EU maant China over autonomie Hongkong
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept China op geen acties te ondernemen om de autonomie van Hongkong te ondermijnen, ook op het gebied van mensenrechten. EU-buitenlandchef Josep Borrell stelt dat in een verklaring namens de lidstaten op de dag dat de politie in Hongkong vele tientallen mensen oppakte die protesteerden tegen Chinese veiligheidswetgeving waarmee Peking meer macht krijgt over de metropool.
De EU herhaalt erg bezorgd te zijn over de wet en groot belang te hechten aan de hoge mate van autonomie die Hongkong volgens internationale afspraken geniet. Het is "essentieel" dat de bestaande rechten en vrijheden van inwoners van Hongkong, inclusief de vrijheid van meningsuiting en demonstratie, wordt gerespecteerd zoals China eerder heeft verzekerd, aldus de verklaring.
De wet dreigt de autonomie van Hongkong ernstig te ondermijnen en de rechtsstaat en onafhankelijkheid van de rechtsstaat te schenden, staat in de verklaring. Dat brengt de stabiliteit en welvaart van Hongkong in gevaar, en raakt daarmee ook "vitale belangen" van de EU en de internationale gemeenschap.
Zorgen
De EU blijft haar zorgen kenbaar maken in haar dialoog met China, aldus Borrell. Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei woensdag dat de lidstaten zich met internationale partners beraden op eventuele stappen.
Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken liet weten dat Nederland de zorgen over de veiligheidswet deelt. "Onafhankelijke rechtspraak, openmarkteconomie en respect voor burgerlijke vrijheden zijn de belangrijkste fundamenten van Hongkongs succes als samenleving en financieel-economisch centrum."
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
5 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
6 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
7 uur geleden