Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU opent binnen paar weken kantoor in Kabul

EU opent binnen paar weken kantoor in Kabul

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie opent binnen een paar weken weer een diplomatieke post in Afghanistan. Nederland en andere lidstaten kunnen zich aansluiten, laat de buitenlandchef van de EU weten.

Toen de Taliban afgelopen zomer de Afghaanse hoofdstad Kabul onder de voet liepen, vertrokken de Nederlandse en andere Europese ambassades halsoverkop. Maar al gauw begonnen de pogingen om er terug te keren. "We willen het Afghaanse volk, dat onze hulp nodig heeft, beter kunnen helpen door dichterbij te zijn", zegt een woordvoerder van buitenlandchef Josep Borrell.

De opening van een diplomatieke post is "een kwestie van weken, niet van maanden", zegt de woordvoerder. De vertegenwoordiging blijft "minimaal" en betekent niet dat de EU de Taliban-regering als wettig gezag in Afghanistan erkent, onderstreept zij. Maar "onvermijdelijk moeten we contact onderhouden met de feitelijke autoriteiten".

Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) laat weten nog geen beslissing te hebben genomen of Nederland zich hierbij gaat aansluiten. Er moet eerst meer over de nieuwe post duidelijk worden. "Maar we hebben wel steeds gezegd dat als zo'n kantoor door de Europese Unie wordt geopend dat wij wel serieus belangstelling hebben om te kijken of wij hiermee in zee kunnen", zegt Knapen. De Nederlandse ambassade in Kabul is na de overname van de macht door de Taliban tijdelijk verplaatst naar Qatar.

Meer uit Buitenland

Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland

BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.

1 uur geleden
Mexico biedt bemiddeling aan tussen Cuba en VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.

2 uur geleden
Deense minister na Groenland-overleg: blijven in gesprek met VS

WASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.

2 uur geleden
Noodtoestand voor Oekraïense energiesector na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.

2 uur geleden
Denemarken steekt miljarden in extra defensie Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.

4 uur geleden
Mensenrechtenorganisatie meldt 3428 doden door protesten in Iran

OSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.

4 uur geleden
VS kondigen tweede fase aan van bestandsakkoord Gazastrook

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".

4 uur geleden