EU opent binnen paar weken kantoor in Kabul
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie opent binnen een paar weken weer een diplomatieke post in Afghanistan. Nederland en andere lidstaten kunnen zich aansluiten, laat de buitenlandchef van de EU weten.
Toen de Taliban afgelopen zomer de Afghaanse hoofdstad Kabul onder de voet liepen, vertrokken de Nederlandse en andere Europese ambassades halsoverkop. Maar al gauw begonnen de pogingen om er terug te keren. "We willen het Afghaanse volk, dat onze hulp nodig heeft, beter kunnen helpen door dichterbij te zijn", zegt een woordvoerder van buitenlandchef Josep Borrell.
De opening van een diplomatieke post is "een kwestie van weken, niet van maanden", zegt de woordvoerder. De vertegenwoordiging blijft "minimaal" en betekent niet dat de EU de Taliban-regering als wettig gezag in Afghanistan erkent, onderstreept zij. Maar "onvermijdelijk moeten we contact onderhouden met de feitelijke autoriteiten".
Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) laat weten nog geen beslissing te hebben genomen of Nederland zich hierbij gaat aansluiten. Er moet eerst meer over de nieuwe post duidelijk worden. "Maar we hebben wel steeds gezegd dat als zo'n kantoor door de Europese Unie wordt geopend dat wij wel serieus belangstelling hebben om te kijken of wij hiermee in zee kunnen", zegt Knapen. De Nederlandse ambassade in Kabul is na de overname van de macht door de Taliban tijdelijk verplaatst naar Qatar.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
1 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
8 uur geleden