EU moet halt houden en wachten op Trump, vindt Orbán
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet even niets ondernemen wat de verstandhouding met aankomend Amerikaans president Donald Trump kan verpesten, vindt de Hongaarse premier Viktor Orbán. Andere EU-leiders willen juist nog doen wat ze kunnen voor met name Oekraïne zolang Trump, die over een maand aantreedt, nog geen president is.
"Laten we strategisch geduld hebben", zei Orbán na de EU-top in Brussel. "En niets doen wat ingaat tegen de trans-Atlantische relatie." De Hongaarse regeringsleider voelt zich verwant met Trump en hoopt dat de nieuwe Amerikaanse president net als hijzelf minder de confrontatie zal aangaan met Rusland. Trump moet volgens Orbán Oekraïne tot een snelle vrede bewegen, zoals de Amerikaan ook meermaals heeft aangekondigd.
Meerdere andere EU-leiders zoeken in afwachting van de nieuwe Amerikaanse regering juist naar manieren om Oekraïne nog zoveel mogelijk te bewapenen en veiligheidsgaranties te verschaffen. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die woensdag langsging bij de NAVO en donderdag aanschoof bij de EU-top, hamerde er daarbij steeds op dat Europa en de VS samen moeten optrekken.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP) - Thaise troepen, waaronder gevechtsvliegtuigen, hebben zaterdagochtend plaatselijke tijd aanvallen op het betwiste grensgebied met Cambodja uitgevoerd, ondanks een staakt-het-vuren afgekondigd door de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt het Cambodjaanse ministerie van Informatie.
2 uur geledenDUDERSTADT (ANP) - De politie in Duderstadt in de Duitse deelstaat Nedersaksen heeft vrijdagavond een kerstmarkt ontruimd na een melding over een bewapende man. Er waren op het moment van de ontruiming circa 120 mensen op de kerstmarkt aanwezig, meldt onder anderen de krant Die Welt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff ontmoet de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en Europese leiders dit weekend in Berlijn, zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal. De Amerikaanse krant omschrijft de ontmoeting als "cruciaal" op het moment dat het Witte Huis aandringt op een vredesakkoord tussen Rusland en Oekraïne voor het eind van het jaar.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft kritiek geleverd op Israël om de goedkeuring van 764 nieuwe wooneenheden in drie nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever.
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - De supertanker Skipper, die de Verenigde Staten deze week in de buurt van Venezuela in beslag hebben genomen, is onderweg naar de Amerikaanse stad Houston. Dat zeiden twee bronnen vrijdag tegen persbureau Reuters.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Venezolaanse oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado wil meer druk van de Verenigde Staten om de Venezolaanse president Nicolás Maduro te bewegen op te stappen. Dat zei ze tegen de Amerikaanse televisiezender CBS.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
9 uur geleden