EU-Mercosurdeal klaar voor stemming lidstaten en Europarlement
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een concreet voorstel van de handelsdeal met Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) klaar om ter stemming te sturen naar de EU-lidstaten en het Europees Parlement. Dat maakten EU-buitenlandchef Kaja Kallas en Eurocommissaris (Handel) Maroš Šefčovič woensdag bekend.
De Europese Commissie en de Mercosur-landen kwamen in december tot een deal, na ruim twintig jaar overleg. Nog altijd is niet duidelijk of alle EU-lidstaten zullen instemmen met de overeenkomst. Landen zoals Frankrijk zijn bang dat hun eigen landbouw zal inboeten door makkelijkere import vanuit de Zuid-Amerikaanse landen. Ook zijn er zorgen over de voedselveiligheid.
De Europese Commissie heeft in het voorstel geprobeerd de landen tegemoet te komen door een limiet te zetten op bepaalde producten. Zo mag de import van rundvlees vanuit deze landen niet meer zijn dan 1,5 procent van de EU-productie hiervan. Voor kip is dat 1,3 procent. Over voedselveiligheid zegt de Europese Commissie dat ook producten uit Mercosur zich moeten houden aan de strenge voedseleisen van de Unie, maar concreet wordt ze nog niet.
'Mijlpaal'
Volgens de Commissie creëert de handelsdeal de grootste "vrijhandelszone ter wereld, met een markt van meer dan 700 miljoen consumenten". Met de deal verwacht de Commissie dat de export naar de Mercosur-landen met 39 procent (49 miljard) omhooggaat. Daarbij verwacht Brussel vooral een grote export van landbouwproducten, maar ook auto's en farmaceutische producten.
De deal met de Zuid-Amerikaanse landen is voor de Commissie belangrijk om meer handelsstromen te creëren, nu de handel met de Verenigde Staten stagneert door de importtarieven onder president Donald Trump. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen noemt de deal "een belangrijke mijlpaal voor de economische toekomst van de EU".
Mexico
Verder stelt de Commissie ook een update voor van de handelsovereenkomst met Mexico. Daarin is afgesproken de tarieven op landbouwproducten kaas, gevogelte, varkensvlees, pasta, appels, jam, chocolade en wijn op te schorten. Ook moet het makkelijker worden bepaalde grondstoffen uit Mexico te importeren.
Om het voorstel voor Mercosur en Mexico in werking te laten treden, is een ruime meerderheid van het Europees Parlement en lidstaten nodig.
Meer uit Financieel
NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft minder omzet en winst geboekt in het afgelopen kwartaal. De vraag naar reizen zwakte volgens het reisbedrijf tegen het einde van het afgelopen kwartaal wat af. Dat kwam volgens Booking Holdings onder andere door onrust in enkele Europese steden, zoals in Parijs en door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is dinsdag overwegend hoger gesloten. Nadat techaandelen maandag flink onder druk stonden, toonden de grote bedrijven dinsdag weer herstel. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar de uitslagen van midterms in de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen dreigt de Republikeinse Partij van president Donald Trump de meerderheid in beide huizen van het Congres te verliezen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Minstens elf landen in Europa zijn geraakt door de cyberaanvallen op koelsystemen. Dinsdag werd bekend dat ook koelinstallaties in Duitsland, Roemenië en het Verenigd Koninkrijk getroffen zijn. Nog geen enkele groep heeft de aanvallen opgeëist.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - BMW heeft zijn winstverwachting voor de tweede keer in vijf maanden verlaagd. Dat meldt de Duitse autofabrikant, die woensdag met kwartaalcijfers komt. De autobouwer versnelt zijn herstructurering, terwijl het kampt met een tegenvallende vraag uit China naar zijn auto's.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal de rente in december waarschijnlijk verhogen, zegt de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel. Nagel, die ook lid is van de raad van bestuur van de ECB, stelt dat op basis van de huidige inflatievooruitzichten een renteverhoging onvermijdelijk is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 150 miljoen euro extra uit om de stroomkosten voor industriebedrijven te verlagen. Dat melden minister Stientje van Veldhoven en staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer. Het bedrag komt bovenop het geld dat daarvoor in het coalitieakkoord al was gereserveerd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met verlies gesloten. Philips behoorde tot de winnaars bij de hoofdfondsen na kwartaalcijfers. De omzet van het zorgtechnologieconcern is gestegen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. Het aandeel klom bijna 5 procent.
7 uur geleden