EU opent binnen paar weken kantoor in Kabul
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie opent binnen een paar weken weer een diplomatieke post in Afghanistan. Nederland en andere lidstaten kunnen zich aansluiten, laat de buitenlandchef van de EU weten.
Toen de Taliban afgelopen zomer de Afghaanse hoofdstad Kabul onder de voet liepen, vertrokken de Nederlandse en andere Europese ambassades halsoverkop. Maar al gauw begonnen de pogingen om er terug te keren. "We willen het Afghaanse volk, dat onze hulp nodig heeft, beter kunnen helpen door dichterbij te zijn", zegt een woordvoerder van buitenlandchef Josep Borrell.
De opening van een diplomatieke post is "een kwestie van weken, niet van maanden", zegt de woordvoerder. De vertegenwoordiging blijft "minimaal" en betekent niet dat de EU de Taliban-regering als wettig gezag in Afghanistan erkent, onderstreept zij. Maar "onvermijdelijk moeten we contact onderhouden met de feitelijke autoriteiten".
Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) laat weten nog geen beslissing te hebben genomen of Nederland zich hierbij gaat aansluiten. Er moet eerst meer over de nieuwe post duidelijk worden. "Maar we hebben wel steeds gezegd dat als zo'n kantoor door de Europese Unie wordt geopend dat wij wel serieus belangstelling hebben om te kijken of wij hiermee in zee kunnen", zegt Knapen. De Nederlandse ambassade in Kabul is na de overname van de macht door de Taliban tijdelijk verplaatst naar Qatar.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
2 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
5 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
7 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie hebben donderdag tegen alle verwachting in geen compromis bereikt over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Ze kunnen het niet eens worden over de datum van de inwerkingtreding ervan. De onderhandelingen gaan op 1 juni verder.
7 uur geleden