EU-parlement na 15 maanden terug in Straatsburg
STRAATSBURG (ANP) - Na vijftien maanden afwezigheid vanwege de beperkende coronamaatregelen is het Europees Parlement teruggekeerd in de Oost-Franse stad Straatsburg voor de maandelijkse plenaire zitting. Volgens voorzitter David Sassoli "is het een belangrijke dag om terug te zijn", zei hij bij de opening van de zitting. "We hebben een vreselijke tijd achter de rug" verwees de Italiaan naar de duizenden Europese Covid-19-doden. "Straatsburg is het symbool van de eenheid en diversiteit in Europa".
De 705 politici en hun staf zijn vanwege het coronavirus nog niet verplicht naar Straatsburg te komen en kunnen zoals de maanden sinds de uitbraak per videoverbinding aan de vergadering meedoen en ook stemmen op afstand. De meeste politici, ook de Nederlandse, volgen de zitting thuis of in een kantoor van het parlement in de lidstaten. Een aantal had in een brief gevraagd om de zittingen in Straatsburg pas weer te heropenen na de zomervakantie. Dan is waarschijnlijk ook de avondklok vanaf 21.00 uur opgeheven.
Het EU-parlement zetelt officieel in Straatsburg en vergadert volgens het EU-verdrag maximaal twaalf keer per jaar voor vier dagen achtereen in de stad in de Elzas en maximaal zes keer twee dagen in Brussel. De parlementaire commissies vergaderen in Brussel. Frankrijk staat erop dat deze regeling, die in 1997 werd vastgelegd, wordt nageleefd. Parijs heeft ook druk uitgeoefend op Sassoli om de vergaderplicht na te komen. Een grote meerderheid van het parlement is allang tegen de in normale tijden maandelijkse verplaatsing naar Frankrijk.
Door het wegblijven van het parlement heeft de economie in Straatsburg, met name de horeca, gevoelige klappen opgelopen.
Er wordt maandag over verschillende onderwerpen gedebatteerd en in de avond gestemd over EU-steun van 5 miljoen euro voor 1851 ontslagen KLM-medewerkers. Dat geld kan worden gebruikt om ze aan een nieuwe baan te helpen of een bedrijf op te zetten, door middel van loopbaanadvies, omscholing of het inzetten van coaches voor ondernemerschap. De stemuitslag wordt dinsdagochtend bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
URDA (ANP/RTR) - De trein die woensdagochtend op een andere trein botste in Spanje had daarvoor onterecht toestemming gekregen om verder te rijden, zei transportminister Óscar Puente op een persconferentie. Volgens hem was de trein even daarvoor stil komen te staan vanwege een seinstoring en is het "onverklaarbaar" dat die daarna toch zijn reis mocht hervatten.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister Sergej Lavrov schuift eind deze week aan bij de vergadering van buitenlandministers van de G20 in de Verenigde Staten. De VS, dit jaar voorzitter van de groep van twintig grote economieën, hadden Rusland uitgenodigd.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Het vliegtuig met daarin de Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro is geland in Miami in de Amerikaanse staat Florida. Daar verliet hij het toestel met zijn vrouw en twee dochters, aldus journalisten van persbureau AFP ter plaatse.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft in een video gezegd dat alles in het werk gesteld moet worden om nieuwe verkiezingen in het land te voorkomen, al zal het niet eenvoudig worden een coalitie te vormen.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez is onderweg naar de plaats van het dodelijke treinongeval in de provincie Toledo, schrijft El País. Hij wil ter plaatse meer te weten komen over wat er precies is gebeurd en hoe de situatie zich ontwikkelt.
1 uur geledenTOLEDO (ANP) - Het dodental na het treinongeluk in Spanje is verder opgelopen tot 64, meldt het regiobestuur van Castilla-La Mancha.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Bij het treinongeval in Spanje zijn meer dan tachtig gewonden gevallen, zegt de regiopresident van Castilla-La Mancha, Emiliano García-Page. Vijftig mensen raakten zwaargewond, en nog eens dertig mensen liepen lichte verwondingen op, schrijft El País.
2 uur geleden