EU op klimaattop: verzet OPEC tegen fossiele stop is schandalig
DUBAI (ANP) - Het verzet van oliekartel OPEC tegen mogelijke afspraken op de klimaattop over het uitfaseren van fossiele brandstoffen is schandalig, vindt de Spaanse vice-premier Teresa Ribera die de EU-landen vertegenwoordigt in Dubai. "We zeggen niet dat we morgen al stoppen met fossiele brandstoffen. Maar we moeten afspraken maken zodat we op termijn ermee kunnen stoppen." Ook Eurocommissaris Wopke Hoekstra is het hiermee eens.
Vrijdag kwam naar voren dat OPEC-chef Haitham Al Ghais een brief heeft gestuurd aan dertien lidstaten aangesloten bij het oliekartel. Daarin riep hij ze op om niet in te stemmen met plannen gericht tegen fossiele brandstoffen. Dat terwijl er dit jaar tijdens COP28 juist concrete voorstellen op tafel liggen om op termijn te stoppen met fossiele brandstoffen.
"Minister Ribera en ik 'pushen' niet op een uitfasering van fossiel omdat we dat leuk vinden", benadrukt Hoekstra ook voor zijn toespraak zaterdag op de klimaattop. "Dat doen we omdat wetenschappers zeggen: er is geen ander alternatief. En we hebben geen tijd meer."
Ribera ziet op de top al een "grote meerderheid" die "het juiste wil doen". Dus het is belangrijk om verder te gaan dan het eigen belang, zegt ze. "Op deze klimaattop willen we een betekenisvol en goed resultaat behalen voor de uitfasering van fossiele brandstoffen en voor de energietransitie. En tegelijkertijd willen we de toegang tot energie voor iedereen garanderen."
Meer uit Buitenland
MUSCAT (ANP/RTR) - Zeker een persoon is gewond geraakt toen drones een haven troffen in Oman. Het slachtoffer is een expat, berichten staatsmedia.
25 minuten geledenKARACHI (ANP/AFP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten bij het Amerikaanse consulaat in de Pakistaanse stad Karachi zijn zeker acht mensen omgekomen. Ook zouden zeker twintig mensen gewond zijn geraakt, melden de hulpdiensten. Over de identiteit van de slachtoffers is vooralsnog niets bekendgemaakt.
39 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Kort voor de gezamenlijke aanvallen op Iran hebben de VS en Israël het moment van hun militaire campagne gewijzigd. Dat schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Volgens de krant kon zo opperste leider Ali Khamenei snel worden uitgeschakeld.
44 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - Veertig gebouwen in Tel Aviv hebben schade opgelopen na een Iraanse raketaanval op zaterdag. Dat melden de lokale autoriteiten volgens de krant Israëlische Haaretz.
50 minuten geledenKARACHI (ANP/AFP) - Betogers hebben in de Pakistaanse miljoenenstad Karachi geprobeerd het Amerikaanse consulaat te bestormen. Het ging volgens een verslaggever om een groep van honderden mensen.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP/RTR) - De strijd in het Midden-Oosten houdt ook zondag aan. Verslaggevers hoorden explosies in Dubai, de hoofdstad Manama van Bahrein en Doha in Qatar. In de Israëlische hoofdstad Jeruzalem klonk het luchtalarm nadat nieuwe Iraanse raketlanceringen waren gemeld.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De regering van Irak heeft een rouwperiode van drie dagen afgekondigd na de dood van de hoogste leider van buurland Iran, ayatollah Ali Khamenei. Een regeringswoordvoerder zei in een verklaring dat Khamenei is omgekomen door "een flagrante daad van agressie".
1 uur geleden