Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers van Financiën keuren vier herstelplannen goed

EU-ministers van Financiën keuren vier herstelplannen goed

BRUSSEL (ANP) - Kroatië, Slovenië, Cyprus en Litouwen kunnen binnenkort aan de slag met hun nationale investerings- en hervormingsplannen die moeten helpen economisch sneller en sterker uit de coronacrisis te komen. De EU-ministers van Financiën hebben de herstelplannen van de vier lidstaten, in totaal 12,2 miljard euro aan subsidies en leningen, goedgekeurd tijdens een videovergadering. Eerder deze maand kregen twaalf EU-landen, waaronder Italië, Duitsland en Frankrijk, voor een totaalbedrag van ruim 392 miljard al groen licht.

De vier plannen waren al goedgekeurd door de Europese Commissie, maar zonder het fiat van de ministers van Financiën wordt de steun uit het tijdelijke coronaherstelfonds niet betaald. In het fonds zit 672,5 miljard euro, waarvan 312,5 miljard euro aan subsidies en 360 miljard aan gunstige leningen. De uitbetaling gaat in delen, te beginnen met 13 procent voorfinanciering van projecten dit jaar.

Kroatië ontvangt 6,3 miljard euro aan subsidies. Daarmee is het land gezien de omvang van zijn economie volgens de commissie relatief de grootste ontvanger van de Europese coronasteun. In absolute bedragen is dat Italië, dat de beschikking krijgt over 191,5 miljard euro, waarvan 68,9 miljard aan subsidies.

Hervormingen

Sinds april hebben 25 lidstaten hun herstelplannen in Brussel ingeleverd. Daarin geven ze aan waar zij het geld, waar ze volgens een bepaalde verdeelsleutel recht op hebben, in zullen investeren. Er is afgesproken dat ten minste 37 procent aan klimaatmaatregelen wordt besteed, en 20 procent aan digitalisering. Verder moeten de landen allerlei hervormingen doorvoeren om hun economieën te versterken, zoals aanpassingen in het belastingstelsel of op de arbeidsmarkt.

Na de zomer wordt geoordeeld over de andere ingediende herstelplannen. Twee ervan (die van Ierland en Tsjechië) zijn al goedgekeurd door de commissie maar nog niet door de ministers, de andere zeven worden momenteel door het dagelijks EU-bestuur geanalyseerd. Vooral die van Hongarije en Polen liggen onder een vergrootglas.

Hongarije en Polen

De commissie is naar verluidt niet gerust op anticorruptiemaatregelen in het Hongaarse plan, die moeten garanderen dat het EU-geld op de juiste plekken terechtkomt. Hongarije kan 7 miljard euro aan subsidies uit het herstelfonds krijgen. Over Polen bestaan eveneens rechtsstaatszorgen, maar ook zou het land niet voldoen aan de klimaatdoelen. Voor Polen gaat het om aanzienlijke bedragen: 24 miljard euro aan subsidies en 12 miljard aan leningen.

Nederland en Bulgarije zijn de enige landen die nog geen herstelplan hebben ingediend. Den Haag wil wachten tot er een nieuwe regering is.

Meer uit Financieel

Wolters Kluwer en RELX stijgen op Damrak na koopadviezen

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.

1 uur geleden
Werkgevers willen minder forse loonsverhogingen

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.

1 uur geleden
China executeert voormalige topbankier om corruptie

TIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.

2 uur geleden
Ford en Renault werken samen aan goedkopere e-auto's voor Europa

PARIJS (ANP) - Ford en Renault hebben aangekondigd samen te werken aan betaalbaardere elektrische auto's voor de Europese markt. Het Amerikaanse autoconcern maakt voor de ontwikkeling van twee Ford-modellen gebruik van de kennis, technologie en een fabriek van zijn Franse branchegenoot. De auto's komen naar verwachting in 2028 op de Europese markt.

2 uur geleden
Rechter zet streep door Trumps verbod op windenergieprojecten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Minder dan een jaar na het verbod van de Amerikaanse president Donald Trump op nieuwe windprojecten in de Verenigde Staten, heeft een federale rechter geoordeeld dat Trumps presidentiële bevel illegaal is. De Amerikaanse districtsrechter Patti Saris omschreef Trumps bevel als "willekeurig, grillig en in strijd met de wet". De rechter steunde daarmee meer dan een dozijn Amerikaanse staten en een milieugroep die het bevel hadden aangevochten.

2 uur geleden
Consumenten besteden meer aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in oktober meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in oktober 2024. In september gaven consumenten ook 0,8 procent meer uit.

3 uur geleden
Prijzen vliegtickets en voeding drukken inflatie in november

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in november gemiddeld 2,9 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee vergeleken met de 3,1 procent in oktober.

3 uur geleden