Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers beraden zich over energiecrisis

EU-ministers beraden zich over energiecrisis

LUXEMBURG (ANP) - De EU-ministers van Energie, onder wie Stef Blok, vergaderen in Luxemburg over de energiecrisis. De recent sterk gestegen energieprijzen treffen ook Nederlandse huishoudens en bedrijven. Op korte termijn kunnen de lidstaten zelf een aantal maatregelen nemen om de pijn te verzachten, maar de vraag is of er op Europees niveau moet worden ingegrepen om dit soort crises op de langere termijn te voorkomen.

De 27 EU-leiders kwamen er na meer dan vier uur discussiëren op hun top in Brussel vorige week niet uit. Daarom moeten hun ministers er nu mee aan de slag.

Volgens de Europese Commissie en een aantal landen waaronder Nederland is de prijsstijging een wereldwijd en tijdelijk fenomeen dat door marktwerking vanzelf tot rust zal komen. Maar onder andere Spanje en Frankrijk willen drastische actie van Brussel, zoals het gezamenlijk inkopen van gas.

Als compromis komt er nu in elk geval een onderzoek naar de werking van de Europese energiemarkt en het Europese systeem voor de handel in uitstootrechten (ETS). Sommige landen denken dat marktspeculatie leidt tot prijsstijgingen. Daarom zal de Europese Autoriteit voor effecten en markten (ESMA) bij het onderzoek worden betrokken.

Onlangs stelde de commissie maatregelen voor die lidstaten zelf mogen nemen zonder staatssteunregels te schenden. Zoals de btw op energie tijdelijk verlagen of burgers en bedrijven financieel steunen om de energienota te betalen, zoals Nederland doet.

Meer uit Financieel

Prijs Brentolie stijgt tot boven 105 dollar per vat

NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Brentolie is donderdagmiddag gestegen tot meer dan 105 dollar per vat, waarmee olie uit Europa en het Midden-Oosten de opmars van de afgelopen tijd steeds verder doorzet. De olieprijzen gaan nu al langere tijd omhoog als gevolg van het almaar escalerende geweld in de Iranoorlog.

20 minuten geleden
Heineken wil belang uitbreiden in hardseltzerproducent Stëlz

DEN HAAG (ANP) - Bierbrouwer Heineken wil zijn belang in de Nederlandse drankproducent Stëlz uitbreiden naar een meerderheidsbelang. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) onderzoekt of dit mag.

23 minuten geleden
Lagarde heeft 'niets te melden' over eventueel eerder vertrek

BERLIJN (ANP) - Over een eventueel eerder vertrek van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank is "niets te melden". Dat zei ze in een toelichting op het rentebesluit van de centrale bank voor de eurozone.

37 minuten geleden
CNV Jongeren hekelt uitspraken Brekelmans over parttime werken

UTRECHT (ANP) - De jongerentak van vakbond CNV hekelt de uitspraken van VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans over het parttime werken van jongeren. Brekelmans pleitte in zijn Binnenhoflezing woensdag om vijf dagen werken weer als norm te stellen. Hij wees ook op de werkcultuur bij techbedrijven in China, waar mensen volgens hem 72 uur in de week werken.

40 minuten geleden
Oliewinning Saudi-Arabië op laagste niveau sinds 1990

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De oliewinning in Saudi-Arabië is door de Iranoorlog gedaald tot het laagste niveau sinds 1990. Recente aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hebben het nog lastiger gemaakt om olie te produceren en exporteren.

42 minuten geleden
Italiaanse spoorvervoerder Italo wil na Duitsland naar Nederland

ROME (ANP) - De Italiaanse treinvervoerder Italo heeft plannen om uit te breiden naar Nederland en België. Dat zei topman Gianbattista La Rocca tegen Italiaanse media. Onlangs werd al bekend dat de private vervoersmaatschappij volop investeert om in Duitsland de concurrentie aan te gaan met Deutsche Bahn.

1 uur geleden
Gegevens van Bijenkorf-klanten ook betrokken bij datalek CEVA

AMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben tijdens de cyberaanval op het logistieke bedrijf CEVA Logistics ook toegang gekregen tot de persoonsgegevens van Bijenkorf-klanten. Dat bevestigt de warenhuisketen donderdag. Het gaat onder meer om namen, adressen en telefoonnummers van mensen die onlinebestellingen hebben gedaan bij de Bijenkorf.

1 uur geleden