Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers boycotten overleg uit woede om voorzitter Hongarije

EU-ministers boycotten overleg uit woede om voorzitter Hongarije

WASHINGTON (ANP) - Een aantal lidstaten van de Europese Unie stuurt deze maand geen ministers meer naar informeel EU-overleg onder voorzitterschap van Hongarije. Dit doen zij uit protest tegen het recente bezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin. Orbán noemde het bezoek een onderdeel van zijn 'vredesmissie', maar deed dat zonder medeweten van de lidstaten.

Hongarije is net elf dagen voorzitter van de Europese Unie. Er staan diverse informele toppen in Boedapest op de agenda voor de komende zes maanden dat Hongarije voorzitter is. Daar worden normaliter ministers naartoe afgevaardigd, maar in ieder geval Zweden, Estland, Letland, Litouwen en Polen passen daarvoor. Zij sturen slechts hoge ambtenaren. Volgens Zweden zouden ook andere EU-lidstaten zo'n 'ministersboycot' overwegen.

Orbán bezocht Moskou, en ook Oekraïne, daags nadat Hongarije het voorzitterschap van de Europese Unie op zich had genomen. Dit leidde meteen tot boosheid bij onder meer de Europese Commissie en de voorzitter van de Europese Raad, waar de regeringsleiders bijeenkomen. Niet alleen werd zijn solo-actie bekritiseerd, maar ook het feit dat Orbán deed voorkomen of hij als EU-voorzitter op pad was.

Vertrouwen verdwenen

Hoewel Orbán dat tegenspreekt, wordt bij berichten en filmpjes op sociale media over zijn 'vredesmissie' wel het logo van het Hongaarse EU-voorzitterschap gezet.

De Hongaarse premier "misbruikt het voorzitterschap en kidnapt het voor zijn eigen doeleinden", zegt de Zweedse premier Ulf Kristersson bij de NAVO-top in Washington. Het vertrouwen in Orbán is volgens zijn Belgische collega Alexander De Croo "helemaal verdwenen". De Croo's België bekleedde afgelopen halfjaar het voorzitterschap, en daarbij "moet je elke dag het vertrouwen verdienen. Ik kan alleen vaststellen dat dat nu echt in de kelder zit."

Meer uit Buitenland

Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

55 minuten geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

2 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

2 uur geleden
Immigratiedienst VS zette duizenden mensen onterecht vast

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.

3 uur geleden
Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

6 uur geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

7 uur geleden
Nederland en bondgenoten: Rusland vergiftigde Navalny in cel

MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.

7 uur geleden