EU op klimaattop: verzet OPEC tegen fossiele stop is schandalig
DUBAI (ANP) - Het verzet van oliekartel OPEC tegen mogelijke afspraken op de klimaattop over het uitfaseren van fossiele brandstoffen is schandalig, vindt de Spaanse vice-premier Teresa Ribera die de EU-landen vertegenwoordigt in Dubai. "We zeggen niet dat we morgen al stoppen met fossiele brandstoffen. Maar we moeten afspraken maken zodat we op termijn ermee kunnen stoppen." Ook Eurocommissaris Wopke Hoekstra is het hiermee eens.
Vrijdag kwam naar voren dat OPEC-chef Haitham Al Ghais een brief heeft gestuurd aan dertien lidstaten aangesloten bij het oliekartel. Daarin riep hij ze op om niet in te stemmen met plannen gericht tegen fossiele brandstoffen. Dat terwijl er dit jaar tijdens COP28 juist concrete voorstellen op tafel liggen om op termijn te stoppen met fossiele brandstoffen.
"Minister Ribera en ik 'pushen' niet op een uitfasering van fossiel omdat we dat leuk vinden", benadrukt Hoekstra ook voor zijn toespraak zaterdag op de klimaattop. "Dat doen we omdat wetenschappers zeggen: er is geen ander alternatief. En we hebben geen tijd meer."
Ribera ziet op de top al een "grote meerderheid" die "het juiste wil doen". Dus het is belangrijk om verder te gaan dan het eigen belang, zegt ze. "Op deze klimaattop willen we een betekenisvol en goed resultaat behalen voor de uitfasering van fossiele brandstoffen en voor de energietransitie. En tegelijkertijd willen we de toegang tot energie voor iedereen garanderen."
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
5 uur geleden