
EU moet in 2030 sterke defensie met voldoende afschrikking hebben
KOPENHAGEN (ANP) - Over vijf jaar moet Europa herbewapend zijn, voldoende capaciteit hebben om tegenstanders af te schrikken en een goed lopende defensie-industrie hebben. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen tijdens een toespraak in Kopenhagen.
Zo moet er onder meer een functionerend EU-breed netwerk zijn van landcorridors, luchthavens en zeehavens voor het snelle transport van troepen en militair materieel. Dat is een van de onderdelen van haar plan 'Readiness 2030' dat woensdag wordt gepresenteerd. Het is een uitwerking van haar recent gepresenteerde herbewapeningsplan 'Rearm Europe', waarvoor de komende vier jaar 800 miljard euro nodig is.
Ook moet worden geïnvesteerd in lucht- en raketverdediging, artilleriesystemen, munitie en raketten, wil Von der Leyen. Europa moet daarnaast alle soorten onbemande systemen en de geavanceerde software en sensoren achter drones, anti-dronesystemen en militaire AI ontwikkelen.
Grootschalige projecten
"De omvang, kosten en complexiteit van projecten op deze gebieden gaan de capaciteit van elke afzonderlijke lidstaat ver te boven", zei de politica. Daarom moet Europa grootschalige projecten ontwikkelen en veel meer samenwerken bij aanbestedingen van materieel. "Dat betekent vraag bundelen en doorlooptijden verkorten."
Von der Leyen wil de integratie van Oekraïne in de Europese markt voor defensie-uitrusting versnellen, omdat de Europese industrie veel kan leren van de Oekraïense defensie-industrie. "De innovatie, snelheid en omvang van de militaire industrie is opmerkelijk. Het is een blauwdruk voor Europa."
Snel tempo
Militair materieel moet in snel tempo in Europa worden ontwikkeld, geproduceerd en in Europa worden verkocht en gekocht, wil de commissievoorzitter. Het bundelen van de Europese vraag en gezamenlijke inkoop is volgens Von der Leyen belangrijk. Daarvoor wordt een Europees militair verkoopmechanisme opgezet.
"Lidstaten moeten volledig kunnen vertrouwen op Europese defensietoeleveringsketens. Vooral in tijden van dringende nood", zei Von der Leyen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei zondag dat hij het Bureau of Prisons opdracht heeft gegeven om de beruchte gevangenis Alcatraz in de Baai van San Francisco te herbouwen en te heropenen om "Amerika's meest meedogenloze en gewelddadige criminelen te huisvesten".
1 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-rebellen blijven zich richten op Israëlische luchthavens. Volgens militair woordvoerder Yahya Saree hebben de Houthi's vooral de internationale luchthaven Ben-Gurion, bij Tel Aviv, in het vizier. Ook riep de Houthi-woordvoerder internationale luchtvaartmaatschappijen op om hun "vluchten naar de luchthaven van de vijand te annuleren".
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/DPA) - De uiterst rechtse presidentskandidaat George Simion heeft de eerste ronde van de Roemeense presidentsverkiezingen met een ruime marge gewonnen, maar heeft geen absolute meerderheid weten te bemachtigen. Dat blijkt uit de voorlopige resultaten.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid India en Pakistan te helpen bij het oplossen van de spanningen over Kasjmir. Buitenlandminister Sergej Lavrov besprak dit zondag met zijn Pakistaanse ambtgenoot Ishaq Dar, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Vrijdag sprak Lavrov ook al met de Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Subrahmanyam Jaishankar.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het uitbesteden van asielprocedures naar landen buiten de EU is theoretisch mogelijk, maar in de praktijk lastig uit te voeren. Dat blijkt uit een evaluatie door het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Het ministerie overwoog drie opties voor de derdelandenbenadering: het Rwanda-model, een Albanië-model en een Away-model.
9 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/RTR) - De ruim 2 miljoen bezoekers van het concert van Lady Gaga op het strand van Rio de Janeiro zijn zaterdagavond ontsnapt aan een bomaanslag. De aangehouden verdachten zouden bezoekers, onder wie minderjarigen, hebben geronseld om "gecoördineerde aanvallen met geïmproviseerde explosieven en molotovcocktails" uit te voeren.
10 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Premier van Israël Benjamin Netanyahu heeft gezegd de raketaanval op een Israëlisch vliegveld te zullen vergelden. De Jemenitische Houthi's hebben de beschieting opgeëist. Zeker een raket trof zondag de luchthaven Ben-Gurion bij Tel Aviv en richtte daar schade aan. Volgens Israëlische hulpdiensten raakten acht mensen gewond.
10 uur geleden