EU-ministers boycotten overleg uit woede om voorzitter Hongarije
WASHINGTON (ANP) - Een aantal lidstaten van de Europese Unie stuurt deze maand geen ministers meer naar informeel EU-overleg onder voorzitterschap van Hongarije. Dit doen zij uit protest tegen het recente bezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin. Orbán noemde het bezoek een onderdeel van zijn 'vredesmissie', maar deed dat zonder medeweten van de lidstaten.
Hongarije is net elf dagen voorzitter van de Europese Unie. Er staan diverse informele toppen in Boedapest op de agenda voor de komende zes maanden dat Hongarije voorzitter is. Daar worden normaliter ministers naartoe afgevaardigd, maar in ieder geval Zweden, Estland, Letland, Litouwen en Polen passen daarvoor. Zij sturen slechts hoge ambtenaren. Volgens Zweden zouden ook andere EU-lidstaten zo'n 'ministersboycot' overwegen.
Orbán bezocht Moskou, en ook Oekraïne, daags nadat Hongarije het voorzitterschap van de Europese Unie op zich had genomen. Dit leidde meteen tot boosheid bij onder meer de Europese Commissie en de voorzitter van de Europese Raad, waar de regeringsleiders bijeenkomen. Niet alleen werd zijn solo-actie bekritiseerd, maar ook het feit dat Orbán deed voorkomen of hij als EU-voorzitter op pad was.
Vertrouwen verdwenen
Hoewel Orbán dat tegenspreekt, wordt bij berichten en filmpjes op sociale media over zijn 'vredesmissie' wel het logo van het Hongaarse EU-voorzitterschap gezet.
De Hongaarse premier "misbruikt het voorzitterschap en kidnapt het voor zijn eigen doeleinden", zegt de Zweedse premier Ulf Kristersson bij de NAVO-top in Washington. Het vertrouwen in Orbán is volgens zijn Belgische collega Alexander De Croo "helemaal verdwenen". De Croo's België bekleedde afgelopen halfjaar het voorzitterschap, en daarbij "moet je elke dag het vertrouwen verdienen. Ik kan alleen vaststellen dat dat nu echt in de kelder zit."
Meer uit Buitenland
PRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.
35 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
2 uur geledenBANGUI (ANP/RTR/DPA) - De net herkozen president van de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR), Faustin-Archange Touadéra, heeft de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd om een bezoek te brengen aan zijn land. Dat meldt het Russische staatspersbureau TASS.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zo'n 19.900 huishoudens en 850 bedrijven zitten in Berlijn nog zonder stroom, melden de autoriteiten. De storing ontstond zaterdagochtend vroeg door een brand die vermoedelijk is aangestoken door links-extremisten. Tienduizenden mensen hebben daar dagenlang last van gehad, ook omdat het koud is in de Duitse hoofdstad.
3 uur geledenTURNHOUT (ANP/BELGA) - In België is een 47-jarige vrouw veroordeeld tot zeven jaar cel voor het ernstig mishandelen en van vrijheid beroven van haar man. De man werd onder meer opgesloten in een hondenhok bij de woning in Grobbendonk (provincie Antwerpen). Afgelopen maart ontsnapte de man vanuit het hondenhok naar de buren om hulp te vragen.
3 uur geleden