EU-ministers roepen op tot bestrijding antisemitisme
LUXEMBURG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben unaniem een verklaring aangenomen waarin zij benadrukken dat de Europese Unie "ondubbelzinnig tegen alle vormen van antisemitisme, racisme, haat en discriminatie is". Alle vormen van antisemitische haatzaaierij, inclusief Holocaustontkenning moeten worden bestreden, benadrukken ze in de verklaring.
Het niveau van antisemitisme is alarmerend hoog, stellen de ministers. Het ondermijnt "het collectieve historische geheugen en bedreigt de cohesie en veiligheid van Europese democratische samenlevingen".
In de verklaring staat dat men via cultuur, onderwijs en Holocaustherdenking tolerantie en wederzijds begrip voor het Joodse leven kan bevorderen. Daarnaast moet de veiligheid van Joodse mensen worden gewaarborgd en moeten Joodse gebouwen en instellingen worden beveiligd. Slachtoffers van antisemitisme, racisme en andere haatvormen moeten worden beschermd en ondersteund.
Strenger optreden
De lidstaten van de Europese Unie en de Europese Commissie worden door de ministers van Buitenlandse Zaken opgeroepen strenger op te treden tegen antisemitisme. Ook moeten zij meer doen om het begrip voor het Joodse leven te bevorderen.
Eurocommissaris Věra Jourová was verheugd van de ministers te horen "dat ze vastbesloten zijn om de Joodse burgers die in hun land wonen veel beter te beschermen en hun veiligheid en levenskwaliteit te garanderen", zei ze in een persconferentie. Volgens Jourová wordt een "sterk signaal afgegeven dat antisemitisme onacceptabel is en dat we altijd achter de Joodse gemeenschap staan."
Na de aanval van Hamas op Israël vorig jaar oktober zijn "gewelddadige aanvallen op Joden explosief gestegen. Dit is onaanvaardbaar en we moeten stoppen met het herhalen van zo'n donker hoofdstuk uit onze geschiedenis", zei de Eurocommissaris. "Er zijn niet veel onderwerpen die zo emotioneel en alarmerend voor me zijn als het toenemende antisemitisme in Europa."
Meer uit Buitenland
MARSEILLE (ANP) - Verschillende Nederlandse retailers zijn getroffen door de protesten in grote Franse steden. Dat blijkt uit een rondvraag van het ANP. Bij Zeeman werd een winkel geplunderd. My Jewellery zag zich gedwongen om tijdelijk winkeletalages af te dekken om te voorkomen dat relschoppers konden binnendringen.
7 minuten geledenPARIJS (ANP) - De inzet van ordetroepen in Frankrijk zal komend weekend worden opgeschroefd. Dat meldt BFMTV op gezag van minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez, die daarmee voorsorteert op de oproep van de Franse gele hesjes om komende zaterdag weer de straat op te gaan.
29 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Onlinemarktplaats Vinted ziet meer vermoedelijk gestolen spullen op het platform sinds de rellen in Frankrijk afgelopen weekend. Het in Litouwen opgerichte bedrijf voor onder meer de verkoop van tweedehandskleding heeft controles opgeschroefd en ook aangeboden producten verwijderd, meldt Vinted. Daders kunnen een permanent verbod opgelegd krijgen.
41 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft een reeks maatregelen aangekondigd na de rellen van afgelopen weekend. Hij stelde avondklokken in het vooruitzicht en bedrijven kunnen steun tegemoetzien.
1 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - In het onderzoek naar het ontdekte gat in een hek bij de luchthaven van Leipzig zijn twee mannen aangehouden. Dat meldt persbureau dpa op basis van veiligheidsbronnen. Het zou gaan om twee mannen die aan het oefenen waren voor een rij-examen, maar daarbij de controle over het voertuig verloren.
1 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen scherpt de beveiliging van zijn kritieke infrastructuur aan na een poging tot brandstichting bij een grondstation van satellietcommunicatiedienst Starlink, meldt premier Mindaugas Sinkevičius. Hij zei eerder dat Rusland waarschijnlijk achter het incident zit.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse regering heeft de Iraanse ambassadeur ontboden na de veroordeling van twee mannen die in Duitsland aanslagen zouden hebben voorbereid. "Aanvallen op het Joodse leven en op degenen die het verdedigen, tolereren we niet. Nergens, en zeker niet in Duitsland", stelde het ministerie op X. "Wij veroordelen de activiteiten van Iran in de allerscherpste bewoordingen."
2 uur geleden