EU moet met Belarus praten over migrantencrisis, vindt Poetin
BERLIJN (ANP/AFP) - De Europese Unie zou in gesprek moeten gaan met Belarus als het landenblok de migrantencrisis aan de Europese oostgrens wil oplossen. Die boodschap bracht de Russische president Vladimir Poetin over in zijn tweede telefoongesprek met de Duitse bondskanselier Angela Merkel in twee dagen.
De spanning in het grensgebied tussen EU-lidstaat Polen en het autocratisch bestuurde Belarus is de afgelopen tijd flink opgelopen. Het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko laat migranten op grote schaal naar de buitengrens van de EU reizen. Dat wordt gezien als wraak voor Europese sancties voor het gewelddadig neerslaan van protesten tegen zijn regime in Minsk.
Migranten die zijn gestrand in het grensgebied gooiden deze week met stenen naar Poolse grenswachten. Ook probeerden ze door een grenshek te breken. Merkel noemde de omgang met de asielzoekers tijdens een eerder gesprek met Poetin al "inhumaan en compleet onacceptabel". Ze wil dat de Russische leider zijn invloed gebruikt om te bemiddelen.
Nieuwe sancties
De crisis dreigt verder te escaleren nu de EU overweegt om Belarus nieuwe sancties op te leggen. Loekasjenko heeft al gedreigd de toevoer van gas naar Europa af te sluiten als dat gebeurt. Hij wordt gesteund door bondgenoot Rusland, dat woensdag strategische bommenwerpers liet patrouilleren in het luchtruim van Belarus.
Poetin sprak zich tijdens zijn tweede gesprek met Merkel uit voor "het herstellen van de contacten tussen de EU-landen en Belarus om dit probleem op te lossen", liet het Kremlin naderhand weten. De leiders vonden volgens een verklaring allebei dat er snel een oplossing moet komen die voldoet aan "internationale humanitaire normen".
De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot benadrukte donderdag niet betrokken te zijn bij het vervoer van grote groepen migranten naar Belarus. Het bedrijf leek daarmee te reageren op berichten dat het ook te maken kan krijgen met Europese sancties.
Meer uit Buitenland
UTRECHT (ANP) - De Verenigde Staten trekken Amerikaanse medewerkers terug uit NAVO-kenniscentra in Nederland. De twee zogeheten Centres of Excellence (COE's) in Utrecht en Den Haag maken zich op voor een "herijking" van de Amerikaanse aanwezigheid, meldt een van de centra. Hoeveel Amerikanen er precies vertrekken en welke weerslag dat heeft op de centra kunnen ze nog niet inschatten.
40 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP) - Twee mensen zijn omgekomen door een lawine in de Hoge Tatra, een hooggebergte op de grens tussen Slowakije en Polen, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers waren twee mannen uit Hongarije van 37 en 38 jaar.
5 uur geledenOTTAWA (ANP) - Het Chinese hooggerechtshof heeft de terdoodveroordeling van de Canadees Robert Lloyd Schellenberg ongedaan gemaakt. Dat zei een woordvoerster van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens The New York Times, dat eerst over het nieuws berichtte, zal een nieuw proces volgen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig Amerikaans vicepresident Kamala Harris heeft fel uitgehaald naar wat zij een "doofpotaffaire" noemde in het Witte Huis, nadat president Donald Trump een racistische video over Barack en Michelle Obama had gedeeld en later weer had verwijderd.
8 uur geleden