EU-parlement keurt begroting kust- en grenswacht Frontex af
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft de jaarrekening van de Europese kust- en grenswacht Frontex afgekeurd. Hoewel het parlement al sinds 2019 voorwaarden aan Frontex stelt over het naleven van mensenrechten, voldoet het grootste EU-agentschap, met in 2022 een begroting van 754 miljoen euro, daar volgens het parlement nog steeds onvoldoende aan.
Volgens Europarlementariër Lara Wolters (PvdA), lid van de begrotingscontrolecommissie, moet Frontex de afkeuring beschouwen als een motie van wantrouwen door het parlement. In april stapte de toenmalige directeur van Frontex, Fabrice Leggeri, al op na een onderzoek van de Europese fraudedienst naar het ongeoorloofd terugsturen van asielzoekers en naar wangedrag tegen personeel. "Ondanks het vertrek van Leggeri heeft Frontex de zaken nog steeds niet op orde", zegt ze.
GroenLinks wijst erop dat Frontex het EU-parlement en de Europese Commissie doelbewust heeft misleid en dat Frontex jarenlang structureel verzaakt heeft om de fundamentele rechten van vluchtelingen te beschermen. Vooral de betrokkenheid van Frontex-personeel bij zogeheten push-backs van asielzoekers op zee tussen Griekenland en Turkije, en het wegjagen van mensen die via de Balkan de EU in proberen te komen, rekent het Europees Parlement het agentschap zwaar aan.
Tineke Strik (GroenLinks): "Het bewijs dat Frontex onvoldoende toezicht houdt op de bescherming van mensenrechten aan de grens, blijft zich opstapelen. Met het afkeuren van de jaarrekening maakt het parlement duidelijk dat de problemen nog niet opgelost zijn." Het besluit van het parlement heeft niet tot gevolg dat het agentschap nu ineens geen geld meer krijgt, maar is vooral symbolisch van aard.
Meer uit Buitenland
TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.
33 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
15 uur geleden