
EU-ministers stemmen in met sancties tegen Rwanda
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag ingestemd met extra sancties tegen de Rwandese defensiemacht (RDF) en rebellen van M23. De RDF schendt de territoriale integriteit van Congo en houdt het "gewapende conflict, de instabiliteit en de onveiligheid in de regio in stand", zo staat in de officiële aankondiging van de EU-sancties die kort na het besluit van de ministers is gepubliceerd.
Het conflict in het oosten van Congo wordt verergerd door het offensief van de door de Rwandese defensiemacht gesteunde gewapende groep M23, zo staat ook in de publicatie. Inkomsten uit de illegale winning en handel van natuurlijke grondstoffen uit het oosten van Congo worden onder meer gebruikt om M23 te financieren.
Daarom zijn negen personen en een bedrijf toegevoegd aan de sanctielijst.
Banden met EU verbroken
Tijdens de vorige vergadering van de buitenlandministers werd geen overeenstemming bereikt over sancties. Dit tot grote teleurstelling van België, een van de landen die daar juist op had aangedrongen.
De relaties tussen Rwanda en België zijn maandag verder verslechterd. Rwanda heeft de diplomatieke banden met België verbroken. Alle Belgische diplomaten moeten binnen 48 uur het land verlaten. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prevot vindt die stap buitenproportioneel en heeft als tegenreactie samenwerkingsakkoorden op regeringsniveau stopgezet en Rwandese diplomaten tot persona non grata verklaard.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
9 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij met een strategie komt om "geleide wapens" te gaan exporteren, voornamelijk naar Europese landen en de VS. Hij zei dat een programma voor de uitvoer van wapens Oekraïne meer inkomsten biedt en geld vrijmaakt voor het kopen van de drones die het nodig heeft voor de verdediging van het luchtruim.
11 uur geledenTORONTO (ANP) - De Canadese overheid weigert de Noord-Ierse rapgroep Kneecap toegang tot het land omdat de groep "openlijk steun betuigt aan terroristische organisaties". Dat maakte het Canadese parlementslid en parlementair secretaris voor misdaadbestrijding Vince Gasparro vrijdag bekend in een video op X.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Volgens Iran is er nog tijd om te voorkomen dat het land weer komt te lijden onder internationale sancties. De VN-Veiligheidsraad stemde vrijdag tegen een voorstel om die strafmaatregelen te schrappen, waardoor die in principe aan het eind van deze maand ingaan. Maar de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir Saeid Iravani, zegt dat er nog een kans is om een deal te sluiten.
11 uur geleden