EU net op tijd akkoord over limiet voor begrotingstekort en schuld
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen en het Europees Parlement hebben net op tijd overeenstemming bereikt over nieuwe regels voor begrotingstekort en staatsschuld. Lidstaten krijgen meer tijd om die af te bouwen en meer ruimte om ondertussen ook te investeren in bijvoorbeeld vergroening en digitalisering. Het principe-akkoord bezegelt een compromis tussen scherpslijpers als Nederland en Duitsland en soepeler rekenaars uit vooral Zuid-Europa.
De tijd drong voor de onderhandelaars, die voor hun principe-akkoord nog de instemming moeten krijgen van het voltallige parlement en de lidstaten. Als ze er niet snel uit waren gekomen, zou dat niet meer lukken voor de Europese verkiezingen in juni. Dan zou al het werk mogelijk weer helemaal over moeten.
De oude begrotingsregels waren onrealistisch, daarover zijn vriend en vijand het eens. Ze werden nooit echt gehandhaafd, ook al niet voordat ze voor de duur van de corona- en Oekraïne-crisis werden opgeschort. Belangrijke lidstaten als Italië en Frankrijk hebben nog altijd een veel grotere staatsschuld dan de geoorloofde 60 procent van het bruto binnenlands product. Ook een maximaal begrotingstekort van 3 procent, met de plicht voor overschrijders om te bezuinigen, bleek te star.
Zwaarbevochten
De nieuwe regels zijn flexibeler en maken maatwerk mogelijk. Landen in het rood krijgen de tijd om weer financieel gezond te worden. Wie hervormingen doorvoert en geld steekt in het toekomstbestendig maken van de economie krijgt nog meer respijt.
Het Europees Parlement is nog altijd beducht voor het kapotbezuinigen van kwetsbare economieën en had voor zulke investeringen graag nog meer ruimte gemaakt. Maar aan het zwaarbevochten compromis van de EU-landen viel weinig meer te sleutelen zonder hen opnieuw, noodlottig, uit elkaar te spelen, kregen Europarlementariërs ingewreven.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
4 uur geleden