EU ontbiedt Russische ambassadeur wegens sancties EU-prominenten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft de Russische ambassadeur ontboden. EU-buitenlandchef Josep Borrell wil Rusland aanspreken op de inreisverboden die de regering in Moskou acht prominente vertegenwoordigers van de EU en van EU-landen heeft opgelegd.
De Russische ambassadeur wordt maandagmiddag verwacht, zegt Borrells woordvoerder. "We zullen onze krachtige veroordeling en verwerping van deze stap overbrengen."
Rusland sloot zijn grenzen vrijdag voor onder anderen de vicevoorzitter van de Europese Commissie, Věra Jourová, en de voorzitter van het Europees Parlement, David Sassoli. Zo wil Moskou de sancties vergelden die de EU een aantal Russen heeft opgelegd voor onder meer de behandeling van Kremlincriticus Aleksej Navalni.
Confrontatie
De Tsjechische Jourová, die is belast met de bescherming van de rechtsstaat en de strijd tegen desinformatie, is uitgesproken scherp over de handel en wandel van het Kremlin. Sassoli's Europees Parlement dringt op gezette tijden aan op krachtiger optreden tegen Rusland. Ook een Duitse aanklager, een Franse parlementariër, een Zweedse onderzoeker en drie functionarissen uit Letland en Estland mogen Rusland niet langer in. Zij wezen bijvoorbeeld op de hand van Rusland in de gifmoordaanslag op Navalni.
De Russische strafmaatregelen "bewijzen opnieuw dat Rusland de confrontatie met de EU kiest", liet de unie vrijdag al weten. Zij waarschuwde dat de EU op haar beurt met tegenmaatregelen kan komen. De EU-landen overleggen nog over een gezamenlijke reactie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
3 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
6 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
7 uur geleden