EU moet met Belarus praten over migrantencrisis, vindt Poetin
BERLIJN (ANP/AFP) - De Europese Unie zou in gesprek moeten gaan met Belarus als het landenblok de migrantencrisis aan de Europese oostgrens wil oplossen. Die boodschap bracht de Russische president Vladimir Poetin over in zijn tweede telefoongesprek met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in twee dagen.
De spanning in het grensgebied tussen EU-lidstaat Polen en het autocratisch bestuurde Belarus is de afgelopen tijd flink opgelopen. Het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko laat migranten op grote schaal naar de buitengrens van de EU reizen. Dat wordt gezien als wraak voor Europese sancties voor het gewelddadig neerslaan van protesten tegen zijn regime in Minsk.
Migranten die zijn gestrand in het grensgebied gooiden deze week met stenen naar Poolse grenswachten. Ook probeerden ze door een grenshek te breken. Merkel noemde de omgang met de asielzoekers tijdens een eerder gesprek met Poetin al "inhumaan en compleet onacceptabel". Ze wil dat de Russische leider zijn invloed gebruikt om te bemiddelen.
Nieuwe sancties
De crisis dreigt verder te escaleren nu de EU overweegt om Belarus nieuwe sancties op te leggen. Loekasjenko heeft al gedreigd de toevoer van gas naar Europa af te sluiten als dat gebeurt. Hij wordt gesteund door bondgenoot Rusland, dat woensdag strategische bommenwerpers liet patrouilleren in het luchtruim van Belarus.
Poetin sprak zich tijdens zijn tweede gesprek met Merkel uit voor "het herstellen van de contacten tussen de EU-landen en Belarus om dit probleem op te lossen", liet het Kremlin naderhand weten. De leiders vonden volgens een verklaring allebei dat er snel een oplossing moet komen die voldoet aan "internationale humanitaire normen".
De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot benadrukte donderdag niet betrokken te zijn bij het vervoer van grote groepen migranten naar Belarus. Het bedrijf leek daarmee te reageren op berichten dat het ook te maken kan krijgen met Europese sancties.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog tussen Israël en de Verenigde Staten.
3 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
15 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
16 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
18 uur geleden