Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU moet met Belarus praten over migrantencrisis, vindt Poetin

EU moet met Belarus praten over migrantencrisis, vindt Poetin

BERLIJN (ANP/AFP) - De Europese Unie zou in gesprek moeten gaan met Belarus als het landenblok de migrantencrisis aan de Europese oostgrens wil oplossen. Die boodschap bracht de Russische president Vladimir Poetin over in zijn tweede telefoongesprek met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in twee dagen.

De spanning in het grensgebied tussen EU-lidstaat Polen en het autocratisch bestuurde Belarus is de afgelopen tijd flink opgelopen. Het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko laat migranten op grote schaal naar de buitengrens van de EU reizen. Dat wordt gezien als wraak voor Europese sancties voor het gewelddadig neerslaan van protesten tegen zijn regime in Minsk.

Migranten die zijn gestrand in het grensgebied gooiden deze week met stenen naar Poolse grenswachten. Ook probeerden ze door een grenshek te breken. Merkel noemde de omgang met de asielzoekers tijdens een eerder gesprek met Poetin al "inhumaan en compleet onacceptabel". Ze wil dat de Russische leider zijn invloed gebruikt om te bemiddelen.

Nieuwe sancties

De crisis dreigt verder te escaleren nu de EU overweegt om Belarus nieuwe sancties op te leggen. Loekasjenko heeft al gedreigd de toevoer van gas naar Europa af te sluiten als dat gebeurt. Hij wordt gesteund door bondgenoot Rusland, dat woensdag strategische bommenwerpers liet patrouilleren in het luchtruim van Belarus.

Poetin sprak zich tijdens zijn tweede gesprek met Merkel uit voor "het herstellen van de contacten tussen de EU-landen en Belarus om dit probleem op te lossen", liet het Kremlin naderhand weten. De leiders vonden volgens een verklaring allebei dat er snel een oplossing moet komen die voldoet aan "internationale humanitaire normen".

De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot benadrukte donderdag niet betrokken te zijn bij het vervoer van grote groepen migranten naar Belarus. Het bedrijf leek daarmee te reageren op berichten dat het ook te maken kan krijgen met Europese sancties.

Meer uit Buitenland

FBI neemt onderzoek naar dood Alex Pretti over

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse recherchedienst FBI heeft het onderzoek naar de dood van Alex Pretti overgenomen, de anti-ICE-demonstrant die afgelopen week door kogels van federale agenten om het leven kwam in Minneapolis, Minnesota. Dat meldt CBS News op basis van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, waaronder onder meer de omstreden migratiedienst ICE en de grenspolitie valt.

40 minuten geleden
Journalist opgepakt wegens ICE-protest kerkdienst Minnesota

ST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.

1 uur geleden
Iran bestempelt militairen uit EU als terroristen

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.

2 uur geleden
Israël opent grens Rafah zondag voor beperkt personenverkeer

RAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.

3 uur geleden
VN melden 170 burgerdoden bij luchtaanvallen verkiezingen Myanmar

GENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.

4 uur geleden
Poetin akkoord met tijdelijk staken van aanvallen op Kyiv

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.

4 uur geleden
Erdogan bereid te werken aan de-escalatie tussen Iran en VS

ANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft in een telefoongesprek zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gezegd dat Turkije bereid is te werken aan het wegnemen van de opgelopen spanningen tussen Iran en de VS. Erdogan wil "een faciliterende rol spelen voor de-escalatie" tussen de landen.

5 uur geleden