Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-missie gaat Moldavië helpen inmenging Rusland af te slaan

EU-missie gaat Moldavië helpen inmenging Rusland af te slaan

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie stuurt een niet-militaire missie van onder meer cyberexperts naar Moldavië. Die moeten het land, dat een wankele westersgezinde regering heeft, helpen ondermijningspogingen van Rusland te pareren.

Het straatarme Moldavië is "een van de landen die het hardst worden getroffen door de gevolgen van de illegale Russische inval in Oekraïne", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Moskou zou liefst ook Moldavië bezetten, vrezen velen in het tussen Oekraïne en Roemenië ingeklemde land. Minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken waarschuwde eerder al dat Rusland nepnieuws verspreidt, demonstranten inhuurt en tegenstanders probeert zwart te maken met zogeheten operaties onder valse vlag. Dat alles om de regering ten val te brengen en pro-Russische rivalen aan de macht te helpen.

De ongeveer veertigkoppige civiele missie gaat voorlopig twee jaar duren, hebben de buitenlandministers van de EU-landen afgesproken. Volgende maand wordt er kwartier gemaakt in Moldavië, waarna de missie op 1 juni officieel van start zou kunnen. Dan is Moldavië gastheer van de tweede top van de Europese Politieke Gemeenschap, met leiders van een veertigtal Europese landen.

De buitenlandministers hebben ook ingestemd met een nieuw arsenaal aan sancties die speciaal zijn bedoeld voor wie aan de onafhankelijkheid van en de democratie in Moldavië morrelt. Ze zouden die in stelling willen brengen tegen bijvoorbeeld Russischgezinde oligarchen die broeden op een machtsgreep.

Meer uit Buitenland

Denemarken: onderhandelingen met VS kunnen snel beginnen

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De onderhandelingen tussen de VS en Denemarken over het versterken van de veiligheid in de Noordpoolregio kunnen "redelijk snel" beginnen. Dat heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, gezegd tegen de Deense publieke omroep. Rasmussen zei niet publiek te zullen maken wanneer die gesprekken plaatsvinden, omdat dat een "kalm proces" in de weg staat.

17 minuten geleden
Dodental door brand winkelcentrum Pakistan loopt op richting 70

KARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.

1 uur geleden
Spanje sluit zich niet aan bij Trumps Vredesraad

BRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.

4 uur geleden
Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

7 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

7 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

8 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

9 uur geleden