Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU maant China over autonomie Hongkong

EU maant China over autonomie Hongkong

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept China op geen acties te ondernemen om de autonomie van Hongkong te ondermijnen, ook op het gebied van mensenrechten. EU-buitenlandchef Josep Borrell stelt dat in een verklaring namens de lidstaten op de dag dat de politie in Hongkong vele tientallen mensen oppakte die protesteerden tegen Chinese veiligheidswetgeving waarmee Peking meer macht krijgt over de metropool.

De EU herhaalt erg bezorgd te zijn over de wet en groot belang te hechten aan de hoge mate van autonomie die Hongkong volgens internationale afspraken geniet. Het is "essentieel" dat de bestaande rechten en vrijheden van inwoners van Hongkong, inclusief de vrijheid van meningsuiting en demonstratie, wordt gerespecteerd zoals China eerder heeft verzekerd, aldus de verklaring.

De wet dreigt de autonomie van Hongkong ernstig te ondermijnen en de rechtsstaat en onafhankelijkheid van de rechtsstaat te schenden, staat in de verklaring. Dat brengt de stabiliteit en welvaart van Hongkong in gevaar, en raakt daarmee ook "vitale belangen" van de EU en de internationale gemeenschap.

Zorgen

De EU blijft haar zorgen kenbaar maken in haar dialoog met China, aldus Borrell. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei woensdag dat de lidstaten zich met internationale partners beraden op eventuele stappen.

Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken liet weten dat Nederland de zorgen over de veiligheidswet deelt. "Onafhankelijke rechtspraak, openmarkteconomie en respect voor burgerlijke vrijheden zijn de belangrijkste fundamenten van Hongkongs succes als samenleving en financieel-economisch centrum."

Meer uit Buitenland

Dodental aardbevingen Venezuela verder opgelopen

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de zware aardbevingen in Venezuela is verder opgelopen. Door het natuurgeweld zijn zeker 2645 mensen om het leven gekomen, meldt het ministerie van Informatie.

58 minuten geleden
President Mexico roept WK-fans op tot 'verantwoorde vieringen'

MEXICO-STAD (ANP/DPA) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft haar landgenoten in aanloop naar de volgende WK-wedstrijd van Mexico opgeroepen op een verantwoorde manier feest te vieren. Er vonden eerder meerdere dodelijke incidenten plaats.

1 uur geleden
Bosbrand bij Costa Brava nog niet onder controle

CALONGE (ANP) - Een bosbrand in de bergen in Catalonië niet ver van de Costa Brava is na een dag blussen nog niet onder controle en breidt zich volgens Spaanse media juist uit door harde wind en droogte. De brand zou inmiddels duizend hectare beslaan, volgens de krant El Periódico.

3 uur geleden
Overleg VS met 'NAVO-voorhoede' inclusief Nederland wekt onrust

BRUSSEL (ANP) - Een overleg van de Verenigde Staten met Nederland en een selecte groep andere 'koplopers' binnen de NAVO is slecht gevallen bij sommige andere leden van het bondgenootschap. Sommigen vrezen verdeeldheid en vermoeden boze opzet van de Amerikaanse regering, zeggen NAVO-bronnen.

3 uur geleden
Paus Leo prijst geschiedenis VS van gastvrijheid voor immigranten

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in zijn eerste grote toespraak tot de Verenigde Staten de geschiedenis van het land als gastvrij land voor immigranten geprezen. Dat deed hij in een videotoespraak op de vooravond van het 250-jarige bestaan van zijn thuisland.

4 uur geleden
Iran begint reeks rouwceremonies voor begrafenis Ali Khamenei

TEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran zijn de vele uitvaartplechtigheden voor de eind februari omgekomen leider ayatollah Al Khamenei begonnen. Iraanse media berichten over de start in de 'Grote Mosalla' of de Imam Khomeini-moskee. De lichamen van Khamenei en zijn omgekomen familieleden zijn overgebracht naar de grote gebedshal van het moskeecomplex.

8 uur geleden
NAVO-landen eens over 140 miljard euro voor Oekraïne in twee jaar

BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat Oekraïne toezeggen dit jaar en volgend jaar 70 miljard euro vrij te maken voor hulp aan dat land. De leiders van de 32 NAVO-landen zullen dat uitspreken op hun top in Ankara, zijn de lidstaten volgens ingewijden overeengekomen.

8 uur geleden