Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-milieuministers eens over verduurzamen batterijen en accu's

EU-milieuministers eens over verduurzamen batterijen en accu's

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Milieu hebben in Brussel overeenstemming bereikt over nieuwe regels voor industriële en huishoudelijke batterijen en accu’s voor bijvoorbeeld elektrische auto’s. Die moeten tijdens de hele levenscyclus duurzaam worden, langer meegaan en geschikt zijn voor hergebruik.

Nederland is blij met het "belangrijke" akkoord, waarmee de 27 lidstaten unaniem instemden. "We gaan nu op Europees niveau stappen zetten op het gebied van productie en afval", zei verantwoordelijk staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat) na afloop van de vergadering. "De nieuwe regels zijn in het voordeel van de consument, want de batterijen zullen een langere levensduur hebben."

Ook moeten batterijen gemakkelijker uit producten zoals telefoons of elektrische tandenborstels kunnen worden verwijderd, zodat ze kunnen worden vervangen en ingezameld. Fabrikanten krijgen vijf tot acht jaar de tijd om zich op de nieuwe regels voor te bereiden. "Het gaat allemaal om innovatie", aldus Heijnen.

Schaarse grondstoffen

Tot 2030 moeten er geleidelijk steeds meer afgedankte batterijen worden ingezameld. Voor draagbare batterijen is dat bijvoorbeeld 70 procent in 2030. De vaak schaarse grondstoffen waarmee ze worden gemaakt kunnen er dan worden uitgehaald en voor nieuwe batterijen worden gebruikt. Dat is niet alleen goed voor het milieu. De EU wil ook minder afhankelijk worden van grondstoffen uit andere landen.

Batterijen spelen een groeiende rol in het dagelijks leven. "Ze worden steeds meer gebruikt, in bijvoorbeeld steps of elektrische fietsen", zegt Heijnen. Batterijen zijn noodzakelijk voor groen vervoer, schone energie en voor het bereiken van klimaatneutraliteit tegen 2050.

De lidstaten willen snel de onderhandelingen over definitieve wetgeving beginnen met het Europees Parlement.

Meer uit Financieel

Forse verliezen op beurzen New York, olieprijzen flink hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.

1 uur geleden
Meer platforms boren naar olie in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.

2 uur geleden
Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

4 uur geleden
China en VS richten raad voor handel op na topontmoeting

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.

5 uur geleden
IJsbedrijf Magnum grootste winnaar in fors lagere AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.

5 uur geleden
Tata Steel: staalmarktomstandigheden zeer uitdagend door oorlog

MUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.

6 uur geleden
Overheid compenseert vissers voor hoge brandstofprijzen

DEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.

6 uur geleden