EU maant China over autonomie Hongkong
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept China op geen acties te ondernemen om de autonomie van Hongkong te ondermijnen, ook op het gebied van mensenrechten. EU-buitenlandchef Josep Borrell stelt dat in een verklaring namens de lidstaten op de dag dat de politie in Hongkong vele tientallen mensen oppakte die protesteerden tegen Chinese veiligheidswetgeving waarmee Peking meer macht krijgt over de metropool.
De EU herhaalt erg bezorgd te zijn over de wet en groot belang te hechten aan de hoge mate van autonomie die Hongkong volgens internationale afspraken geniet. Het is "essentieel" dat de bestaande rechten en vrijheden van inwoners van Hongkong, inclusief de vrijheid van meningsuiting en demonstratie, wordt gerespecteerd zoals China eerder heeft verzekerd, aldus de verklaring.
De wet dreigt de autonomie van Hongkong ernstig te ondermijnen en de rechtsstaat en onafhankelijkheid van de rechtsstaat te schenden, staat in de verklaring. Dat brengt de stabiliteit en welvaart van Hongkong in gevaar, en raakt daarmee ook "vitale belangen" van de EU en de internationale gemeenschap.
Zorgen
De EU blijft haar zorgen kenbaar maken in haar dialoog met China, aldus Borrell. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei woensdag dat de lidstaten zich met internationale partners beraden op eventuele stappen.
Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken liet weten dat Nederland de zorgen over de veiligheidswet deelt. "Onafhankelijke rechtspraak, openmarkteconomie en respect voor burgerlijke vrijheden zijn de belangrijkste fundamenten van Hongkongs succes als samenleving en financieel-economisch centrum."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben het afgelopen jaar 227 mensen gedood bij aanvallen op vermoedelijke drugssmokkelboten op de Grote Oceaan en in het Caribisch gebied, meldt het Amerikaanse leger. Drie vermoedelijke drugssmokkelaars werden levend gered.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De voormalige Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft een rechtbank in New York verzocht de strafzaak tegen hem te seponeren. Hij voerde aan dat hij als staatshoofd van een soeverein land immuun is voor vervolging in de Verenigde Staten.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Ongeveer 20 miljoen kinderen die het internet gebruiken in 21 landen, werden in één jaar tijd blootgesteld aan seksuele uitbuiting of misbruik op digitale platforms. De meeste gevallen deden zich voor op sociale media, zo blijkt uit een nieuw rapport van UNICEF dat donderdag werd gepubliceerd.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Twee Palestijnse tieners zijn woensdag om het leven gekomen bij een aanval van militante Israëlische kolonisten en legereenheden op hun dorp op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied. Dat meldden lokale functionarissen en het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een federale rechter heeft voorkomen dat de regering-Trump een nieuw presidentieel decreet uitvoert dat het aantal personen beperkt dat in aanmerking komt voor staatsburgerschap op grond van geboorteplaats. Het decreet wilde een einde maken aan het verstrekken van paspoorten aan kinderen van wie de ouders doelbewust een kind krijgen in de Verenigde Staten.
5 uur geledenCEUTA (ANP/RTR) - Duizenden inwoners van Ceuta zijn de straat opgegaan uit protest tegen de overheidsaanpak van de migrantencrisis in de Spaanse exclave. Ook elders in Spanje vonden betogingen plaats.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de nieuwe aanvalscampagne tegen Iran "niet te lang" zal duren. Tegelijkertijd dreigde hij met nieuwe aanvallen op het land.
9 uur geleden