EU maant China over autonomie Hongkong
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept China op geen acties te ondernemen om de autonomie van Hongkong te ondermijnen, ook op het gebied van mensenrechten. EU-buitenlandchef Josep Borrell stelt dat in een verklaring namens de lidstaten op de dag dat de politie in Hongkong vele tientallen mensen oppakte die protesteerden tegen Chinese veiligheidswetgeving waarmee Peking meer macht krijgt over de metropool.
De EU herhaalt erg bezorgd te zijn over de wet en groot belang te hechten aan de hoge mate van autonomie die Hongkong volgens internationale afspraken geniet. Het is "essentieel" dat de bestaande rechten en vrijheden van inwoners van Hongkong, inclusief de vrijheid van meningsuiting en demonstratie, wordt gerespecteerd zoals China eerder heeft verzekerd, aldus de verklaring.
De wet dreigt de autonomie van Hongkong ernstig te ondermijnen en de rechtsstaat en onafhankelijkheid van de rechtsstaat te schenden, staat in de verklaring. Dat brengt de stabiliteit en welvaart van Hongkong in gevaar, en raakt daarmee ook "vitale belangen" van de EU en de internationale gemeenschap.
Zorgen
De EU blijft haar zorgen kenbaar maken in haar dialoog met China, aldus Borrell. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei woensdag dat de lidstaten zich met internationale partners beraden op eventuele stappen.
Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken liet weten dat Nederland de zorgen over de veiligheidswet deelt. "Onafhankelijke rechtspraak, openmarkteconomie en respect voor burgerlijke vrijheden zijn de belangrijkste fundamenten van Hongkongs succes als samenleving en financieel-economisch centrum."
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/AFP) - In India zijn dertien kinderen omgekomen doordat een boot op de rivier de Ganges is gekapseisd. Alle slachtoffers waren 15 jaar of jonger. Dat hebben lokale autoriteiten woensdag bekendgemaakt.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De strijd tegen honger in de wereld stagneert. Vooral in Afrika ten zuiden van de Sahara verslechtert de situatie. Dat blijkt uit twee rapporten die woensdag zijn verschenen in aanloop naar Wereldvoedseldag op 16 oktober.
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Bij nieuwe aanvallen van de Jemenitische Houthi's op Saudi-Arabië zijn in de hoofdstad Riyad vier mensen, onder wie een kind, gewond geraakt door brokstukken van twee onderschepte kruisraketten. Vijftien woningen raakten beschadigd, zo meldden de Saudische autoriteiten in de nacht van dinsdag op woensdag.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft dinsdagavond de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt met ballistische raketten. Daarbij kwam volgens burgemeester Vitali Klitsjko een persoon om het leven toen een flatgebouw werd geraakt. Er vielen ook zeventien gewonden. Appartementen stonden in brand en bewoners werden geëvacueerd.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil in de komende dagen nieuw overleg met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner over het beëindigen van de oorlog met Rusland. "Ons team heeft de Amerikaanse zijde voorstellen gestuurd voor mogelijke volgende ontmoetingen en verdere gesprekken", aldus Zelensky in een videoboodschap.
9 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR/DPA) - Een knobbel die was aangetroffen op de long van paus Leo blijkt kwaadaardig, meldt het Vaticaan. De religieuze leider werd dinsdag succesvol aan zijn long geopereerd. Daarbij werd het onderste deel van zijn rechterlong verwijderd.
9 uur geledenLAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.
10 uur geleden