EU-parlement minuut stil voor slachtoffers racisme
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag een minuut stilte in acht genomen voor slachtoffers van racisme en discriminatie. De afgevaardigden begonnen hun driedaagse vergadering met een debat over de vele demonstraties na de dood van George Floyd, die door geweld van de Amerikaanse politie om het leven kwam.
De minuut stilte kwam er mede op initiatief van Europarlementariër Samira Rafaela (D66). "Racisme en discriminatie zijn voor miljoenen Europeanen de dagelijkse werkelijkheid." De politieke discussie hierover mag volgens haar "niet als een nachtkaars uitgaan".
De zwarte Europarlementariër Pierrette Herzberger-Fofana van de Groenen getuigde hoe ze onlangs werd lastiggevallen door de Belgische politie en kreeg veel bijval voor haar klacht.
Resolutie
Onder meer de liberale en groene fracties in het parlement hebben een resolutie opgesteld waarin vreedzame protesten van de Black Lives Matter-beweging worden gesteund en racisme, etnisch profileren en buitensporig politiegeweld worden veroordeeld. Wel wordt erkend dat politiemensen soms in moeilijke omstandigheden moeten opereren. De resolutie, gesteund door de grote fracties, wordt vrijdag aangenomen.
De Europese liberalen willen dat er een EU-taskforce komt om racisme en discriminatie in Europa te bestrijden. Rafaela’s partijgenoot Sophie in 't Veld pleit onder meer voor een Europese "code voor politie-ethiek". Paul Tang (PvdA) sprak zich op Twitter uit voor "actief antiracisme" in Europa.
Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen sprak zich ook krachtig uit tegen alle soorten discriminatie en racisme, in alle geledingen van de maatschappij. "Dit moet eindigen. Het is tijd om meer te doen dan luisteren en veroordelen. We moeten in actie komen." Zij pleitte voor een "gelijker, eerlijker en humaner" Europa. De wet verbiedt discriminatie, maar dat is volgens haar niet voldoende. Veranderingen zijn mogelijk als er politieke wil is, aldus de Duitse. De Europese Commissie spreekt binnenkort over het onderwerp.
Meer uit Buitenland
TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
3 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
7 uur geleden