Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlement maakt corruptievervolging Belg en Italiaan mogelijk

EU-parlement maakt corruptievervolging Belg en Italiaan mogelijk

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft de weg vrijgemaakt voor de vervolging van nog eens twee leden die betrokken zouden zijn bij het omkoopschandaal dat Qatargate is gaan heten. De Belg Marc Tarabella en de Italiaan Andrea Cozzolino kunnen nu worden gearresteerd en verhoord door het Belgische Openbaar Ministerie.

Het parlement stemde met een grote meerderheid voor het intrekken van de onschendbaarheid van Tarabella en Cozzolino. Zelf maakten de twee sociaaldemocraten daartegen ook geen bezwaar. Ze zeggen de kans te willen grijpen om hun naam te zuiveren.

Het OM had om het opheffen van de immuniteit van het tweetal gevraagd. Europarlementariërs worden in principe beschermd tegen vervolging door justitie. Zo kunnen ze daarmee niet onder druk worden gezet en vrij hun werk doen. Dat geldt alleen niet voor wie op heterdaad wordt betrapt, zoals de in december opgepakte, inmiddels afgezette ondervoorzitter Eva Kaili.

Kroongetuige

Kaili en drie andere Qatargate-verdachten zitten op het ogenblik nog vast. Ex-Europarlementariër Pier Antonio Panzeri, die geldt als de spil van de omkopingspraktijken van vermoedelijk Qatar en Marokko, heeft zich opgeworpen als kroongetuige.

Panzeri zegt volgens Belgische media 120.000 euro aan Tarabella te hebben betaald voor het behartigen van de belangen van Qatar in het parlement. De politie deed in december ook huiszoeking bij Tarabella thuis.

Cozzolino leidde net als Panzeri een groep Europarlementariërs die de banden van het parlement met onder andere Marokko warm hield. Hij is de baas van Francesco Giorgi, de eveneens gearresteerde partner van Kaili. Giorgi zou de man zijn die de steekpenningen beheerde.

Meer uit Buitenland

Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

27 minuten geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

1 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

3 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

3 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

4 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

4 uur geleden
EP: EU-buitengrens moet beter beschermd, sluit hekken niet uit

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.

5 uur geleden