen de Rohingya-minderheid te stoppen.
Het parlement neemt Aung San de Sacharovprijs niet af, omdat haar verdiensten uit het verleden nog altijd overeind staan. Maar ze mag in het vervolg niet meer samen optreden met de andere laureaten, die zich als de 'Sacharovprijs-gemeenschap' met Europarlementariërs sterk maken voor de mensenrechten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen om boven Mexico en Midden-Amerika "voorzichtig" te zijn vanwege "militaire activiteiten". De waarschuwing geldt ook boven landen als Colombia, Panama en Ecuador en is tot halverwege maart van kracht.
2 uur geledenWASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
5 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
5 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
8 uur geleden