EU-ministers Financiën: dit jaar akkoord begrotingsregels sluiten
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Financiën willen nog dit jaar een akkoord bereiken over de herziening van de Europese begrotingsregels. Maar de Europese Commissie moet de lidstaten wel eerst raadplegen voor ze met haar concrete wetsvoorstellen komt, schrijven de ministers in gezamenlijke conclusies die na afloop van hun vergadering in Brussel werden vrijgegeven.
De commissie wil "kort na de EU-top" eind deze maand met het wettelijke kader komen voor de nieuwe begrotingsregels, zei vicevoorzitter Valdis Dombrovskis. Duitsland, gesteund door onder meer Nederland en België, wil dat het dagelijks EU-bestuur voor het die presenteert eerst overlegt met de lidstaten. Er zijn nog zaken onduidelijk, vinden ze, onder meer over hoe de ontwerpbegrotingen in de toekomst precies zullen worden beoordeeld.
Volgens staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) zijn de conclusies "een hele belangrijke stap vooruit" om de Europese begrotingen op de middellange termijn meer te gaan afstemmen op de individuele noden en behoeften van de lidstaten op het gebied van schuldenafbouw. Nederland benadrukt al maanden het belang van schuldhoudbaarheid en van transparantie. Van Rij verving minister Sigrid Kaag vanwege de verkiezingen in Nederland.
De EU-regels over begrotingstekorten en staatsschulden werden kort na het begin van de coronapandemie in 2020 tijdelijk buiten werking gesteld zodat de EU-landen hun bedrijven en burgers konden steunen. Daardoor liepen de schulden in de lidstaten fors op. Vervolgens kwamen daar extra onvoorziene uitgaven bij vanwege de hulp aan Oekraïne en steunmaatregelen om de energierekeningen te kunnen betalen. De oplopende inflatie kwam er nog bovenop. De EU-landen zijn het erover eens dat de teugels geleidelijk weer moeten worden aangehaald, maar dan op een andere manier dan voorheen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Marijke Vuik van ondernemersvereniging MKB-Nederland denkt dat een akkoord over sociale zekerheid met het kabinet en de vakbonden nog dit jaar mogelijk is. Vuik denkt aan een overeenkomst op hoofdlijnen, waarvoor dan nog enige tijd nodig is om die uit te werken. "Op een abstract niveau zijn we het heel erg met elkaar eens. We vinden allemaal dat de instroom van mensen die arbeidsongeschikt worden verklaard omlaag moet en de uitstroom omhoog", zei de in juli aangetreden voorzitter in het radioprogramma Sven op 1.
22 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Autofabrikant BMW is van plan om volgend jaar 20 procent van de managementfuncties te schrappen. Het bedrijf wil op die manier kosten besparen. BMW verwacht de taken die de managers doen over te kunnen laten aan AI. Daarmee wordt het bedrijf volgens een verklaring weer wendbaarder.
29 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen woensdag hoger van start, geholpen door een meevallend Amerikaans inflatiecijfer. De zogeheten kerninflatie, exclusief voedsel en energie, kwam in augustus uit op 3 procent. Economen hadden gerekend op een stijging van het prijspeil van 3,3 procent.
40 minuten geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Mercedes-Benz voert in Duitsland opnieuw een vrijwillige vertrekregeling in voor werknemers om de kosten te drukken. In sommige gevallen krijgen ook managers individuele aanbiedingen om te vertrekken, werd woensdag bekend.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De inflatie in Duitsland is in september gestegen naar 3,3 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In augustus lag de inflatie in de grootste economie van Europa nog op 2,9 procent.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple komt op 13 oktober met zijn langverwachte nieuwe smart-home-apparatuur. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het is de eerste test voor topman John Ternus.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese consumententoezichthouders willen gaan optreden tegen de gamebedrijven achter onder meer Candy Crush Saga, Minecraft en Clash of Clans. De gezamenlijke actie, waarbij ook de Autoriteit Consument & Markt betrokken is, richt zich op de manier waarop de bedrijven gebruikers verleiden om extra aankopen te doen in het spel, zogeheten in-game-aankopen. Gesprekken met de ondernemingen hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd en daarom starten de toezichthouders negen formele onderzoeken om de aanpassingen af te dwingen of een boete op te leggen.
2 uur geleden