EU-ministers boycotten overleg uit woede om voorzitter Hongarije
WASHINGTON (ANP) - Een aantal lidstaten van de Europese Unie stuurt deze maand geen ministers meer naar informeel EU-overleg onder voorzitterschap van Hongarije. Dit doen zij uit protest tegen het recente bezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin. Orbán noemde het bezoek een onderdeel van zijn 'vredesmissie', maar deed dat zonder medeweten van de lidstaten.
Hongarije is net elf dagen voorzitter van de Europese Unie. Er staan diverse informele toppen in Boedapest op de agenda voor de komende zes maanden dat Hongarije voorzitter is. Daar worden normaliter ministers naartoe afgevaardigd, maar in ieder geval Zweden, Estland, Letland, Litouwen en Polen passen daarvoor. Zij sturen slechts hoge ambtenaren. Volgens Zweden zouden ook andere EU-lidstaten zo'n 'ministersboycot' overwegen.
Orbán bezocht Moskou, en ook Oekraïne, daags nadat Hongarije het voorzitterschap van de Europese Unie op zich had genomen. Dit leidde meteen tot boosheid bij onder meer de Europese Commissie en de voorzitter van de Europese Raad, waar de regeringsleiders bijeenkomen. Niet alleen werd zijn solo-actie bekritiseerd, maar ook het feit dat Orbán deed voorkomen of hij als EU-voorzitter op pad was.
Vertrouwen verdwenen
Hoewel Orbán dat tegenspreekt, wordt bij berichten en filmpjes op sociale media over zijn 'vredesmissie' wel het logo van het Hongaarse EU-voorzitterschap gezet.
De Hongaarse premier "misbruikt het voorzitterschap en kidnapt het voor zijn eigen doeleinden", zegt de Zweedse premier Ulf Kristersson bij de NAVO-top in Washington. Het vertrouwen in Orbán is volgens zijn Belgische collega Alexander De Croo "helemaal verdwenen". De Croo's België bekleedde afgelopen halfjaar het voorzitterschap, en daarbij "moet je elke dag het vertrouwen verdienen. Ik kan alleen vaststellen dat dat nu echt in de kelder zit."
Meer uit Buitenland
SAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Aanklagers in de Amerikaanse staat Minnesota hebben een 53-jarige agent van de immigratie- en douanedienst ICE aangeklaagd wegens onder meer mishandeling met behulp van een gevaarlijk vuurwapen. De aanklacht heeft betrekking op schoten die half januari zijn gelost op een Venezolaanse migrant die in het been werd getroffen.
2 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Een grote politiemacht, inclusief pantserwagens, is in de Californische stad San Diego opgetrokken rond een islamitisch centrum met moskee in de wijk Clairmont. Er zou een schutter in het complex actief zijn, meldt de burgemeester van de stad,Todd Gloria.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld. Trump waarschuwde dat de VS klaarstaan voor nieuwe aanvallen op Iran indien er geen deal gesloten kan worden.
3 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - Een Amerikaanse arts die werkt als zendeling in Congo, is positief getest op ebola nadat hij patiënten had behandeld in een lokaal ziekenhuis. Dat meldt Fox News op gezag van de christelijke hulporganisatie Serge. Volgens die Amerikaanse nieuwszender hebben twee andere Amerikaanse zendelingen ter plaatse, onder wie de vrouw van de besmette arts, geen symptomen. Ook zij werkten met patiënten. Hoe het de arts vergaat, wordt niet gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten gaan scherper letten op reizigers die vanuit Congo-Kinshasa, Oeganda en Zuid-Soedan naar de Verenigde Staten komen, of daar onlangs verbleven. Dit naar aanleiding van de uitbraak van ebola in die regio.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Een deel van het bewijs aangevoerd tegen de van moord verdachte Luigi Mangione (28) is volgens een rechter in New York onwettig verkregen en niet toelaatbaar in het proces. Dat moet 8 september beginnen. Mangione wordt ervan beschuldigd eind 2024 in New York de baas van de zorgverzekeringsonderneming UnitedHealthcare, Brian Thompson, te hebben vermoord.
8 uur geleden