EU maant China over autonomie Hongkong
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept China op geen acties te ondernemen om de autonomie van Hongkong te ondermijnen, ook op het gebied van mensenrechten. EU-buitenlandchef Josep Borrell stelt dat in een verklaring namens de lidstaten op de dag dat de politie in Hongkong vele tientallen mensen oppakte die protesteerden tegen Chinese veiligheidswetgeving waarmee Peking meer macht krijgt over de metropool.
De EU herhaalt erg bezorgd te zijn over de wet en groot belang te hechten aan de hoge mate van autonomie die Hongkong volgens internationale afspraken geniet. Het is "essentieel" dat de bestaande rechten en vrijheden van inwoners van Hongkong, inclusief de vrijheid van meningsuiting en demonstratie, wordt gerespecteerd zoals China eerder heeft verzekerd, aldus de verklaring.
De wet dreigt de autonomie van Hongkong ernstig te ondermijnen en de rechtsstaat en onafhankelijkheid van de rechtsstaat te schenden, staat in de verklaring. Dat brengt de stabiliteit en welvaart van Hongkong in gevaar, en raakt daarmee ook "vitale belangen" van de EU en de internationale gemeenschap.
Zorgen
De EU blijft haar zorgen kenbaar maken in haar dialoog met China, aldus Borrell. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei woensdag dat de lidstaten zich met internationale partners beraden op eventuele stappen.
Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken liet weten dat Nederland de zorgen over de veiligheidswet deelt. "Onafhankelijke rechtspraak, openmarkteconomie en respect voor burgerlijke vrijheden zijn de belangrijkste fundamenten van Hongkongs succes als samenleving en financieel-economisch centrum."
Meer uit Buitenland
CEUTA (ANP/AFP) - Voor de tweede dag op rij zijn botsingen tussen de politie en de lokale bevolking in Ceuta donderdag geëscaleerd, een maand na de massale toeloop van duizenden migranten naar de Spaanse enclave in Marokko.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump maakt zich geen zorgen dat Rusland aanvallen zal uitvoeren op NAVO-grondgebied. Daarmee gaat hij in tegen mediaberichten dat Washington bezorgd zou zijn over een mogelijke Russische actie tegen Europa.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP/DPA) - Donald Trump hernoemt Lake Ontario (Ontariomeer), dat op de grens ligt van de VS en Canada, naar Lake America. Hij heeft een decreet daartoe ondertekend. Volgens de Amerikaanse president is de naamswijziging direct van kracht.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten zijn niet uit op een volledige vrije hand om vanuit Europa te opereren, zegt onderminister van Defensie Elbridge Colby. Maar ze willen wel weten waar ze op kunnen rekenen als ze bijvoorbeeld vliegbases of het luchtruim van een Europees land nodig hebben voor aanvallen op Iran of andere operaties.
4 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Het dodental na de overstromingen in Nepal is opgelopen tot bijna vierhonderd, meldt de Nepalese politie op basis van een nieuwe telling. Reddingswerkers hebben de lichamen van zeker 389 slachtoffers geborgen. Net over de grens in Tibet staat het dodental nog steeds op drie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Een VN-oorlogstribunaal heeft de dood van de Bosnisch-Servische voormalig legerleider Ratko Mladić bevestigd. Volgens het zogenoemde Internationaal Restmechanisme voor Straftribunalen (IRMCT) overleed hij eerder op donderdag in een ziekenhuis in Den Haag.
5 uur geledenGOSEN-NEU ZITTAU (ANP) - Op een middelbare school in de Duitse plaats Gosen-Neu Zittau, vlakbij Berlijn, zijn twee mensen vermoord, meldt de lokale krant Märkische Allgemeine. Er is een verdachte opgepakt.
6 uur geleden