EU-ministers buigen zich bezorgd over volgende coup in Afrika
TOLEDO (ANP) - De defensieministers van de Europese Unie buigen zich woensdag bezorgd over de mogelijk nieuwste coup in een recente reeks in Afrika. De vermoedelijke machtsgreep van militairen in Gabon zou "de instabiliteit in de hele regio doen toenemen", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Dit is een belangrijk vraagstuk voor Europa."
Borrell, die demissionair defensieminister Kajsa Ollongren en haar collega's van de andere EU-landen in het Spaanse Toledo ontvangt, houdt nog wel een slag om de arm. Gabonese legerofficieren claimen na een onwelgevallige verkiezingsuitslag de macht in het West-Afrikaanse land te hebben overgenomen, maar het is nog onduidelijk hoe het er precies voor staat.
Ook Ollongren noemde de onrust in de Sahel, de landen aan de zuidrand van de Sahara, als belangrijk gespreksonderwerp. De afgelopen tijd maakten ook onder meer Mali, Burkina Faso en Niger staatsgrepen door. Steevast keerden de junta's daar zich tegen het Westen. Met name de voormalige kolonisator Frankrijk, die nog veel invloed heeft in de regio, was de gebeten hond. De nieuwe machthebbers zoeken vaak toenadering tot bijvoorbeeld Rusland.
De president van Gabon, die de militairen beweren te hebben afgezet, geldt ook als steunpilaar van Frankrijk in de regio.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De autoriteiten in Libanon hebben een nieuw dodental bekendgemaakt. Sinds het toegenomen geweld in het land door de Israëlische aanvallen op Hezbollah, zijn tot dusver 297 mensen omgekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
29 minuten geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Ex-rapper en huidige burgemeester van Kathmandu Balendra Shah wordt de nieuwe premier van Nepal. De kiescommissie heeft zijn verkiezingsoverwinning bevestigd.
43 minuten geledenROME (ANP) - Premier Giorgia Meloni heeft in felle bewoordingen de beslissing bekritiseerd van een Italiaanse jeugdrechtbank om een moeder bij haar drie kinderen weg te halen. Kinderen "behoren niet toe aan de staat, maar aan hun moeders en vaders", schreef de premier in een verklaring die op sociale media is gedeeld en waar persbureau ANSA uit citeert.
1 uur geledenTEL AVIV/JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen met meer dan tachtig vliegtuigen weer aanvallen op Iran uitgevoerd, onder meer op een opslagplaats van ballistische raketten en een universiteit die wordt gerund door de Islamitische Revolutionaire Garde (IRG). Het leger stelt dat de Imam Hossein Universiteit in Teheran een verzamelplaats was voor leden van de garde en daarom een militair doel.
1 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iraniërs gedreigd met nog zwaardere aanvallen waarbij ook meer groepen mensen of plaatsen doelwit worden. Trump zei dat "gebieden en groepen mensen die tot nu toe niet als doelwit werden beschouwd, serieus worden overwogen voor volledige vernietiging en zekere dood". Dat is volgens hem het gevolg van de houding van Iran.
2 uur geledenBEIROET/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens de Libanese regering ruim veertig doden gevallen in het oosten van Libanon.
3 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.
4 uur geleden