EU op klimaattop: verzet OPEC tegen fossiele stop is schandalig
DUBAI (ANP) - Het verzet van oliekartel OPEC tegen mogelijke afspraken op de klimaattop over het uitfaseren van fossiele brandstoffen is schandalig, vindt de Spaanse vice-premier Teresa Ribera die de EU-landen vertegenwoordigt in Dubai. "We zeggen niet dat we morgen al stoppen met fossiele brandstoffen. Maar we moeten afspraken maken zodat we op termijn ermee kunnen stoppen." Ook Eurocommissaris Wopke Hoekstra is het hiermee eens.
Vrijdag kwam naar voren dat OPEC-chef Haitham Al Ghais een brief heeft gestuurd aan dertien lidstaten aangesloten bij het oliekartel. Daarin riep hij ze op om niet in te stemmen met plannen gericht tegen fossiele brandstoffen. Dat terwijl er dit jaar tijdens COP28 juist concrete voorstellen op tafel liggen om op termijn te stoppen met fossiele brandstoffen.
"Minister Ribera en ik 'pushen' niet op een uitfasering van fossiel omdat we dat leuk vinden", benadrukt Hoekstra ook voor zijn toespraak zaterdag op de klimaattop. "Dat doen we omdat wetenschappers zeggen: er is geen ander alternatief. En we hebben geen tijd meer."
Ribera ziet op de top al een "grote meerderheid" die "het juiste wil doen". Dus het is belangrijk om verder te gaan dan het eigen belang, zegt ze. "Op deze klimaattop willen we een betekenisvol en goed resultaat behalen voor de uitfasering van fossiele brandstoffen en voor de energietransitie. En tegelijkertijd willen we de toegang tot energie voor iedereen garanderen."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.
3 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.
4 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.
9 uur geleden