Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU op klimaattop: verzet OPEC tegen fossiele stop is schandalig

EU op klimaattop: verzet OPEC tegen fossiele stop is schandalig

DUBAI (ANP) - Het verzet van oliekartel OPEC tegen mogelijke afspraken op de klimaattop over het uitfaseren van fossiele brandstoffen is schandalig, vindt de Spaanse vice-premier Teresa Ribera die de EU-landen vertegenwoordigt in Dubai. "We zeggen niet dat we morgen al stoppen met fossiele brandstoffen. Maar we moeten afspraken maken zodat we op termijn ermee kunnen stoppen." Ook Eurocommissaris Wopke Hoekstra is het hiermee eens.

Vrijdag kwam naar voren dat OPEC-chef Haitham Al Ghais een brief heeft gestuurd aan dertien lidstaten aangesloten bij het oliekartel. Daarin riep hij ze op om niet in te stemmen met plannen gericht tegen fossiele brandstoffen. Dat terwijl er dit jaar tijdens COP28 juist concrete voorstellen op tafel liggen om op termijn te stoppen met fossiele brandstoffen.

"Minister Ribera en ik 'pushen' niet op een uitfasering van fossiel omdat we dat leuk vinden", benadrukt Hoekstra ook voor zijn toespraak zaterdag op de klimaattop. "Dat doen we omdat wetenschappers zeggen: er is geen ander alternatief. En we hebben geen tijd meer."

Ribera ziet op de top al een "grote meerderheid" die "het juiste wil doen". Dus het is belangrijk om verder te gaan dan het eigen belang, zegt ze. "Op deze klimaattop willen we een betekenisvol en goed resultaat behalen voor de uitfasering van fossiele brandstoffen en voor de energietransitie. En tegelijkertijd willen we de toegang tot energie voor iedereen garanderen."

Meer uit Buitenland

NAVO versterkt raketverdediging na Iraanse raket richting Turkije

BRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.

18 minuten geleden
Frans evacuatievliegtuig moest omkeren om raketvuur Midden-Oosten

PARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."

1 uur geleden
Israël claimt leeuwendeel Iraanse luchtafweer te hebben verwoest

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.

2 uur geleden
Kristi Noem weg als minister Binnenlandse Veiligheid VS

WASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.

2 uur geleden
Eurocommissaris: EU moet voorbereid zijn op vluchtelingenstroom

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet "op alle fronten" voorbereid zijn op een vluchtelingenstroom vanuit het Midden-Oosten, zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag. Op dit moment is daar nog geen sprake van, "maar we moeten natuurlijk altijd waakzaam blijven."

3 uur geleden
Zelensky zegt dat VS om hulp vroegen tegen drones uit Iran

KYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de Verenigde Staten zijn land om hulp hebben gevraagd om weerbaarder te zijn tegen drones in de strijd in het Midden-Oosten.

3 uur geleden
Franse president vraagt Libanon buiten de oorlog te houden

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat alles moet worden gedaan om een nieuwe oorlog in Libanon te voorkomen. Israël voert al dagenlang aanvallen uit op het land waar de grote sjiitische beweging Hezbollah bewapend is en Iran steunt. Honderdduizenden Libanezen zijn hals over kop op de vlucht geslagen uit plaatsen of wijken die Israël aanvalt of zegt te gaan bombarderen.

3 uur geleden