
EU onderzoekt reeks opties voor bijdrage aan vredesplan Gaza
BRUSSEL (ANP) - De EU heeft een belangrijke rol te spelen in het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump en gaat dat ook doen, zei een woordvoerder van EU-buitenlandchef Kaja Kallas donderdag. "We onderzoeken een reeks opties", zoals financiering van humanitaire hulp, financiering, civiele en militaire missies en hulp bij de wederopbouw van Gaza, zei hij.
Ook bij de totstandkoming van een tweestatenoplossing wil de EU een bijdrage leveren.
"De EU is goed gepositioneerd om bij te dragen aan het vredesplan", zei de woordvoerder verder. "Dit is te danken aan onze consistente politieke en financiële steun aan zowel Israël als de Palestijnse Autoriteit en het Palestijnse volk."
De EU beschikt over "unieke expertise op een aantal gebieden" die volgens de woordvoerder van "fundamenteel belang zijn in het postconflicttijdperk in Gaza". Hij ging niet in op om welke expertise het gaat.
Meer uit Buitenland
RAFAH (ANP/AFP) - 153 vrachtwagens met noodhulp zijn vanuit Egypte de grens bij Rafah overgestoken. Via de grenspost bij Kerem Shalom zal het konvooi vervolgens de Gazastrook binnenrijden. Dat melden bronnen binnen de Egyptische Rode Halve Maan, die humanitaire hulp biedt in ramp- en conflictgebieden, aan persbureau AFP.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Donald Trump zal naar verwachting zondag zijn opwachting maken in Jeruzalem. Dat meldt het kantoor van Isaac Herzog, de Israëlische president. Herzog zou zijn agenda hebben leeggemaakt om de Amerikaanse president te ontvangen, al is er nog geen officiële aankondiging van het bezoek rondgestuurd.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Alle landen moeten samenwerken om het vredesplan voor Gaza op een goede manier uit te voeren, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij reageert op de overeenstemming die Israël en Hamas woensdagnacht hebben bereikt over de eerste fase van het plan.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het staakt-het-vuren in de Gazastrook kan binnen 24 uur na het Israëlische kabinetsoverleg beginnen, zegt een regeringswoordvoerder. Het kabinet stemt donderdag over de aangekondigde deal met Hamas.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van Viktor Orbán betaalt al jaren Hongaren om de EU te bespioneren, volgens een internationaal journalistiek onderzoek. De Europese Commissie start een eigen onderzoek naar die beschuldigingen.
2 uur geledenDOESJANBE (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft toegegeven dat Rusland een rol heeft gespeeld bij de crash van een Azerbeidzjaans vliegtuig in Kazachstan vorig jaar. De Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev claimde destijds al dat het toestel was neergehaald door een Russische raket, maar dat had Rusland nooit bevestigd.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met de winnaar van de Tsjechische verkiezingen Andrej Babis. Zelensky schrijft op X dat hij de rechtse populist heeft gefeliciteerd met de verkiezingswinst van vorige week en hem succes heeft gewenst.
3 uur geleden