EU moet met Belarus praten over migrantencrisis, vindt Poetin
BERLIJN (ANP/AFP) - De Europese Unie zou in gesprek moeten gaan met Belarus als het landenblok de migrantencrisis aan de Europese oostgrens wil oplossen. Die boodschap bracht de Russische president Vladimir Poetin over in zijn tweede telefoongesprek met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in twee dagen.
De spanning in het grensgebied tussen EU-lidstaat Polen en het autocratisch bestuurde Belarus is de afgelopen tijd flink opgelopen. Het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko laat migranten op grote schaal naar de buitengrens van de EU reizen. Dat wordt gezien als wraak voor Europese sancties voor het gewelddadig neerslaan van protesten tegen zijn regime in Minsk.
Migranten die zijn gestrand in het grensgebied gooiden deze week met stenen naar Poolse grenswachten. Ook probeerden ze door een grenshek te breken. Merkel noemde de omgang met de asielzoekers tijdens een eerder gesprek met Poetin al "inhumaan en compleet onacceptabel". Ze wil dat de Russische leider zijn invloed gebruikt om te bemiddelen.
Nieuwe sancties
De crisis dreigt verder te escaleren nu de EU overweegt om Belarus nieuwe sancties op te leggen. Loekasjenko heeft al gedreigd de toevoer van gas naar Europa af te sluiten als dat gebeurt. Hij wordt gesteund door bondgenoot Rusland, dat woensdag strategische bommenwerpers liet patrouilleren in het luchtruim van Belarus.
Poetin sprak zich tijdens zijn tweede gesprek met Merkel uit voor "het herstellen van de contacten tussen de EU-landen en Belarus om dit probleem op te lossen", liet het Kremlin naderhand weten. De leiders vonden volgens een verklaring allebei dat er snel een oplossing moet komen die voldoet aan "internationale humanitaire normen".
De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot benadrukte donderdag niet betrokken te zijn bij het vervoer van grote groepen migranten naar Belarus. Het bedrijf leek daarmee te reageren op berichten dat het ook te maken kan krijgen met Europese sancties.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Een zeldzaam schilderij van Gustav Klimt (1862-1918) is in New York verkocht voor 236,4 miljoen dollar (204,1 miljoen euro). Het werk Bildnis Elisabeth Lederer is daarmee het op een na duurste kunstwerk dat ooit werd geveild, meldt veilinghuis Sotheby's. Het duurste geveilde kunstwerk is Leonardo da Vinci's Salvator Mundi, dat in 2017 voor 450,3 miljoen dollar (388,8 miljoen euro) bij Christie's werd verkocht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Saudi-Arabië hebben tijdens een bezoek van kroonprins Mohammed bin Salman overeenkomsten getekend over de verkoop van geavanceerde Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen en samenwerking op het gebied van civiele kernenergie. Dat meldt het Witte Huis.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat de vrijgave beveelt van federale dossiers over Jeffrey Epstein. De dossiers bevatten mogelijk belastend materiaal voor prominente figuren, onder wie president Donald Trump.
3 uur geledenBEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."
8 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.
8 uur geleden