Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlement laakt passiviteit EU vredesonderhandelingen Oekraïne

EU-parlement laakt passiviteit EU vredesonderhandelingen Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.

Fractievoorzitter Manfred Weber van de centrumrechtse EVP vindt dat voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie de EU aan de onderhandelingstafel moet vertegenwoordigen, en niet landen als Frankrijk, Duitsland en het VK. Von der Leyen is van de EVP, de grootste partij in het EU-parlement.

De Groenen vinden dat Von der Leyen samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas Europa moet vertegenwoordigen, zei fractievoorzitter Terry Reintke.

"Onaanvaardbaar"

Het parlement laakte het Amerikaanse plan. "Dat is geen vredesplan, maar een capitulatieplan", zei fractievoorzitter Iratxe García Pérez van S&D.

Het opgeven van grondgebied en het verkleinen van het Oekraïense leger vindt het parlement onaanvaardbaar. Een groot deel vindt ook een verbod op Oekraïns NAVO-lidmaatschap onverteerbaar.

Onenigheid over blokkade

Een aantal grote politieke groepen, waaronder de sociaaldemocratische S&D, de liberale Renew en de Groenen, vindt dat de blokkade op gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne moet worden opgeheven. De EU-lidstaten zijn het daar nog niet over eens.

Het Europees Parlement herhaalde dat Rusland de agressor is en Oekraïne het slachtoffer. Rusland moet betalen voor de schade die het aanricht, waarmee het volgens een meerderheid gerechtvaardigd is dat de Russische tegoeden naar Oekraïne gaan.

Meer uit Buitenland

Iran meldt burgerdoden door Amerikaanse aanvallen op boten

TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.

48 minuten geleden
Doden bij explosie in vuurwerkfabriek China

CHANGSHA (ANP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese stad Changsha zijn 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.

1 uur geleden
IAEA: schade aan kerncentrale Zaporizja na droneaanval

ZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.

2 uur geleden
Twaalf medewerkers vast na explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.

2 uur geleden
Amnesty: massale mensenrechtenschendingen door Congolese rebellen

KINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.

2 uur geleden
Pulitzerprijzen voor verslaggeving over beleid van Trump

NEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.

5 uur geleden
Zelensky kondigt staakt-het-vuren aan per 6 mei

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.

8 uur geleden