EU-ministers buigen zich bezorgd over volgende coup in Afrika
TOLEDO (ANP) - De defensieministers van de Europese Unie buigen zich woensdag bezorgd over de mogelijk nieuwste coup in een recente reeks in Afrika. De vermoedelijke machtsgreep van militairen in Gabon zou "de instabiliteit in de hele regio doen toenemen", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Dit is een belangrijk vraagstuk voor Europa."
Borrell, die demissionair defensieminister Kajsa Ollongren en haar collega's van de andere EU-landen in het Spaanse Toledo ontvangt, houdt nog wel een slag om de arm. Gabonese legerofficieren claimen na een onwelgevallige verkiezingsuitslag de macht in het West-Afrikaanse land te hebben overgenomen, maar het is nog onduidelijk hoe het er precies voor staat.
Ook Ollongren noemde de onrust in de Sahel, de landen aan de zuidrand van de Sahara, als belangrijk gespreksonderwerp. De afgelopen tijd maakten ook onder meer Mali, Burkina Faso en Niger staatsgrepen door. Steevast keerden de junta's daar zich tegen het Westen. Met name de voormalige kolonisator Frankrijk, die nog veel invloed heeft in de regio, was de gebeten hond. De nieuwe machthebbers zoeken vaak toenadering tot bijvoorbeeld Rusland.
De president van Gabon, die de militairen beweren te hebben afgezet, geldt ook als steunpilaar van Frankrijk in de regio.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.
32 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
5 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
6 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
7 uur geleden