EU-parlement houdt vast aan hogere meerjarenbegroting
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement blijft zijn poot stijf houden in de onderhandelingen over de Europese meerjarenbegroting (MFK) van 2021 tot en met 2027. Het wil 39 miljard euro meer dan de door de EU-leiders in juli zwaarbevochten ruim 1.800 miljard euro inclusief een coronaherstelfonds. Europees Parlementsvoorzitter David Sassoli vindt dat het parlement, dat het MFK moet goedkeuren, al genoeg water bij de wijn heeft gedaan. De lidstaten zijn aan zet om een compromis te kunnen bereiken, heeft hij de leiders op hun top in Brussel gezegd.
Volgens EU-bronnen valt er over enkele miljarden misschien wel te praten maar meer ook niet. De Duitse bondskanselier Angela Merkel zei dat ze Sassoli "duidelijk zal maken dat er snel resultaat moet komen". Eerder al waarschuwde Duitsland, dat dit halfjaar de EU voorzit en daarom de budgetonderhandelingen namens de lidstaten leidt, voor vertraging. Als ze het niet nog deze maand eens worden, zou het herstelfonds niet snel kunnen worden ingezet om de economische gevolgen van de coronapandemie te bestrijden.
Merkel voorspelde in juli al dat de onderhandelingen met het parlement moeilijk zouden worden. Het parlement eist meer geld voor gezondheid, wetenschap, klimaat en de jeugd. Ook wil het harde garanties dat er geen EU-geld gaat naar landen die de rechtsstaat niet handhaven.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
19 minuten geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Iranoorlog drukt zwaar op de economieën van landen in het Midden-Oosten zelf. De Wereldbank stelt in een nieuw rapport dat de economische groei daar dit jaar waarschijnlijk meer dan halveert.
2 uur geleden