EU moet met Belarus praten over migrantencrisis, vindt Poetin
BERLIJN (ANP/AFP) - De Europese Unie zou in gesprek moeten gaan met Belarus als het landenblok de migrantencrisis aan de Europese oostgrens wil oplossen. Die boodschap bracht de Russische president Vladimir Poetin over in zijn tweede telefoongesprek met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in twee dagen.
De spanning in het grensgebied tussen EU-lidstaat Polen en het autocratisch bestuurde Belarus is de afgelopen tijd flink opgelopen. Het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko laat migranten op grote schaal naar de buitengrens van de EU reizen. Dat wordt gezien als wraak voor Europese sancties voor het gewelddadig neerslaan van protesten tegen zijn regime in Minsk.
Migranten die zijn gestrand in het grensgebied gooiden deze week met stenen naar Poolse grenswachten. Ook probeerden ze door een grenshek te breken. Merkel noemde de omgang met de asielzoekers tijdens een eerder gesprek met Poetin al "inhumaan en compleet onacceptabel". Ze wil dat de Russische leider zijn invloed gebruikt om te bemiddelen.
Nieuwe sancties
De crisis dreigt verder te escaleren nu de EU overweegt om Belarus nieuwe sancties op te leggen. Loekasjenko heeft al gedreigd de toevoer van gas naar Europa af te sluiten als dat gebeurt. Hij wordt gesteund door bondgenoot Rusland, dat woensdag strategische bommenwerpers liet patrouilleren in het luchtruim van Belarus.
Poetin sprak zich tijdens zijn tweede gesprek met Merkel uit voor "het herstellen van de contacten tussen de EU-landen en Belarus om dit probleem op te lossen", liet het Kremlin naderhand weten. De leiders vonden volgens een verklaring allebei dat er snel een oplossing moet komen die voldoet aan "internationale humanitaire normen".
De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot benadrukte donderdag niet betrokken te zijn bij het vervoer van grote groepen migranten naar Belarus. Het bedrijf leek daarmee te reageren op berichten dat het ook te maken kan krijgen met Europese sancties.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De inzet van duizenden troepen van de Nationale Garde door president Donald Trump in Washington DC is onwettig, oordeelde een federale rechter donderdag. Rechter Jia Cobb beval een einde te maken aan de inzet, maar schortte haar bevel 21 dagen op om de regering de tijd te geven in beroep te gaan.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische leger zegt dat het de Oekraïense stad Koepjansk opnieuw heeft veroverd. Legerleider Valeri Gerasimov zei dat tegen president Poetin, toen hij een bezoek bracht aan een commandopost. Oekraïne ontkent dat Rusland de strategisch belangrijke stad in beslag heeft genomen.
5 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Na de brand op de locatie van de klimaattop COP30 in de Braziliaanse stad Belém zijn dertien mensen behandeld omdat ze rook hebben ingeademd. Ze werden ter plekke behandeld, meldt de organisatie in een verklaring. De brand was binnen zes minuten onder controle. De brandweer denkt dat de brand is ontstaan door een elektrisch apparaat, waarschijnlijk een magnetron.
5 uur geledenBUENOS AIRES/JOHANNESBURG (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Argentijnse president Javier Milei gaat volgens Argentijnse media ook niet naar de topconferentie van de G20, komend weekend in Zuid-Afrika. Eerder werd al bekend dat de staatshoofden van China, Rusland en de VS ook niet komen.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitse jongeren die willen ontkomen aan de nieuwe militaire dienst, kunnen te rade bij de radicaal-linkse partij Die Linke. Die werkt aan een gids met tips om afgekeurd te worden. Stoned bij de keuring verschijnen bijvoorbeeld, zegt partijleider Jan van Aken.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben donderdag "standvastig en kalm" gereageerd op het gelekte vredesplan voor Oekraïne, dat zonder medeweten van de EU is opgesteld door de VS en Rusland. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie (EU) veroordeelt in de "krachtigste bewoordingen de ernstige en voortdurende wreedheden" die de paramilitaire beweging Rapid Support Forces (RSF) in Soedan begaat. Alle 27 lidstaten roepen de partijen op de onderhandelingen over een staakt-het-vuren te hervatten.
8 uur geleden