EU-parlement maakt corruptievervolging Belg en Italiaan mogelijk
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft de weg vrijgemaakt voor de vervolging van nog eens twee leden die betrokken zouden zijn bij het omkoopschandaal dat Qatargate is gaan heten. De Belg Marc Tarabella en de Italiaan Andrea Cozzolino kunnen nu worden gearresteerd en verhoord door het Belgische Openbaar Ministerie.
Het parlement stemde met een grote meerderheid voor het intrekken van de onschendbaarheid van Tarabella en Cozzolino. Zelf maakten de twee sociaaldemocraten daartegen ook geen bezwaar. Ze zeggen de kans te willen grijpen om hun naam te zuiveren.
Het OM had om het opheffen van de immuniteit van het tweetal gevraagd. Europarlementariërs worden in principe beschermd tegen vervolging door justitie. Zo kunnen ze daarmee niet onder druk worden gezet en vrij hun werk doen. Dat geldt alleen niet voor wie op heterdaad wordt betrapt, zoals de in december opgepakte, inmiddels afgezette ondervoorzitter Eva Kaili.
Kroongetuige
Kaili en drie andere Qatargate-verdachten zitten op het ogenblik nog vast. Ex-Europarlementariër Pier Antonio Panzeri, die geldt als de spil van de omkopingspraktijken van vermoedelijk Qatar en Marokko, heeft zich opgeworpen als kroongetuige.
Panzeri zegt volgens Belgische media 120.000 euro aan Tarabella te hebben betaald voor het behartigen van de belangen van Qatar in het parlement. De politie deed in december ook huiszoeking bij Tarabella thuis.
Cozzolino leidde net als Panzeri een groep Europarlementariërs die de banden van het parlement met onder andere Marokko warm hield. Hij is de baas van Francesco Giorgi, de eveneens gearresteerde partner van Kaili. Giorgi zou de man zijn die de steekpenningen beheerde.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
3 minuten geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
9 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
37 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
1 uur geledenKABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
1 uur geledenPARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.
2 uur geleden