Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers verdeeld maar optimistisch over deal begrotingspact

EU-ministers verdeeld maar optimistisch over deal begrotingspact

LUXEMBURG (ANP) - De EU-ministers van Financiën zijn sterk verdeeld over de nieuwe begrotingsregels die volgend jaar zouden moeten ingaan. Dat bleek tijdens hun eerste formele bespreking sinds de Europese Commissie in april haar voorstellen voor hervorming van het zogeheten Stabiliteits- en Groeipact (SGP) presenteerde. Toch streven de lidstaten ernaar nog dit jaar een akkoord te bereiken.

Nederland wil geen "politieke mislukking", zei EU-ambassadeur Robert de Groot, die minister Sigrid Kaag verving. Nederland heeft eerder al zorgen geuit over het onderhandelingstempo over met name een geloofwaardige, meetbare daling op de middellange termijn van te hoge staatsschulden in de eurolanden. Die zijn de afgelopen tijd door de pandemie, de oorlog in Oekraïne en de energiecrisis fors opgelopen.

De commissie wil, daarin gesteund door Nederland, de regeringen meer zeggenschap geven in de aanpak van hun schuldenafbouw, als die maar aantoonbaar daalt. Aanvankelijk leek de Duitse minister Christian Lindner zich te isoleren door als enige een voor iedereen geldend percentage op een verplichte jaarlijkse reductie te eisen, van 1 procent van de schuld boven 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp).

Gezamenlijk gedefinieerde doelen

Maar in een ingezonden brief in de Duitse krant Die Welt scharen zich nu tien andere EU-landen achter het standpunt dat er 'gezamenlijk gedefinieerde' doelen moeten zijn, zonder overigens percentages te noemen. Het gaat om Bulgarije, Denemarken, Estland, Letland, Litouwen, Kroatië, Luxemburg, Oostenrijk, Slovenië en Tsjechië.

De Groot pleitte tijdens de vergadering onder meer voor verscherping van het toezicht op de begrotingsplannen van de lidstaten en meer transparantie.

Meer uit Financieel

Europarlement overweegt steun handelsdeal te linken aan Groenland

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.

1 uur geleden
Megatunnel Duitsland en Denemarken op zijn vroegst in 2031 klaar

KIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.

1 uur geleden
AEX eindigt licht lager na opmars tot boven de 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is vrijdag iets lager gesloten. Beleggers waren terughoudender, nadat de hoofdindex donderdag een opmars maakte en voor het eerst de mijlpaal van 1000 punten bereikte.

2 uur geleden
Duizenden gebruikers socialemediaplatform X klagen over storing

BASTROP (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt te kampen met een storing. Op de website allestoringen.nl zijn vrijdag rond 16.00 uur duizenden meldingen binnengekomen van gebruikers die problemen ondervinden.

3 uur geleden
Bioscopen uiten bij EU zorgen over overname Warner Bros.

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Bioscoopketens zijn bang voor de gevolgen van een overname van entertainmentconcern Warner Bros. Discovery door Netflix of Paramount Skydance. De vrees is onder meer dat er minder kaskrakers te zien zijn. Koepelorganisatie International Union of Cinemas (UNIC), waar ook onder meer Pathé en Kinepolis bij zijn aangesloten, heeft de zorgen geuit in een gesprek met functionarissen van de Europese Unie in Brussel.

3 uur geleden
Wall Street licht omhoog voorafgaand aan lang weekend in VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht hoger begonnen. Beleggers deden het rustig aan voorafgaand aan het lange weekend in de Verenigde Staten. Wall Street blijft maandag gesloten op Martin Luther King Day. Na de resultaten van de grote Amerikaanse banken deze week wordt het cijferseizoen volgende week voortgezet met cijfers van streamingdienst Netflix, consumentengoederenconcerns Johnson & Johnson en Procter & Gamble en chipbedrijf Intel.

5 uur geleden
Porsche kende in 2025 grootste verkoopdip sinds financiële crisis

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Porsche heeft vorig jaar 10 procent minder auto's verkocht dan in 2024, vooral door problemen op de Chinese markt. Het is de sterkste daling van de verkoopcijfers voor het luxemerk sinds 2009, toen de financiële crisis een economische schok teweegbracht.

6 uur geleden