Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-parlement: geen geld meer naar niet-democratisch Hongarije

EU-parlement: geen geld meer naar niet-democratisch Hongarije

STRAATSBURG (ANP) - EU-land Hongarije kan niet langer worden beschouwd als een volwaardige democratie, stelt het Europees Parlement. Het is tijd om hard in te grijpen en geen geld uit het coronaherstelfonds naar Boedapest te sturen tot Hongarije voldoet aan de afspraken over de rechtsstaat, vindt het parlement.

Het EU-parlement keurde een rapport over Hongarije goed met als conclusie dat er weliswaar verkiezingen in het land plaatsvinden maar de macht in feite bij slechts één persoon ligt, namelijk premier Viktor Orbán. Hij regeert sinds 2010 met een absolute meerderheid. Ondanks allerlei Europese procedures om Hongarije op het rechte pad te krijgen, gaat de uitholling van de rechtsstaat er door en is het droevig gesteld met corruptie in het land. De EU heeft niet doortastend genoeg tegen Orbáns regering opgetreden, aldus de Europarlementariërs.

De PvdA-delegatie vindt dat de Europese Commissie, die het Hongaarse coronaherstelplan nog moet goedkeuren, meer vaart moet maken met het conditionaliteitsmechanisme, dat het EU-budget aan de rechtsstaat koppelt. Ook ziet de PvdA niets in de voorstellen die Hongarije eind augustus in Brussel indiende om tegemoet te komen aan de zorgen, zoals de beoogde oprichting van een anticorruptie-autoriteit.

Mooi weer spelen

Europarlementariër Lara Wolters (PvdA): "Orbán speelt mooi weer door plannen over een waakhond voor anti-corruptie aan te kondigen. Dat terwijl hij gewoon doorgaat met het verdelen van lucratieve contracten onder zijn vrienden. De Europese Commissie kan daarom maar een ding doen: de geldkraan dichtdraaien."

Volgens GroenLinks-politica Tineke Strik moet Hongarije ook op andere subsidies worden gekort, zoals landbouwfondsen. Ze zegt dat Hongaars misbruik van en fraude met landbouwfondsen zijn aangetoond. Strik dringt er bij de commissie en de lidstaten op aan "sterk te blijven totdat de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, de vrijheid van media, de academische vrijheid, de anticorruptiewetgeving en de naleving van uitspraken volledig zijn hersteld".

Zowel het Europees Hof van Justitie als de Europese Rekenkamer en EU-fraudedienst OLAF hebben de afgelopen jaren zeer negatief geoordeeld over de rechtsstaat in Hongarije. Volgens EU-bronnen neemt de Europese Commissie een dezer dagen een beslissing over het Hongaarse herstelplan.

Meer uit Buitenland

Zelensky: VS willen nog voor de zomer einde aan oorlog

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten willen dat er tegen juni een vredesakkoord ligt tussen Rusland en Oekraïne en hebben voorgesteld om komende week nieuwe besprekingen te houden in Miami. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is volgens het staatshoofd voor het eerst dat de strijdende partijen elkaar daar zullen treffen. Eerder werd daar al overlegd via de bemiddelende partij, de VS. Kyiv heeft ingestemd met het voorstel.

38 minuten geleden
Clintons pleiten voor publieke getuigenis over Epstein-banden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton en zijn vrouw en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton willen dat hun verklaring over hun banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein niet achter gesloten deuren plaatsvindt. Op X schrijft het voormalige staatshoofd (1993-2001) dat een niet-publieke verklaring, zoals nu het plan is, zou neerkomen op een schijnproces en "pure politiek". "Laten we stoppen met deze spelletjes en dit op de juiste manier doen: middels een publieke verklaring."

59 minuten geleden
NAVO-centra in Nederland maken zich op voor vertrek Amerikanen

UTRECHT (ANP) - De Verenigde Staten trekken Amerikaanse medewerkers terug uit NAVO-kenniscentra in Nederland. De twee zogeheten Centres of Excellence (COE's) in Utrecht en Den Haag maken zich op voor een "herijking" van de Amerikaanse aanwezigheid, meldt een van de centra. Hoeveel Amerikanen er precies vertrekken en welke weerslag dat heeft op de centra kunnen ze nog niet inschatten.

1 uur geleden
Oekraïne meldt opnieuw aanvallen op stroomvoorziening

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.

2 uur geleden
Trump: gesprekken VS en Iran gaan volgende week verder

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.

6 uur geleden
Cuba neemt noodmaatregelen om energiecrisis het hoofd te bieden

HAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.

6 uur geleden
Twee doden door lawine in Slowakije

BRATISLAVA (ANP) - Twee mensen zijn omgekomen door een lawine in de Hoge Tatra, een hooggebergte op de grens tussen Slowakije en Polen, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers waren twee mannen uit Hongarije van 37 en 38 jaar.

6 uur geleden